مجید سلطانی در گفتگو با صبح توس؛ از اجرای طرح ملی بسیج کنترل فشارخون بالا خبر داد و اظهار کرد: این طرح که در شهرستان هم‌زمان با سراسر کشور آغازشده، تا روز 15 تیر ادامه خواهد داشت.

وی در ادامه به بررسی علت اجرای این طرح پرداخت و عنوان کرد: با توجه به اینکه بیماری‌های قلبی و عروقی اولین عامل مرگ‌ومیر در سطح کشور به شمار رفته و فشارخون بالا مهم‌ترین دلیل بروز بیماری‌های قلبی و عروقی است؛ لذا در این طرح سعی ما بر این است که افراد دارای فشارخون بالا را مورد شناسایی  قرار دهیم.

رئیس مرکز بهداشت درگز فشارخون و دیابت را قاتلان خاموش دانست و تبیین کرد: علاوه بر موارد ذکرشده، سکته‌های قلبی و مغزی، نارسایی‌های کلیه و بسیاری بیماری‌های دیگر درنتیجه فشارخون بالا پدیدار می‌شوند.

سلطانی تشریح کرد: جامعه هدف طرح ملی کنترل فشارخون، زنان باردار، بیماران دارای نارسایی کلیوی و کلیه افراد بالای 30 سال هستند.

وی تصریح کرد: مطابق استاندارد تعریف‌شده کشوری انتظار می‌رود 25 درصد از جمعیت بالای 30 سال شهرستان دارای چنین مشکلی باشند؛ با توجه به جمعیت 38500 نفری افراد بالای 30 سال درگز، مبتلایان به فشارخون بالا چیزی در حدود 10 هزار نفر خواهند بود.

این مقام مسئول گفت: تاکنون 6 هزار نفر از شهروندان درگزی که دارای پرفشاری خون هستند مورد شناسایی قرارگرفته‌اند و در حال تلاش برای شناسایی 4 هزار نفر دیگر هستیم که انشا الله با همکاری نهادهای دولتی و شهروندان عزیز بتوانیم موضوع شناسایی افراد را هر چه سریع‌تر به پایان برسانیم.

سلطانی تأکید کرد: نکته جالب‌توجه این است که بسیاری از افراد شناسایی شده، تا به امروز نمی دانستند که دارای فشارخون بالا هستند؛ لذا از همشهریان عزیز علی الخصوص افراد بالای 30 سال و زنان باردار تقاضا می کنیم هر چه سریع‌تر برای انجام تست رایگان به یکی از مراکز بهداشت سطح شهرستان و بخش ها مراجعه کنند.

وی افزود: پس از اینکه شناسایی به پایان رسید، مراحل درمان آغازشده و افراد به صورت دوره ای و کاملا رایگان تحت ویزیت پزشکان طرح قرار می گیرند.

رئیس مرکز بهداشت درگز در پایان خاطر نشان کرد: همشهریانی که به هر نحو تاکنون موفق به مراجعه نشده اند میتوانند در  روز عید فطر از خدمات غربالگری 15 تیم پزشکی مستقر در محل برگزاری نماز عید استفاده کنند؛ همچنین پس از ماه رمضان یک پایگاه سیار در محل ورودی شهرداری مستقر خواهیم کرد که دسترسی افراد به غربالگران آسان تر شود.

انتهای پیام/