محمود قهار در گفت‌وگو‌  با خبرنگار صبح توس؛ به منظور تشویق دانش‌آموزان به کاشت گل محمدی و ایجاد درآمدزایی، این کار از سال ۹۶ در مدارس این منطقه پایه‌گذاری و امسال نیز در سطح ۱۰ آموزشگاه اجرا شد که از این بابت توانستیم از فضای پرت و فاضلاب مدارس با کمک و همفکری معلمین و دانش‌آموزان به کاشت گل محمدی اقدام و درآمد حاصله از آن را صرف همان آموزشگاه کنیم.

وی تصریح کرد: در آغاز کاشت در سال۹۶ فضایی به مساحت 2 هزار مترمربع به این امر اختصاص یافت و بیش از ۲۰۰ کیلو‌ گل محمدی برداشت داشتیم.

قهار ادامه داد: درآمد نسبتاً خوب و متناسب آب‌وهوایی این منطقه و نیاز آب کم این گیاه ازجمله دلایل افزایش سطح زیر کشت این محصول شده و بنا داریم این طرح را در هرسال در ۴ تا ۵ آموزشگاه گسترش دهیم و در حال حاضر این طرح با استقبال خوبی روبرو شده است.

رئیس اداره آموزش‌وپرورش جلگه رخ با اشاره به اینکه کاشت گل محمدی علاوه بر اشتغال‌زایی نیز درآمد مناسبی را نصیب متولیان این صنعت در بخش رخ کرده است اظهار کرد:کشت گل محمدی در منطقه رخ به‌صورت آبی و به شیوه قلمه ریشه‌دار و پاجوش صورت می‌گیرد و مزرعه گل محمدی در سال دوم کشت ،گل‌دهی خوبی دارد.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌کنیم در سال جاری نیز ۴۰۰ کیلو گل محمدی از سطح زیر این محصول در آموزشگاه‌های این منطقه برداشت کنیم تصریح کرد: در ۱۰ مدرسه ودر هر مدرسه مساحتی بالغ‌بر 300 مترمربع زیر کشت گل محمدی رفته است .

محمود قهار همچنین خاطرنشان کرد: حدود 900 دانش‌آموز در کاشت گل محمدی با مدارس این منطقه همکاری داشته‌اند.

وی پیش‌بینی کرد: امسال مبلغی بالغ‌بر ۵۰ میلیون ریال از فروش گل محمدی در ده آموزشگاه بخش جلگه رخ عاید شود که این مبلغ علاوه بر صرف هزینه در مدارس کمکی به دانش آموزان بی‌بضاعت خواهد شد.

انتهای پیام/