به گزارش صبح توس؛ محمدابراهیم داودیان صبح امروز در حاشیه بازدید از سایت باستان‌شناسی دامسک، اظهار داشت: یافته‌های باستان‌شناسی دامسک افتخاری برای تاریخ منطقه تربت‌حیدریه و باعث روشن شدن هویت و پیشینه تاریخی منطقه شده است

وی بیان کرد: تاریخ هر منطقه، هویت آن منطقه است و کاوش‌های باستان‌شناسی باعث می‌شود تا این هویت ناشناخته آشکار و شناخته شود.

داوودیان ضمن اعلام آمادگی جهت هرگونه همکاری در جهت ادامه کاوش‌ها، افزود: اهداف و تلاش‌های باستان شناسان در معرفی یافته‌ها و گنجینه‌های تاریخی بسیار ارزشمند است، چراکه پیشینه هر منطقه را نمایان می‌کند و تاریخ گمشده منطقه را می‌توان در لابه‌لای همین یافته‌های باستان‌شناسی پیدا کرد، به‌ویژه که این منطقه در نوع خود خاص و جدید است و برای اکثر پژوهشگران و باستان شناسان ناشناخته است.

اولین فصل کاوش‌های باستان‌شناسی منطقه تاریخی دامسک در خردادماه سال گذشته با مشارکت اداره میراث فرهنگی و گروه باستان‌شناسی دانشگاه تربت‌حیدریه به مدت دو ماه انجام شد که طی این بررسی‌ها و کاوش‌ها تعداد بالغ‌بر ۳۰ خمره سفالی آذوقه مربوط به دوران پیش از اسلام کشف شد که طرز چیدمان و تعدد آن‌ها در کشور بی‌نظیر است.

بهمن‌ماه 96 دهیار روستای دامسک خبر اولیه بقایای شهر تاریخی در یک زمین زراعی واقع در این روستا را، به اداره میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری تربت‌حیدریه اعلام کرد.

کار بررسی و کاوش بعد از اخذ مجوزهای لازم از خردادماه جاری با مشارکت اداره میراث فرهنگی و گروه باستان‌شناسی دانشگاه تربت‌حیدریه آغازشده و طبق اعلام اولیه کارشناسان، قدمت این شهر تاریخی احتمالاً به دوران ساسانیان باز می‌شود.

تاکنون از بقایای بجای مانده یک شهر تاریخی در روستای دامسک از توابع بخش مرکزی تربت‌حیدریه، 30 خمره سفالی کشف‌شده است.

از دیرباز و در فرهنگ ایرانیان عهد باستان از خمره برای نگهداری آذوقه و مایعات استفاده می‌شده است.

مدیر گروه باستان‌شناسی دانشگاه تربت‌حیدریه گفت: حدس اولیه ما بر اساس فرم لبه، طرح داخلی و جنس خمره‌ها حاکی از آن است که مربوط به دوران ساسانیان بوده و مشابه آن در منطقه مرو نیز پیداشده است.

مهدی فلاح همچنین اظهار داشت: درعین‌حال تا زمان بیرون کشیدن خمره‌ها از دل خاک، انتقال آن‌ها به آزمایشگاه و انجام کارهای مطالعاتی و بررسی‌های علمی، نمی‌توان به‌طورقطع نظری ارائه کرد.

تاکنون از مجموع ۳۵۰ اثر تاریخی و گردشگری شناسایی‌شده در منطقه تربت‌حیدریه، 47 بنا و محوطه تاریخی و 2 اثر معنوی و ناملموس در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/