به گزارش صبح توس؛ راضیه علیرضایی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی شب گذشته در جمع اصحاب رسانه افزود: سهم خراسانرضوی از صادرات کالا در کل کشور در سال97 افزایش یافت و تراز بازرگانی خراسان رضوی در سال گذشته، مثبت و معادل یک میلیارد و 903میلیون دلار بود.

علیرضایی گفت: 10کشور نخست هدف صادراتی خراسان رضوی افغانستان، پاکستان، عراق، امارات متحده عربی، پاکستان، اسپانیا، هنگ کنگ، ویتنام، ازبکستان و تاجیکستان هستند که سال گذشته افغانستان با 157میلیون دلار بیشترین حجم صادرات از خراسان رضوی را به خود اختصاص داد.

وی افزود: پارسال حجم صادرات کالا از خراسان رضوی به کشورهای ویتنام، ترکیه و هلند نسبت به سال96 افزایش قابل توجهی داشت.

وی ادامه داد: عمده ترین کالاهای صادراتی خراسان رضوی در سال گذشته زعفران به صورت فله (بسته های بیش از 30گرم)، زعفران در بسته بندی های 10گرمی، کف پوش و سیب بودند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: پارسال میزان واردات کالا به استان 274هزار تن به ارزش 351میلیون دلار بود که در مقایسه با سال پیشتر از آن در وزن 23درصد و در ارزش پنج درصد کاهش نشان می دهد.

علیرضایی افزود: همیشه کاهش واردات کالا به استان، نشان دهنده خودکفایی اقتصادی نیست زیرا عمده واردات کالا به استان مربوط به مواد اولیه بخش تولید است و هر چه واردات از مرزهای استان بیشتر باشد به رونق اقتصادی بیشتری می انجامد.

وی گفت: عمده اقلام وارداتی به استان در سال گذشته پنبه، برنج، لوبیا چیتی، لوبیا قرمز، واگن و دانه کنجد بودند که عمده آنها مواد اولیه هستند.

انتهای پیام/