به گزارش صبح توس؛ حسن مونسان در جلسه کارگروه اقتصاد مقاومتی تربت‌حیدریه با بیان اینکه تنها پارسال 82 هزار میلیارد ریال تسهیلات جدید پرداخت شد، افزود: جمع پرداختی پارسال ما 335 هزار میلیارد ریال بود که از این میزان 82 هزار میلیارد افزایش مصارف بوده و امسال به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا میزان مصارف و منابع ما با هم منطبق باشند و امیدواریم این رقم را به 150هزار میلیارد ریال برسانیم.

 

وی با بیان اینکه شبکه بانکی ما دچار بحران ناشی از تحریم‌ها شده و به‌تبع آن واحدهای تولیدی ما نیز دچار مشکل شده‌اند، گفت: این‌یک واقعیت است تا پول به شبکه بانکی برنگردد، لذا قادر به پرداخت تسهیلات نیستیم.

 

مونسان افزود: بر این اساس در شرایط کنونی رونق تولید ایجاد کردن کار سخت و دشواری است و از فرماندار تربت‌حیدریه می‌خواهیم تا مشکلات را جمع‌بندی و در جلسه‌ای با حضور مدیران بانک‌های استان در تربت‌حیدریه مطرح تا برنامه‌ریزی و برطرف شوند.

 

وی گفت: ما نیازمند یک سند راهبردی شهرستان هستیم تا بدانیم که منابع بانکی در کدام حوزه‌های اقتصادی اعم از صنعت، کشاورزی، خدمات و یا گردشگری هزینه شوند.

 

مدیر امور شعب بانک ملی خراسان رضوی افزود: درعین‌حال بخش خصوصی باید بداند طبق قانون چتر حمایتی ما از واحدهای اقتصادی، شامل واحدهای توسعه نگر، صادرات محور و دانش‌بنیان است و تزریق نقدینگی به برخی از واحدها در حکم تزریق سم است.

 

وی با بیان اینکه اکنون با کمبود منابع مواجه نیستیم بلکه با موانع قانونی مواجهیم، اظهار داشت: برای واحدهای تولیدی مصوبه شناور تصویب‌شده و دریافت سرمایه در گردش که به‌جای تسهیلات، اعتبار مقطعی دریافت کنند تا مشکلشان برطرف شود.

 

مونسان در بخش دیگری اظهار داشت: جای تأسف دارد که طبق اعلام جهاد کشاورزی خراسان رضوی اکنون در این استان با 2 هزار و 800 واحد نیمه‌تمام، هفت هزار و 800 واحد غیرفعال و 520 واحد کشاورزی که نیاز به بهسازی و نوسازی دارند تا قادر شوند بهره‌وری خود را افزایش دهند، مواجه هستیم.

 

در پاسخ به این اظهارات فرماندار تربت‌حیدریه گفت: سند توسعه شهرستان تهیه و نیازمند بررسی مجدد برای عملیاتی شدن است و ظرف یک ماه آینده کارگروهی با حضور مدیران مرتبط بخش دولتی، بخشداران، معین‌های اقتصادی، بخش خصوصی، جامعه دانشگاهی، بانک‌ها و افراد آگاه صاحب‌نظر برگزار خواهد شد تا برنامه عملیاتی کاربردی توسعه شهرستان تدوین شود.

 

علی رستمی افزود: اکنون 33 طرح سرمایه‌گذاری در شهرستان شناسایی‌شده که در کمیته‌های کارشناسی در حال بحث و بررسی می‌باشند.

 

انتهای پیام/