فرهاد اقطار مدیر کل مشارکت های مردمی سازمان بهزیستی کشور درگفتگو با صبح توس، پیرامون نقش ماه مبارک رمضان در کاهش آسیب‌های اجتماعی اظهار کرد: بر اساس تحقیقاتی که در تمام دنیا وجود دارد، حتی در سایر موضوعات مانند اعتیاد نشان می‌دهد که خانواده ای که پایه مذهبی دارد و حداقل‌های مذهبی و شرعی را مورد توجه قرار می‌دهند، جرایم کمتری در آن رخ می‌دهد و کمتر در معرض آسیب‌های اجتماعی هستند.


وی افزود: این مستندات مربوط به امروز هم نیست، بلکه ریشه در گذشته نیز دارد و در بافت‌های مختلف مذهبی و جغرافیایی این نتایج را داشته است که نشان می‌دهد در زمان‌های مذهبی و عبادی، آمار آسیب‌های اجتماعی کاهش می‌یابد.


مدیرکل مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه طبیعتا در کشور ما نیز کاهش آمار آسیب‌ها و جرایم صادق است گفت: اثرات عبادی و مذهبی موجب می‌شود مردم علاوه بر افزایش روحیه بخشندگی، کمتر در پی جرایم باشند و دچار اختلالات اجتماعی شوند که البته پزوهش‌ها و مستندات آن نیز در دنیا وجود دارد.


وی افزود: در ایران با شروع ماه مبارک رمضان آسیب‌های اجتماعی به‌صورت چشم‌گیری کاهش پیدا می‌کند و بالاترین آمار در کشور که مربوط به ضرب و شتم است در این ایام مبارک فوق العاده کاهش پیدا کرده است.


اقطار با بیان اینکه پژوهش‌های اثبات شده، مراجعه به مراکز آسایشگاهی و همچنین گزارشاتی که از خطوط ۱۲۳ و ۱۴۸۰ دریافت می‌شود، نشان می‌دهد که در این ایام کمتر اختلال اجتماعی رخ داده گفت: هر آموزشی در این زمینه که تکرار شود، مستمر باشد، منتج به تغییر نگرش و رفتار شود و در گفتار محدود نشود می‌تواند در کاهش آمار آسیب‌های اجتماعی در طی سال نیز مؤثر باشد.


وی خاطرنشان کرد: در ماه مبارک رمضان بیشترین آمار صدقات، نذورات و کمک‌های مردمی در کشور وجود دارد که نشان می‌دهد روحیه بخشندگی مردم ایران جزو بالاترین شاخص‌های جهانی قرار گرفته است.
انتهای پیام/