به گزارش صبح توس؛ جمعی از دانشجویان مجتمع آموزش عالی کشاورزی و دامپروری تربت جام طی نامه ای نگرانی های خود را نسبت به تغییر ریاست مجتمع آموزش عالی تربت جام به بهانه‌های فرقه‌ای و مذهبی به اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کردند. متن این نامه به شرح زیر است:


ریاست محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی
سلام و علیکم
ایجاد تغییرات در مناصب مدیریتی و اجرایی کشور امری بدیهی و روشن است و شاید مردم و مدیران دستگاه‌های مختلف پس از سپری کردن دوره مدیریتی،خود را برای همه گونه تغییری آماده کنند. نفس تغییر، به ذات پدیده بدی نیست. زمانی که تغییر موجب پیشبرد اهداف و حرکت بهتر جامعه در مسیر تعالی خود شود، همگان با آغوش باز از آن استقبال می‌کنند اما این مسئله زمانی ناخوشایند است که احساس شود بدون در نظر گرفتن مقاصد و اهداف اصلی و تحت‌فشار برخی افراد و جریان‌های خاص صورت گیرد.

اخبار واصله حاکی از آن است که با فشار و نظر شخص نماینده مردم شریف تربت‌جام، تایباد و باخرز، جناب آقای دکتر رحیمی جهان‌آبادی، قرار است تا ریاست مجتمع آموزش عالی این شهرستان تغییر کند، آن‌هم به بهانه‌های فرقه‌ای و مذهبی!

این امر در شرایطی است که مجتمع آموزش عالی کشاورزی و دامپروری شهرستان تربت‌جام در بین دانشگاه‌های دولتی شهرستان از رتبه و جایگاه علمی خوبی برخوردار است و در چند سال گذشته به رشد چشمگیر پذیرش دانشجو و موفقیت‌های خوبی دست‌یافته است.

اما دانشجویان این دانشگاه بیش از یک سال است که با فشارهای نماینده شهرستان به بهانه‌های مختلف و بدون پشتوانه علمی با تهدید جهت تغییر مدیریت این مجتمع روبرو بوده‌اند که نه‌تنها باعث ایجاد نگرانی و نارضایتی بین دانشجویان شده است، بلکه باعث بروز اختلاف مذهبی و تنش در بین دانشجویان شده است.

بر اساس اصول ۷۱، ۸۷ و ۱۱۳ قانون اساسی، نمايندگان مجلس شورای اسلامی دو وظيفه قانون‌گذاری و نظارت بر حسن اجرای آن را بر عهده‌دارند، وظايفی كه به‌صراحت بحث تفكيک قوا را مطرح می‌كند و به‌صورت مستقيم هرگونه دخالت در امور اجرايی دولت از سوی نمايندگان مجلس را خلاف قانون می‌داند، به اين معنا كه هيچ نماينده‌ای حق سفارش و يا رد شخصيت‌ها را برای اعمال انتصابات گوناگون ندارد، مگر آن‌که از وی به‌عنوان يک مشاور استعلام شود و نماينده، شخصی را با رزومه مناسب به مراجع ذی‌ربط معرفی كند.

موارد فوق را عنوان نمودیم تا حدود اختیارات نمایندگان محترم مجلس را یادآور شویم و به آن دسته از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که حدود اختیاراتشان را گم‌کرده و در اموری که نه‌تنها دخالت در آن‌ها در حیطه وظایفشان نیست، بلکه خلاف قانون به‌حساب می‌آید، تذکر داده و یادآوری کرده باشیم.

ما دانشجویان مجتمع آموزش عالی شهرستان تربت‌جام قبلاً هم طی انتشار چندین بیانیه ضمن یادآوری حیطه اختیارات نمایندگان محترم مجلس به جناب آقای دکتر رحیمی جهان‌آبادی، این نکته را گوشزد کرده بودیم که این کار نه‌تنها در دفاع از حقوق برادران و عزیزان اهل سنت نیست، بلکه فرقه‌ای و مذهبی کردن این قبیل مسائل، آن‌هم به‌جای ملاک شایسته‌سالاری، خدشه‌ای بزرگ به وحدت ملی، بالأخص وحدت میان شیعیان و اهل سنت می‌باشد؛ از طرفی باید مؤکدا این را نیز عرض کنیم که نباید دانشگاه و فضای علمی و پژوهشی آن را با تمایلات و تسویه‌حساب‌های شخصی آلوده کرد.

از این رو از اعضای محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی خواستاریم تا با پیگیری و اتخاذ دستورات لازم با توجه به حساسیت‌های به وجود آمده بین دانشجویان و شهروندان شهرستان تربت‌جام نسبت به تغییر مدیریتی مجتمع آموزش عالی این شهرستان با فشارهای نماینده تربت‌جام در مجلس شورای اسلامی و پیشنهاد فردی که هیچ‌گونه سابقه مدیریتی در عرصه‌های دانشگاهی را نداشته (دکتر کمال قاسمی بزدی) خواهشمندیم ضمن جلوگیری از دخالت های جناب آقای رحیمی جهان‌آبادی در اموری که در حوزه اختیاراتشان نیست تا به بهانه دفاع از حقوق برادران اهل سنت، ناخواسته، سهواً و به‌اشتباه بر طبل ایجاد اختلاف نکوبند.

این خواسته در حالیست که در چند هفته گذشته با شنیدن خبر فوق الذکر جو روانی دانشجویان متشنج شده و عده‌ای از دانشجویان با تحصن در مقابل فرمانداری شهرستان، دفتر امام‌جمعه، سپاه پاسداران و نوشتن چندین بیانه توسط نمایندگان تشکل‌های دانشجویی و امضای طومار اعتراضی و ارائه آن به فرمانداری شهرستان خواستار پیگیری این موضوع شده‌اند.

لذا خواهشمند است در صورت صلاحدید دستورات لازم را جهت پیگیری موضوع ذکرشده اتخاذ تا که درسال منتهی به انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان مرزی و مذهبی تربت جام که به پایتخت وحدت ایران معروف است شاهد ناآرامی و تشنج در بین آحاد جامعه خصوصا دانشجویان شهرستان نباشیم.
رونوشت:

-نماینده محترم ولی فقیه در استان خراسان رضوی جناب آیت ا... علم الهدی(حفظه ا...) جهت استحضار
-وزیر محترم علوم جناب آقای دکتر غلامی جهت استحضار

_ریاست محترم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها جهت استحضار
-استاندار محترم خراسان رضوی جهت استحضار
-ریاست محترم اداره کل اطلاعات خراسان رضوی جهت استحضار
-فرماندهی محترم سپاه امام رضا(علیه السلام) خراسان رضوی جهت استحضار
-ریاست محترم کمیسیون آموزش،تحقیقات مجلس شورای اسلامی جهت استحضار