به گزارش صبح توس؛ در روزهای ابتدایی سال ۹۸ با سیلی عظیم در کشور مواجه شدیم که برخی از استان‌های کشور را درگیر خود کرده بود.


اگرچه تا تشکیل ستاد مدیریت بحران و اعزام نیروها به مناطق سیل‌زده زمانی صرف شد ولی نیروهای بسیجی و سپاهی از ابتدایی‌ترین لحظات حضور خود را در میان مردم تقویت کرده و به جهاد مشغول شدند.این نیروها با اطلاع از وخامت اوضاع با جمله‌ کوتاه و سنجیده " عازم گلستان هستم" هم‌رزمان خود را از سفری که در پیش دارند مطلع کردند و اندک‌اندک به جمع یاوران جهادی افزوده شد.

روستاهای خراسان رضوی با توجه به اینکه با سیل و باران شدید مواجه بود ولی در ادامه خدمت‌رسانی به هم استانی‌های خود، معین استان گلستان شد و خدمت‌رسانی خود به هم‌وطنان را آغاز کرد.تیم مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی در ۲۰ فروردین‌ماه از فعالیت‌های بسیج سازندگی سپاه امام رضا(ع) در مناطق سیل‌زده استان گلستان بازدید به عمل آورد.

بعد از شدت گرفتن سیل و گستردگی ابعاد آن به لحاظ جغرافیایی، حجم آب و خسارات بسیار وارده در روستا‌ها و شهر‌های کوچک و بزرگ، بنا به تدبیر فرمانده کل سپاه امام رضا(ع) علاوه بر سپاه دو استان گلستان و مازندران، استان خراسان رضوی معین سه شهر گنبدکاووس، کلاله و مراوه‌تپه نیز معرفی شد.

بنا به اعلام سرهنگ روحانی، مسئول بسیج سازندگی سپاه امام رضا(ع) به‌محض صدور این دستور قرارگاه خدمات‌رسانی در استان گلستان و مناطق سیل‌زده مستقر شد و از همان ساعات ابتدایی بازگشایی 50 کیلومتر راه روستایی، شهری و عشایری مناطق سیل‌زده استان گلستان جهت رساندن سوخت و کمک‌های مردمی، با کمک ماشین‌آلات و نیروهای جهادی انجام شد.تقویت دیواره بندهای وسیع منطقه و دیواره‌های تخریب‌شده رودخانه‌ها و همچنین لایروبی رودخانه‌ها و زهکشی زمین‌های کشاورزی منطقه که تحت خطر سیلاب مجدد بودند آغاز شد.

تاکنون در این مناطق دستگاه‌ها و ماشین‌آلات مختلف شامل لودر، بیل بکهو، تراکتور و کمرشکن جهت بازگشایی راه و لایروبی معابر و لجن کش جهت تخلیه آب‌های سیلابی و فاضلاب در منازل سیل‌زده‌ها، دو دستگاه کف کش برای تخلیه آب و بیل زنجیری با کمک آستان قدس رضوی به‌کارگیری شده است.

همچنین 20 تیم تخصصی و عمومی جهادی تاکنون به مناطق سیل‌زده اعزام‌شده‌اند؛ این تیم‌ها شامل تیم پزشکی، گروه طلاب و فرهنگی، تیم‌های تعمیرکار وسایل خانگی و تأسیسات منازل و همچنین تیمهای عمومی خدمات رسان در پاک‌سازی مناطق سیل‌زده بودند.

توسط تیم پزشکی تاکنون بیش از ۲۶۰۰ ویزیت انجام‌شده و ۶۰۰ پک بهداشتی و ۵۰ میلیون دارو رایگان ارائه گردیده است؛ در بحث فرهنگی نیز از جهادگران طلبه برای انجام مراسم مختلف برای ایجاد نشاط در کودکان و نوجوانان استفاده‌شده است.

تیم استادکاران تعمیرات لوازم منزل نیز در تخصص‌های خود در این مناطق به کار گرفته شدند و تیم‌های عمومی نیز در لایروبی معابر و منازل، تعمیرات ساختمانی، پاک‌سازی و شستشو منازل از اثرات سیل برای رفع و کاهش خسارات سیل‌زدگان به کمک سیل‌زدگان آمدند.

تاکنون اقلامی شامل ۵۰ دستگاه یخچال ، ۵۰ تخته فرش ، ۵۰ هزار بطری آب‌معدنی ، ۲۰ هزار کنسروجات و بسته‌های مواد غذایی مختلف، ۱۵ هزار قرص نان ، ۹ هزار پتو و اقلام مختلف دیگر نیز در بین سیل‌زدگان گلستان توزیع‌شده است.ساخت پل ارتباطی همراه با لوله‌گذاری آب روستای آقستین تپه، ۷ کیلومتری گرگان توسط بسیج سازندگی سپاه امام رضا(ع) در روستایی که بعد از ۲۳ روز هنوز در محاصره آب قرار دارد.

همچنین ۳۰ کیلومتر از راه‌های روستایی و عشایری مناطق سیل‌زده مرواه‌تپه در استان گلستان، توسط بسیج سازندگی سپاه امام رضا (ع)، برای امدادرسانی، رساندن کمک‌های مردمی و آذوقه دام بازگشایی شد.

انتهای پیام/