محمد روحانی در گفت و گو با خبرنگار صبح توس با اشاره به آخرین اقدامات بسیج سازندگی خراسان رضوی در امدادرسانی به مناطق سیل‌زده گلستان گفت: بعد از شدت گرفتن سیل و گستردگی ابعاد آن به لحاظ جغرافیایی، حجم آب و خسارات وارده در روستا‌ها و شهر‌های کوچک و بزرگ، بنا به تدبیر فرمانده کل سپاه علاوه بر سپاه دو استان گلستان و مازندران، استان خراسان رضوی معین سه شهر گنبدکاووس، کلاله و مراوه‌تپه معرفی شد.

وی تصریح کرد: به‌محض صدور این دستور قرارگاه خدمات‌رسانی در استان گلستان و مناطق سیل‌زده مستقر شد و از همان ساعات ابتدایی بازگشایی 50 کیلومتر راه روستایی، شهری و عشایری مناطق سیل‌زده استان گلستان جهت رساندن سوخت و کمک‌های مردمی، با کمک ماشین‌آلات و نیروهای جهادی انجام شد.

مسئول بسیج سازندگی خراسان رضوی ادامه داد: تقویت دیواره بندهای وسیع منطقه و دیواره‌های تخریب‌شده رودخانه‌ها و همچنین لایروبی رودخانه‌ها و زهکشی زمین‌های کشاورزی منطقه که تحت خطر سیلاب مجدد بودند آغاز شد.

روحانی اضافه کرد: تاکنون در این مناطق دستگاه‌ها و ماشین‌آلات مختلف شامل لودر، بیل بکهو، تراکتور، کمرشکن، جهت بازگشایی راه و لایروبی معابر و لجن کش جهت تخلیه آب‌های سیلابی و فاضلاب در منازل سیل‌زده‌ها ، دو دستگاه کف کش برای تخلیه آب و بیل زنجیری با کمک آستان قدس رضوی به‌کارگیری شده است.

مسئول بسیج سازندگی خراسان رضوی همچنین از اعزام 20 تیم تخصصی و عمومی جهادی تاکنون به مناطق سیل‌زده خبر داد و گفت: این تیم‌ها شامل تیم پزشکی، گروه طلاب و فرهنگی، تیم‌های تعمیرکار وسایل خانگی و تأسیسات منازل و همچنین تیم‌های عمومی خدمات رسان در پاک‌سازی مناطق سیل‌زده بودند.

وی در تشریح فعالیت‌های این گروه‌ها نیز گفت: توسط تیم پزشکی تاکنون بیش از ۲۶۰۰ ویزیت انجام‌شده و ۶۰۰ پک بهداشتی و ۵۰ میلیون دارو رایگان ارائه شد. در بحث فرهنگی نیز از جهادگران طلبه برای انجام مراسم مختلف برای ایجاد نشاط در کودکان و نوجوانان استفاده‌شده است.

روحانی ادامه داد: تیم استادکاران تعمیرات لوازم منزل نیز در تخصص‌های خود در این مناطق به کار گرفته شدند و تیم‌های عمومی نیز در لایروبی معابر و منازل ، تعمیرات ساختمانی ،پاک‌سازی و شستشو منازل از اثرات سیل برای رفع و کاهش خسارات سیل‌زدگان به کمک سیل‌زدگان آمدند.

مسئول بسیج سازندگی سپاه امام رضا(ع) خراسان رضوی یادآور شد تاکنون اقلامی شامل ۵۰ دستگاه یخچال ، ۵۰ تخته فرش ، ۵۰ هزار بطری آب‌معدنی ، ۲۰ هزار کنسرو جات و بسته‌های مواد غذایی مختلف، ۱۵ هزار قرص نان ، ۹ هزار پتو و اقلام مختلف دیگر نیز در بین سیل‌زدگان گلستان توزیع‌شده است.

انتهای پیام/