به گزارش صبح توس؛ سه سال از انتصاب حجت‌الاسلام رئیسی به‌عنوان تولیت آستان قدس رضوی می‌گذرد که با تغییرات مدیریتی صورت گرفته، حجت‌الاسلام مروی تولیت آستان قدس را به عهده گرفته و حجت‌الاسلام رئیسی به عنوان رئیس قوه قضاییه انتخاب شد.


 

تحقق فرمایشات رهبری در منشور ۷ گانه

رهبر معظم انقلاب منشور ۷ گانه‌ای خطاب به حجت‌الاسلام رئیسی اعلام کردند که در آن به اهم اقدامات تولیت آستان قدس رضوی پرداخته‌شده بود که می‌توان اعلام کرد تحقق چشم‌اندازهای بیان‌شده با موفقیت بوده است.

در مدت فعالیت حجت‌الاسلام رئیسی به‌عنوان خادم الرضا(ع) خدمات ارزشمندی در سطح استان خراسان رضوی، کشور و بین‌المللی ارائه گردید که در ادامه گزارش به آن‌ها پرداخته می‌شود.

رهبر انقلاب در حکم خود خطاب به حجت‌الاسلام رئیسی دو مسئله را مورد تأکید ویژه قراردادند، نخست خدمت به زائران آن بارگاه مقدس به‌ویژه ضعفا و نیازمندان و در درجه دوم خدمت به مجاوران و به‌ویژه مستمندان و مستضعفان.

باوجوداینکه برخی شرکت‌های وقفی متعلق به آستان قدس رضوی اکثر زیان‌ده هستند٬ اما حجت‌الاسلام رئیسی با توجه به شرایط اقتصادی جامعه تاکنون اجازه تعطیلی و اخراج کارگران را نداده است.

 

از عیادت جانباز مدافع حرم تا کمک‌رسانی به سیل‌زدگان

عیادت و دلجویی حجت‌الاسلام رئیسی از جانباز مدافع حرم را می‌توان یکی از اولین و اثرگذارترین اقدامات دانست؛ بعد از انتشار خبری در فضای مجازی درباره وضعیت ناگوار یکی از جانبازان قطع نخاع مدافع حرم و ابراز علاقه بسیاری از هم‌وطنان برای کمک به این قهرمان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین رئیسی تولیت آستان قدس رضوی به عیادت این جانباز سرافراز رفت و ضمن دلجویی از خانواده او دستور داد تا این مجروح مقاوم فوراً برای ادامه درمان به بیمارستان رضوی منتقل شود.

همچنین می‌توان به تقبل هزینه‌های بیمارستانی و کمک‌هزینه نگهداری 5 قلوهای مشهدی توسط آستان قدس رضوی اشاره کرد. تولیت آستان قدس در حوزه‌هایی چون ریز گردها در خوزستان٬ خدمات‌رسانی به فقرا و مستضعفان٬ ساخت خانه برای خانواده‌های «شهدای حرم»٬ ساخت واحدهای مسکونی در نقاط مختلف کشور٬ فعالیت‌های علمی و پژوهشی٬ امور فرهنگی٬ ایجاد مراکز درمانی٬ بهبود شرایط جاده‌ای و… فعال بوده است.

آستان قدس رضوی به‌عنوان مجموعه بزرگ مذهبی و فرهنگی، توجه و اهتمام به امر آموزش و پرداختن به جدیدترین متدها و برنامه‌های آموزشی را در رأس هرم فعالیت‌های خود قرار داده و توانسته به کانونی بزرگ در تولید علم و اندیشه و معنویت تبدیل شود.

از مجموع 14 مدرسه امام رضا(ع) تاکنون 7 آموزشگاه با رویکرد فرهنگی و امکانات مجهز در مناطق محروم مانند خواجه ربیع، قلعه ساختمان و شهرستان چناران احداث‌شده است که تعداد 2 هزار و 427 دانش‌آموز بدون پرداخت هزینه آموزشی در آن مشغول به تحصیل هستند و از خدماتی مشابه مدارس برخوردار استفاده می‌کنند.

این مدارس که از بالاترین استانداردهای ساخت اماکن آموزشی و بهترین تجهیزات کمک‌آموزشی برخوردار است، تأثیر قابل‌توجهی در بهبود شرایط آموزشی در مناطق محروم دارد.

همچنین برای کمک به محرومان بنیاد کرامت رضوی و معاونت امداد مستضعفین تشکیل شد، برای پیگیری و پایش اقدامات معاون امور راهبردی، برای انسجام‌بخشی به فعالیت‎های فرهنگی، سازمان فرهنگی تشکیل شد و همچنین معاونت علمی و مرکز امور بین‌الملل نیز در راستای تحقق این منشور تشکیل شد.بنیاد کرامت رضوی در حوادث طبیعی در کنار مردم بود، این بنیاد در امدادرسانی با واکنش سریع چه در زلزله کرمانشاه و چه در سیل استان گلستان از ابتدایی‌ترین لحظات وقوع حادثه در کنار مردم بوده‌اند.

از دیگر اقدامات شایسته خدمت بیش از 200 هزار خادم یار رضوی در سراسر کشور به محرومان به نام امام رضا(ع) است؛ امروز با تشکیل 2 هزار کانون خادم یاری در کشور، میلیون‌ها خدمت به نام امام رئوف(ع) بدون کوچک‌ترین منتی به نیازمندان ارائه می‌شود.۴۵ درصد از داروهای بیماران هموفیلی توسط آستان قدس تولید می‌شود

رویکرد آستان قدس رضوی در حوزه اقتصادی انجام فعالیت‌ها در راستای گره‌گشایی از مشکلات مردم و رفع نیازهای استراتژیک کشور بوده است، در همین راستا ظرفیت کارخانه‌ها تولید داروی آستان قدس 2 برابر شده است؛ به‌طوری‌که امروز این آستان 45 درصد داروی موردنیاز بیماران هموفیلی را تأمین می‌کند و به‌زودی صد درصد این نیاز را برآورده خواهد کرد؛ این تغییر رویکردها هزینه‌های اجتماعی را به سرمایه اجتماعی تبدیل کرده است و نتیجه آن افزایش نذورات و موقوفات این نهاد مقدس طی سه سال اخیر بوده است.

دولت الکترونیک امروز امری بسیار مهمی است، درگذشته 45 سامانه الکترونیک در آستان قدس بود

و 91 سامانه نیز طی سه سال اخیر ایجادشده، از سامانه غذای حضرتی گرفته تا پاسخگویی به سؤالات شرعی.برنامه‌ریزی جهت اعزام زائر اولی‌ها به مشهد مقدس یک‌چشم انتظار برای زیارت امام رضا(ع) از اولین این اقدامات بود، کاهش هزینه‌ها برای زیارت با آغاز ساخت‌وساز زائرسراها از دیگر برنامه‌ریزی‌ها بود، مورد دیگر که بسیار مهم و ارزشمند بود و می‌توان به آن اشاره کرد، دستور مقام تولیت برای آزادسازی ظرفیت موقوفات آستان در راستای استفاده همه مردم بود که نمونه آن افتتاح باغ خاتون و یا باغ خوردین در تهران است.

شاید مهم‌ترین اقدام تولیت جدید آستان قدس را بتوان انتخاب مدیران جوان دانست، جسارت تولیت آستان قدس در انتخاب جوانان ستودنی است و نباید فراموش کرد و این روحیه جوان است که جسارت اقدام را به ساختار قدیمی آستان قدس خواهد آورد.
انتهای پیام/