به گزارش صبح توس؛ مجتبی شاکری، شب گذشته در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان خلیل آباد اظهار داشت: علی رغم خشکسالی هایی که در سطح کشور شاهد آن بودیم و سال های بسیار کم آبی داشتیم ولی هم اکنون 189 میلیمتر افزایش بارندگی در سطح منطقه ثبت شده که نوید سال پر خیر و برکتی برای مردم دارد.

وی با بیان اینکه همه باید تلاش کنیم که بهره برداری صحیحی از این نعمت الهی داشته باشیم و کمترین خسارت را متحمل شویم، خاطرنشان کرد: متاسفانه همه ساله شاهد حوادث ناگواری هستیم و امیدواریم با برنامه ریزی ستاد مدیریت بحران بتوانیم در جهت اهداف این ستاد که پیشگیری، مقابله و برنامه ریزی برای کمترین خسارت و آسیب از محل حوادث داشته باشیم.

فرماندار خلیل آباد با تاکید بر اینکه همه باید برنامه داشته باشیم و بعید نیست در صورت تداوم باران، اتفاقاتی که در گلستان و شیراز رخ داد در شهرستان ها رخ دهد و باید تدابیر لازم اندیشیده شود، تصریح کرد: امکانات دستگاه ها باید به اندازه تهدیدات باشد و این مهم بر عهده مدیر دستگاه های مربوطه است.

وی با بیان اینکه مدیران شهرستان و اعضای ستاد مدیریت بحران باید برای پیشگیری و مقابله با بحران ها در حوزه خود بنا به اتفاقات و تهدیدات طبیعی و غیر طبیعی برنامه داشته باشد، اذعان کرد: امکانات و خدماتی که در سطح روستاها و بخشی خصوصی وجود دارد لیست شده اند و در صورت لزوم برای رفع مشکل نیز به کارگرفته می شوند.

شاکری با اشاره به اینکه همراهی مردم نیز در مواقع بحران بسیار ضروری است، عنوان کرد: مدیران باید تا زمانی که حالت طبیعی و عادی از طریق اداره هواشناسی و ستاد مدیریت بحران استان اعلام نشده باید در منطقه حضور داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه بازدیدهایی از معابر و مسیرهای که در سال های گذشته آب گرفتگی داشت صورت گرفت و با کمک شهرداری ها پاکسازی شد، تشریح کرد: در مسیر مسیل ها انحرافاتی صورت گرفته یا برخی مسدود شده است و باید این انحرافات نیز در صورت لزوم برای پیشگیری از بروز حوادث ناگوار به مسیر عادی خود باز گردد.

رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان خلیل آباد با بیان اینکه با توجه به جاری شدن سیل در مسیر کال ششطراز نیز شاهد تجمع مردم هستیم که بسیار خطرناک است، ابراز کرد: مردم و مسافرین در مسیر سل و مناطقی که خطرآفرین است حضور پیدا نکنند و دستگاه های مربوطه اجازه ندهند این تجمع صورت گیرد تا حادثه ای بزرگتر رخ ندهد.

وی همچنین در ادامه اظهار کرد: در برخی از مسیرها نیز افرادی خودسرانه اقدام به ساخت سیل بند کرده اند و در برخی از موارد نیز تهدیداتی وجود دارد که باید بازدید و تدابیر لازم صورت گیرد تا از بروز حوادث ناگوار پیشگیری شود.

شاکری بر آمادگی و همکاری 24 ساعته تمام دستگاه ها تاکید کرد و افزود: کشاورزان باید توجه داشته باشند که برای پیشگیری و مقابله با خسارت های طبیعی باغات خود را بیمه کنند و تنها جایی که مأمن خوبی است و می تواند جبران خسارت کند بیمه است.

 

شناسنامه بحران شهرستان خلیل آباد باید نوشته شود

بهروز بنیادی در این نشست با بیان اینکه باید تقسیم وظایف لازم در ستاد بحران صورت گیرد، اظهار داشت: شناسنامه بحران باید برای شهرستان خلیل آباد نوشته شود.

وی همچنین در ادامه تصریح کرد: همه اعضا باید کلیپ های بحران در سایر استان ها با دقت تماشا کنند و نکته برداری لازم از علت های بروز حادثه و بحران را داشته باشند.

نماینده مردم خلیل آباد با تاکید بر اینکه آموزش و امکانات بیشتر برای مقابله با حوادث نیز لازم و ضروری است، اذعان کرد: آب منطقه ای بایستی نظارت بر مسیل ها نیز حساسیت بیشتری داشته باشد و در اولویت کاری خود قرار دهد.

انتهای پیام/