بهروز بنیادی در گفت و گو با خبرنگار صبح توس، ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو، در خصوص عوامل محقق شدن شعار سال رونق و تولید، اظهار داشت: بیش از 10 سال متوالی است که مقام معظم رهبری، با انتخاب شعار سال بر مسائل اقتصادی تاکید می کنند.

 

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری با انتخاب شعار سال، هشدارهای لازم و مسیر پیشرفت و توسعه کشور را نشان می دهند، خاطرنشان کرد: پیشرفت و توسعه کشور نیز با تقویت واصلاح ساختار اقتصادی امکانپذیر خواهد بود.

 

نماینده مردم خلیل آباد، کاشمر و بردسکن با تاکید بر اینکه شعار سال گذشته(حمایت از کالای ایرانی) نیز در مسیر رونق تولید بود، تصریح کرد: اگر رونق تولید داخل را داشته باشیم قطعاً حمایت کالای ایرانی، توسعه کشور، افزایش ارزش افزوده، افزایش اعتبار پول ملی و... را به دنبال خواهد داشت.

 

دولت در شرایط فعلی رقیب بزرگی برای رونق تولید در کشور است

وی با اشاره به اینکه بخشی از زیرساخت های اقتصادی کشور و بیش از ۹۰ درصد اقتصاد در دست دولت است، اذعان کرد: با این شرایط عملاً دولت رقیب بزرگی برای رونق تولید در کشور است و با گسترشی که دولت و شرکت های دولتی پیدا کرده اند، شاید کار در نگاه اول سخت به نظر برسد.

 

بنیادی با بیان اینکه اولین گام در جهت رونق تولید باید توسط دولت برداشته شود، عنوان کرد: دولت باید تصدی گری بسیاری از اموری را رها کند و به بخش خصوصی واگذار کند.

 

وی با تاکید بر اینکه با توجه به اینکه حمایت از سرمایه گذار در زمینه های پولی و بانکی، وابسته به حمایت های بانکی است بایستی بانک مرکزی پشتیبانی بیشتر و بهتری را از بانک های عامل در سطح کشور انجام دهد، تشریح کرد: بانک ها باید بتوانند حمایت مفید و لازم را از سرمایه گذاران داشته باشند.

 

وزیر تعاون باید قوانین مربوط به رونق تولید را بررسی کند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، سازمان تامین اجتماعی و مباحث مربوط به آن از دیگر عوامل دخیل در رونق تولید دانست و ابراز کرد: مسئولان به خصوص وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز باید در این زمینه  هر چه سریعتر در این زمینه قوانین را بررسی بیشتری داشته باشد و قوانین مزاحم و انها که  نیاز به اصلاح دارد مشخص کند.

 

وی با اشاره به اینکه با توجه به شرایط حساس زمان تحریم شاید بتوان انجام برخی از قوانین را به طور موقت متوقف کرد، افزود: فراکسیون اشتغال با تعداد عضو زیاد و کمیسیون ویژه رسیدگی به اجرای  اصل 44 در مجلس شورای اسلامی فعال است و کارهای خوبی در بحث اصلاح قوانین مزاحم تولید انجام داده اند و امیدواریم در سال 98 نیز این مسیر ادامه پیدا کند.

 

بنیادی همچنین در ادامه اظهار کرد: وابستگی برخی از صنایع کشور به مواد اولیه خارجی نیز در رونق تولید موثر است و اگر نتوانیم در سال 98 تعامل مالی خود را با بانک های خارجی حل کنیم یکی از مشکلات پیش رو خواهد بود که شاید نتوان به اهداف شعار سال دست پیدا کرد.

 

متاسفانه بخش زیادی از شعار سال 97 به واسطه شرایط اقتصادی محقق نشد

وی با بیان اینکه دولت کارهای خوبی را در مسیر مبادلات پولی و بانکی در سطح کشورهای مختلف نظیر چین، ترکیه، عراق و... انجام داده است، گفت: همزمان با فعالیت هایی که ایران در زمینه دیپلماسی انجام می دهد مطمئناً نیز آمریکا با همان شدت اهداف  خود را در راه تشدید  تحریمها پیش می برد و این از مسائلی است  که باید در سال 98 بر آن تمرکز شود.

 

نماینده مردم خلیل آباد با تاکید بر اینکه اگر نتوانیم بحث تبادلات مالی و بانکی را برای تولید کنندگان و سرمایه گذاران حل کنیم در اینجا هم تحقق شعار سال 98 دچار مشکل خواهد شد، تصریح کرد: حلقه های متعدد زنجیر در بحث رونق تولید وجود دارد که امیدواریم با هماهنگی هر سه قوه و فرماندهی مقام معظم رهبری بتوانیم این را به درستی عملیاتی کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه در سال 97 بخشی از شعار سال محقق شد ولی متاسفانه بخش زیادی از آن نیز به وابسته شرایط اقتصادی محقق نشد، اذعان کرد: ان شاء الله امیدواریم سال خوبی برای همه مردم عزیز باشد و تقارن آن با ولادت مولا علی (ع) و افزایش بارندگی های کشور نوید دهنده سال خوب و پر برکتی برای ملت ما خواهد بود.

انتهای پیام/