مهدی مظفر جلالی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، به بیان اقدامات شاخص اداره منابع طبیعی در سال ۹۷ پرداخت و اظهار داشت: شهرستان خلیل‌آباد بالغ‌بر ۱۵۰ هزار هکتار عرصه منابع طبیعی دارد که وظیفه حفاظت و حراست از این اراضی ملی و همچنین حفاظت و قرق جنگل‌های دست کاشت تاغ در سطح ۲۰ هزار هکتار را یگان حفاظت این اداره بر عهده دارد.

وی بابیان اینکه سطح غالب شهرستان خلیل‌آباد را مناطق بیابانی تشکیل می‌دهد که در معرض خطر فرسایش بادی و تخریب قرار دارد، خاطرنشان کرد: هرساله برنامه‌هایی جهت کنترل بیابان‌زایی در این مناطق اجرا می‌شود که در امسال نیز در راستای اجرای طرح بیابان‌زدایی ۲۰ هزار اصله نهال گلدانی تولیدشده و نسبت به بوته کاری به میزان ۲۲۰ هکتار اقدام شده که از این میزان ۱۷۰ هکتار در روستای مهدی‌آباد و ۵۰ هکتار در جنوب شهر کندر اجراشده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خلیل‌آباد ادامه داد: در حوزه آبخیزداری تعداد دو بند سنگی ملاتی به حجم ۱۲۰۰ مترمکعب در کال ششطراز و یک بند توری۔ سنگی به حجم ۴۰۰ مترمکعب در حوزه انجیررود کاریزک به‌منظور کنترل سیل و رسوب اجراشده است.

وی با اشاره به وجود سطح ۱۰۸۷۶۹ هکتار مراتع شهرستان خلیل‌آباد تصریح کرد: جهت احیای مراتع نسبت به بوته کاری در سطح هفت هکتار و کپه کاری در سطح ۲۵۰ هکتار در محدوده کال ششطراز اقدام شده، همچنین ۵ هکتار جنگل کاری در کال ششطراز صورت گرفته است.

مظفر جلالی بابیان اینکه در سال ۹۷ توسط اداره منابع طبیعی در خصوص ممیزی اراضی نسبت به نقشه‌برداری و تبدیل و اخذ سند تک‌برگی به نفع دولت جمهوری اسلامی در سطح ۵ هزار هکتار از اراضی ملی اقدام شده است، اذعان کرد: در یک سال اخیر ۱۳ فقره پرونده تخلف، تخریب و تصرف و خلع ید اراضی ملی توسط دایره حقوقی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان تشکیل شده است.

وی در پایان با اشاره به این‌که حفاظت از منابع طبیعی و فرهنگ‌سازی درباره آن اهمیت ویژه‌ای دارد و باید به همه اقشار مختلف مردم و به‌ویژه دانش آموزان به‌عنوان آینده‌سازان جامعه آگاهی لازم داده شود، عنوان کرد: ارزش‌گذاری منابع طبیعی و توجه به آن گامی برای توسعه پایدار کشور به شمار می‌رود، ازاین‌رو حفاظت از منابع طبیعی یک ضرورت حیاتی و اجتناب‌ناپذیر است و به فرموده مقام معظم رهبری «فرهنگ منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود».

انتهای پیام/