کاظم کامیاب مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رشتخوار در گفت و گو با خبرنگار صبح توس با اشاره به سنت های دیرنه شهرستان رشتخوار در بحث مراسم استقبال از بهار در نوروز گفت: با توجه به جاذبه های تاریخی و گردشگری و آداب و رسوم کهن در منطقه در نوروز 98 شاهد برگزاری 3 جشن نوروزگاه در شهرستان رشتخوار خواهیم بود.

 

وی با تاکید بر اینکه شهرستان رشتخوار با برخورداری از جاذبه های زیبای طبیعی و آثار تاریخی شاخص منتظر مسافرین نوروزی در آستانه بهار سال 1398 است، افزود: در راستای احیاء آیین های ملی و باستانی و جهت ترویج فرهنگ نوروز و آیین های مرتبط با آن 3 جشن بزرگ نوروزگاه در ارگ تاریخی روستای سنگان، عمارت محمد خان قرایی در روستای هدف گردشگری سعادت آباد و خانه تاریخی قرایی برگزار می گردد.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رشتخوار در ادامه، افزود: هدف از برگزاری این جشن ها آشنایی با آیین های نوروزی است که متأسفانه به دست فراموشی سپرده شده است و در همین راستا برنامه هایی همچون نوروز خوانی، برپایی سفره های هفت سین، بازگویی آیین های نوروزی، اجرای مراسم چوب بازی، برگزاری بازی بومی و محلی کلاه نمدی، مسابقه زورآزمایی و در پایان، مراسم سبنی پزان را با حضور تمامی شرکت کنندگان داریم.

 

کامیاب افزود: در نوروز 98 در تمامی بناهای تاریخی شهرستان که قابلیت بازدید دارند سفرهای هفت سین برپا می شود، وی همچنین از برپایی 3 بازارچه صنایع دستی در سه راهی سنگان- باسفر، پارک شهر و خانه تاریخی قرایی خبر داد. وی افزود از دیگر برنامه های نوروزی که در تمام نوروز شاهد آن هستیم کارنوال های شادی است که در سطح شهر به اجرای برنامه خواهند پرداخت.

 

انتهای پیام/