میرزا حسین شعبانی در گفت‌وگو با خبرنگارصبح توس؛ اظهار کرد: با توجه به اینکه روستای بسک تنها روستای ثبت‌شده در فهرست آثار ملی در خراسان رضوی است؛ پرداختن به معرفی این روستا از اولویت‌ها و رسالت‌های اصلی است.

وی افزود: این مستند با حمایت اداره میراث فرهنگی،صنایع‌دستی و گردشگری و همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت‌حیدریه در حال تهیه بوده و از چند روز پیش رسماً ساخت مستند "سپید پایتخت ایران" در محل روستای بسک شهر بایگ تربت‌حیدریه آغازشده است.

 

کارگردان این مستند با اشاره به اینکه روستای بسک تنها روستای کشور است که در تولید ابریشم باوجود حدود یک‌صد کارگاه فعال، ثبت ملی شده است؛ گفت: در محتوای این مستند بیشتر سعی خواهد شد تا ابعاد مختلف زندگی مردم این روستا و فعالیت‌های مربوط به حوزه تولید ابریشم معرفی گردد.

 

وی بیان داشت: این مستند حاصل چند ماه تحقیق و پژوهش در گروه رسانه‌ای قدر و با حمایت موسسه فرهنگی اندیشه گستر شرق با توجه به امکانات موجود در حال تهیه و از دیروز مرحله تصویربرداری آن در روستای بسک آغازشده است.

 

وی افزود: هدف ما این است که همراه با به تصویر کشیدن مراحل ابریشم‌کشی در این روستا و معرفی این محصول به بینندگان به مباحثی همچون آداب،رسوم و فرهنگ،لهجه و گویش،بافت سنتی روستا،نوع پوشش مردم این اقلیم برای آشنایی بیشتر مخاطبان با زندگی مردم این خطه پرداخته شود.

 

وی خاطرنشان کرد: سعی کرده‌ایم یک نگاه اجتماعی به مردم این روستا را چاشنی کار خودکرده و روح پر مهر حاکم بر فضای زیست در این روستای زیبا ازجمله سادگی و بی‌آلایشی مردم در کنار طبیعت زیبا و منحصربه‌فرد را با نمایش لوکیشن های جذاب و بکر به نمایش بگذارم که تصاویر خود منتقل‌کننده اطلاعاتی مفید برای مخاطبان این اثر باشد.

 

وی گفت: امیدواریم با حمایت‌های خوب مجموعه مدیریتی شهرستان که تاکنون صورت گرفته است؛ بتوانیم با معرفی هنر ابریشم‌کشی مانع از فراموشی این صنعت اصیل و منحصربه‌فرد شده و راه برای ایجاد مقدمات ثبت این روستا را در فهرست آثار جهانی یونسکو هموار تر شود.

 

کارگردان مستند "سپید پایتخت ایران" ابراز داشت: مسئولیت تصویربرداری و تدوین این مستند را سید حسین هدایتی، گویندگی متن را فرحناز خانی نسب و ناصر عفتی و ساخت موسیقی این پروژه را ابوالفضل خسروی بر عهده خواهند داشت.

 

شعبانی گفت: ابریشم‌کشی یک هنر صنعت است که سابقه چند صدساله در شهر بایگ تربت‌حیدریه به‌ویژه روستای بسک دارد و ابریشم تولیدی در این خطه بیشترین و یکی از بهترین و باکیفیت‌ترین ابریشم در ایران است و امروز این هنر صنعت در روستای بسک با فعالیت حدود صد کارگاه ابریشم‌کشی رونق دارد.

 

وی در پایان افزود: امیدوارم مرحله تصویربرداری این پروژه فروردین سال آینده به پایان رسیده و پس از پایان مرحله تدوین تلاش خواهیم کرد تا این مستند برای معرفی به همه‌ی هم‌وطنانمان در شبکه تلویزیونی استان و شبکه‌های سیمای ملی به نمایش درآید.

 

روستای بسک ، روستایی از توابع شهر بایگ شهرستان تربت‌حیدریه در استان خراسان رضوی است که وجود ۹۹ کارگاه ابریشم‌کشی و اشتغال نیمی از مردم روستا به این شغل از مهم‌ترین عوامل ثبت ملی این روستا در مرداد سال جاری در فهرست آثار ملی ایران است.

 

انتهای پیام/