به گزارش صبح توس؛ «شلتر» یا همان سرپناه شبانه ویژه معتادین متجاهر مرکزی است که در آن افراد معتاد کارتن‌خوابی که پناهگاهی ندارند شب را به صبح می‌رسانند.

 

در این مرکز خدماتی از قبیل: توزیع یک وعده‌غذای گرم، تأمین پوشاک، ارجاع به سیستم‌های درمانی و حمایتی، ارتباط با خانواده اشخاص جهت احیاء مسیر زندگی، ارائه اقلام بهداشتی جهت کاهش بیماری‌های مقاربتی و واگیر، اجرای کلاس‌های آموزشی درزمینه کاهش آسیب و خدمات مددکاری متعدد جهت کنترل و بهبود وضعیت معتادین متجاهر و کارتن‌خواب در آن محل انجام می‌شود.

در ابتدا از سمت عموم مردم مطالبه‌ای برای ساماندهی افراد کارتن‌خواب شکل‌گرفته بود که پس از بررسی‌های کارشناسی و شناسایی تقریبی این جامعه هدف، اداره بهزیستی شهرستان تربت‌حیدریه از سال ۹۶ پیگیر اخذ موافقت اصولی این مرکز شد و با توجه به این‌که چنین مرکزی به‌طورمعمول به مراکز استان‌ها تعلق می‌گیرد پس از مکاتبات متعدد و جلسات گوناگون با مدیران استانی و کشوری طی سفر رئیس سازمان بهزیستی کشور در تیرماه سال جاری به شهرستان با راه‌اندازی یک مرکز سرپناه شبانه ویژه معتادین متجاهر در تربت‌حیدریه موافقت شد.

 

ابتدای کار با توجه به اینکه راه‌اندازی این مرکز برای بخش خصوصی منفعت مالی ندارد پیدا کردن فردی که حاضر به قبول مسئولیت این مرکز بشود کاری دشوار بود که پس از پیگیری‌های متعدد شخصی قبول مسئولیت کرد.

رئیس اداره بهزیستی تربت‌حیدریه در این خصوص می‌افزاید: قریب به دو ماه پیدا کردن مکانی مناسب این موضوع زمان برد که یکی از شاخص‌های انتخاب مکان داخل بودن در مناطق هدف ستاد بازآفرینی شهری بود، زیرا اعتباری با همین عنوان در ستاد شهرستان تخصیص داده‌شده بود.

 

زهره اقبال نیا بیان داشت: با توجه به اینکه بخشی از معتادین متجاهر و کارتن‌خواب در منطقه کوی چمران مستقر بودند مکانی با رعایت استانداردهای مختلف توسط مدیران مرکز اجاره گردید، اما متأسفانه در میانه آماده‌سازی و تجهیز مرکز، اهالی کوی چمران اقدام به تهدید و توهین به مدیران مرکز و مسئولین اداره بهزیستی کردند که این اتفاق روند طبیعی راه‌اندازی مرکز را با مشکل جدی مواجه کرد.

 

وی اظهار کرد: علی‌رغم گفتگوهای فراوان با اهالی محل و تشریح فعالیت‌های تخصصی مرکز متأسفانه اهالی مشکلات متعددی برای اداره و مدیران مرکز که جهت حل یک معضل اجتماعی در منطقه حاضر به همکاری و مشارکت شده بودند ایجاد کردند، لذا ازآنجاکه اداره بهزیستی وظیفه خود را جهت اخذ مجوز انجام داده و برای حل مشکل ایجادشده نیاز به کمک‌های برون‌سازمانی بود.

 

رئیس بهزیستی تربت‌حیدریه ادامه داد: مکاتبات و گفتگوهای فراوانی با مدیران ارشد شهرستان صورت گرفت تا شاید با وحدت عموم دستگاه‌ها و گفتگو با اهالی محل، مشکلات ایجادشده و از همه مهم‌تر حساسیت غیرمنطقی ساکنین محله چمران رفع شود، متأسفانه تا به این لحظه اقدام هماهنگی صورت نگرفته و تلاش ما جهت راه‌اندازی این مرکز برای حل یکی از جدی‌ترین آسیب‌های اجتماعی منطقه ابتر ماند.

 

وی خاطرنشان کرد: همچنین در حوزه اعتبارات از سوی ستاد بازآفرینی برای تجهیز و راه‌اندازی این مرکز مبلغی در نظر گرفته شد اما مشکلاتی در جذب بودجه وجود داشت که همچنان وضعیت جذب این مبلغ را نامشخص نگه‌داشته است.

اقبال نیا گفت: مراحل آماده‌سازی مکان مرکز به‌خوبی و با هزینه شخصی مسئولین مرکز و کمک خیرین پیش می‌رفت و فقط تعدادی تخت و ملحفه برای تکمیل مرکزی با ظرفیت قانونی 30 نفر در شبانه‌روز نیاز بود.

 

در حال حاضر هم‌روند آماده‌سازی و راه‌اندازی به‌طور کامل متوقف‌شده و متأسفانه به دلایل مشکلات ایجادشده از سوی اهالی برای مدیران مرکز، آن‌ها از ادامه همکاری انصراف دادند و طبیعتاً مجوز مرکز به شهرستان دیگری واگذار خواهد شد.

 

انتهای پیام/