به گزارش صبح توس؛ حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی ظهر امروز در مراسم بهره‌برداری از پروژه‌های محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی که در سالن همایش‌های آستان قدس رضوی برگزار شد اظهار داشت: امروز به برکت امام رضا(ع) اموری با اهداف گسترش خدمات و گره‌گشایی نیازمندان و مستضعفان انجام می‎شود، یکی از این امور، گسترش صنعت و دامپروری با مشارکت مردم زابل است.

وی ادامه داد: ما به نحوی مدیون زحمات مردم سیستان و بلوچستان هستیم و همکاری خود را با آنها گسترش می‌دهیم، برنامه مرتبط با دامپروری و صنعت با نام مبارک حضرت فاطمه زهرا(س) آغاز می‌شود، کشت، صنعت، دامپروری و دامداری در زابل به صورت مکانیزه صورت می‌پذیرد.

تولیت آستان قدس در ارتباط با امور انجام شده در کرمان گفت: ساخت مکان‌ها و مراکز خدماتی و فرهنگی در کرمان با همکاری خادمیاران محقق شده است، امروز امام رضا(ع) دلدادگان و عاشقان بسیاری در سراسر کشور دارد، مجموعه چند منظوره خدماتی درمانی با مشارکت آستان قدس رضوی، مدیران و مردم شکل گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: امور خدماتی درمانی با سه هدف خدمت رسانی به مردم به ویژه نیازمندان، انجام امور فرهنگی از آستان قدس و تسهیل زیارت حرم امام رضا (ع) انجام می‌شود، این امور در سیستان و بلوچستان صورت می‌پذیرد، مردم مناطق محروم استان کرمان دلداده به خدا هستند اما به دلیل مشکلات اقتصادی، وضع معیشتی مناسبی ندارند، امور مذکور به بهبود وضع آنها کمک می‌کند.

رئیسی در ارتباط با امور خراسان شمالی بیان کرد: امور مرتبط با خدمت‌رسانی در خراسان شمالی از سه سال گذشته تاکنون به صورت گسترده انجام شده است، عشق و آمادگی مردم ساکن خراسان شمالی برای خدمت‌گزاری سبب تأسیس مرکز فرهنگی و خدمات درمانی در این استان شد، تمامی استان‌ها همسایه امام رضا(ع) هستند اما وظیفه ما به‌عنوان هم‌جوار و نزدیک‌تر بیشتر می‌شود.

تولیت آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: تمامی برنامه‌های امدادی در این سه سال انجام شده است، بخشی از درآمد خراسان شمالی باید برای انجام امور فرهنگی اختصاص یابد، مسئولان نیز به دنبال تحقق این امر هستند و امروزه شاهد برپایی مجموعه خدمات فرهنگی درمانی هستیم.

وی تصریح کرد: تسهیل زیارت را در دستور کار قرار دادیم و هر اقدامی در جهت بهبود تسهیل زیارت در حال انجام است، یکی از مهم‌ترین مسائل، توجه به مجاوران امام رضا(ع) بوده و دفتر کارها برای تحقق این اهداف تشکیل شده‌اند، در مرحله نخست شبکه خادمیاران شکل گرفته که تاکنون بالغ بر هزار کانون خادمیاری را شامل شده است.

رئیسی ادامه داد: در کرمان و خراسان شمالی امور بسیاری در این زمینه انجام شده و مواردی چون بهداشت و درمان بسیار حائز اهمیت واقع شده‌اند، در حال حاضر یک زمین در آستان قدس رضوی نه موقوفه؛ بلکه موقوبه شده و باید بخشی از درآمد آن برای امور همان منطقه در نظر گرفته شود، بهترین کاری که می‌توان در این زمینه انجام داد، راه اندازی مرکز خدماتی فرهنگی است.

وی خاطرنشان کرد: 200 هکتار زمین در زابل زیر کشت بوده و دام‌های سبک به خانواده‌های دارای مشکلات اقتصادی ارائه شده است، حضور جوانان در این مناطق به عنوان سرمایه عظیم ملی یاد می‌شود و آنها از نابودی و زوال شهر خود جلوگیری می‌کنند.

تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: آستان قدس رضوی قبله دل‌ها بوده و سالیانه 30 میلیون زائر به مشهدمقدس تشریف‌فرما می‌شوند، راه اندازی مسیر ارتباطی سه شماره‌ای یکی از بهترین امور انجام شده است، مسیر ارتباطی سه شماره‌ای برای مردم راحت‌تر از چهار شماره‌ای است، مسئولان برای اخذ مجوز تماس با سه شماره امور پیچیده‌ای را گذرانده‌اند.

وی اظهار داشت: باید ارتباط با اپراتورها نیز آسان باشد و آنها مدام مردم را به سایر پاسخ‌دهندگان متصل نکنند، باید نتیجه مثبتی از این تماس‌ها به دست آید و ارتباط بی نتیجه نباشد، باید افراد به انتقاد کنندگان حتی در صورتی که لحنت تندی داشته باشند احترام گذاشته و با خونسردی به آنها پاسخ دهند.

رئیسی تصریح کرد: باید پیشنهادات در شبکه مربوطه ذخیره شده و بانک پیشنهادات راه اندازی شود، در زمینه مراکز میقات‌الرضا نیز باید گفت که تاکنون 100 مرکز میقات‌الرضا در حال راه اندازی است، در این باره باید در نظر داشت که نگهداری مراکز به اندازه ساخت آنها اهمیت دارد، مردم نمی‌توانند برای ذکر مسائل مختلف مانند انتقادات در زمینه املاک و موقوفات مسیر طولانی برای رسیدن به چهار راه شهدا را طی کنند، باید این نکات نیز در نظر گرفته شود.

انتهای پیام/