به گزارش صبح توس؛ حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی صبح امروز در آیین افتتاح سایت تولید فاکتور 8 نوترکیب و انواع فرآورده‌های دارویی بیوتکنولوژی شرکت سامان داروی هشتم، با گرامیداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: از آغاز دوره خدمتم در آستان قدس رضوی همواره بر این نکته تأکید کرده‌ام که فعالیت‌های اقتصادی آستان قدس رضوی باید در راستای گره‌گشایی از مشکلات مردم و کشور باشد.
وی افزود: نمی‌خواهیم در آستان قدس رضوی به هر قیمتی کارهای اقتصادی را پیش ببریم، به همین دلیل سرمایه‌ها به سمت تولید دارو و کالاهای استراتژیک کشاورزی که در سفره مردم به صورت مستقیم تأثیر دارد، هدایت شده است.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی توسعه زیرساخت‌های تولید انواع داروهای استراتژیک را یکی از اولویت های اقتصادی آستان قدس رضوی برشمرد و ادامه داد: برخی بیماران به دلیل محدودیت مالی، به برخی داروهای گران قیمت و استراتژیک دسترسی ندارند، لذا بنا داریم به برکت نام حضرت رضا(ع) با سرمایه گذاری در این بخش، نیاز این گونه افراد را تامین کنیم.
وی بیان کرد: با تلاش متخصصان داخلی امروز 45 درصد نیاز بیماران هموفیلی به فاکتور 8 توسط شرکت سامان داروی هشتم تامین می‌شود و در آینده‌ای نزدیک طی چند ماه آینده با توسعه خط تولید، به لحاظ تامین این دارو در داخل کشور خودکفا خواهیم شد.
عضو مجلس خبرگان رهبری تولید فاکتور8 نوترکیب و تلاش برای تولید انواع داروهای بیوتکنولوژی در شرکت سامان داروی هشتم را مصداقی از جهاد علمی برشمرد و افزود: مجاهدان این عرصه با تلاش، اخلاص و بهره گیری از علم و فناوری دانش بنیان توانستند کاری را که از نگاه بیگانگان، توانایی انجام آن در داخل کشور وجود نداشت، به نتیجه برسانند.
وی گفت: تولید داروهای نوترکیب و فرآورده‌های بیوتکنولوژی توسط متخصصان داخلی جلوه‌ای از شعار «ما می توانیم» است و برای کسانی که تصور می‎کنند جوانان و متخصصان ایرانی در عرصه‌های علمی ناتوان یا کم توان هستند، پیام روشنی دارد.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با اشاره به بومی سازی دانش تولید فاکتور8 نوترکیب اظهار کرد: در گذشته زیرساخت های مورد نیاز برای راه اندازی خط تولید این محصول در شرکت سامان داروی هشتم ایجاد شده بود و طی 2 سال اخیر با تجهیز امکانات، زمینه تولید فاکتور8 و تامین نیاز داخل فراهم شد.
وی ادامه داد: با تامین اعتبارات مورد نیاز توسط سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی، فعالیت های تحقیقاتی در زمینه 5 داروی بیماران سرطانی در شرکت سامان داروی هشتم آغاز شده است و طبق برنامه ریزی ها، تا سه سال آینده تولید و وارد بازار خواهد شد.
تولیت آستان قدس رضوی با تاکید بر اینکه نیاز به دارو اجتناب ناپذیر است، اظهار کرد: می توان با اعتماد به جوانان و اتکا به توان متخصصان داخلی و ظرفیت های موجود، زمینه خودکفایی در تولید دارو و بی نیاز شدن از وابستگی به کشورهای خارجی را فراهم کرد.
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه طی سال های اخیر با توسعه زیرساخت ها و بهره برداری از کارخانه تولید دارو در شیراز، تولیدات دارویی شرکت های زیرمجموعه آستان قدس رضوی به لحاظ کمی و کیفی رشد قابل توجهی داشته است.
حجت الااسلام و المسلمین رئیسی با تأکید بر اینکه جوانان متخصص ایرانی برای تحقق استقلال اقتصادی در همه بخش ها توانمند هستند، افزود: جوانان این مرز و بوم با کار و تلاش و بهره گیری از نوآوری ها و خلاقیت ها، هم در زمینه فناوری هسته ای و هم در سایر زمینه ها خوش درخشیدهاند.
تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: کسانی که ملت ایران را تهدید و تحریم اقتصادی می کنند، باید بدانند که این مردم چه در دوران دفاع مقدس و چه بعد از آن، همواره تحریم ها را به فرصت تبدیل کرده اند و از این به بعد هم هرچه بیشتر در تنگنای اقتصادی قرار گیرند، برای رسیدن به خودکفایی مصمم تر خواهند شد.
وی گفت: تحریم ها و تهدیدها هیچ برای ملت ایران تنگنا ایجاد نخواهد کرد به شرط آنکه به توانمندی جوانان این مرز و بوم اعتماد داشته باشیم و از همه ظرفیت ها برای پیشبرد امور استفاده کنیم.

انتهای پیام/