به گزارش صبح توس؛ حسن منتظری تربتی صبح امروز در آئین بهره‌برداری از پروژه‌های گازرسانی استان خراسان رضوی که به‌صورت نمادین در تربت‌حیدریه به بهره‌برداری رسید، افزود: تا قبل از این هرسال هر خانوار روستایی 2 هزار لیتر نفت سفید مصرف می‌کرد که این میزان برای دولت مبلغی حدود 10 تا 12 میلیون تومان به قیمت  امروز  هزینه داشته است.

وی افزود: این در شرایطی است که با بهره‌مندی هر خانوار روستایی از نعمت گاز طبیعی که سالانه 250 مترمکعب مصرف می‌کند مبلغی حدود 5 میلیون تومان برای دولت هزینه دارد و این بدان معناست که دولت می‌تواند با فروش نفت سفید آن خانوار روستایی برای خود درآمد تولید کند.

منتظری تربتی بیان داشت: وزارت نفت سال گذشته از محل همین منابع 2 هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی اعتبار دریافت کرد و آن را در مسیر توسعه شبکه گازرسانی به روستاها و واحدهای صنعتی نیز هزینه کرده است.

 

85 درصد مردم خراسان رضوی از نعمت گاز برخوردارند

مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی در این آئین اظهار داشت: خراسان رضوی با 31 هزار کیلومتر شبکه گازرسانی و 2 میلیون و 200 هزار مشترک رتبه نخست کشوری را در این حوزه به خود اختصاص داده و این در حالی است که مصرف سالانه این خطه از کشور 11.5 میلیون مترمکعب در سال است.

حمید فانی با بیان اینکه 85 درصد روستاهای این استان از نعمت گاز برخوردارند، افزود: تا پایان سال آینده با اتمام پروژه گازرسانی به 550 روستا پرونده گازرسانی به روستاهای خراسان رضوی بسته خواهد شد.

وی گفت: به‌جز شهر بایگ و چند روستای بخش رخ تربت‌حیدریه که عملیات گازرسانی آن در حال انجام است در حال حاضر 97 درصد مردم شهرستان تربت‌حیدریه به شبکه گازرسانی کشور متصل هستند.

بهره‌برداری ۱۱۳ روستای استان از نعمت گاز طبیعی، بهره‌برداری ۱۷۱ واحد تولیدی و صنعتی از گاز طبیعی، بهره‌برداری از گاز شهری سمیع آباد تربت‌جام و ۲ ایستگاه تقلیل فشار گاز، آغاز عملیات اجرایی و کلنگ زنی خط انتقال گاز دیزباد به تربت‌حیدریه، آغاز عملیات انتقال گاز به ۹۲ روستای استان، آغاز عملیات گازرسانی به ۹۳۴ واحد تولیدی و صنعتی استان و ۲ ایستگاه تقلیل فشار گاز از جمله پروژه‌هایی بود که امروز در سفر یک‌روزه معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران به تربت‌حیدریه مورد بهره‌برداری و کلنگ زنی قرار گرفت.

انتهای پیام/