به گزارش صبح توس؛ سرتيپ دوم پاسدار محمد كاظم تقوي، فرمانده انتظامي خراسان رضوي به مناسبت چهلمين سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در یادداشتی امنيت و اقتدار را بزرگترين دستاورد چهلمين فجر انقلاب دانست و نوشت:

در سالگشت چهلمين بهار پيروزي شكوهمند حق بر باطل كه در روح نهضت عاشورايي امام خميني(ره)  و با خون پاك مردم با تقوا و پرهيزگار ايران اسلامي ظهور كرد شاهد شكوفايي و بلوغ اين انقلاب بيداري و عزت مسلمانان آزاده هستيم و امروز كشور عزيزمان از اقتدار، عظمت و امنيتي برخوردار است كه ياد و ذكر آن لرزه بر پيكره دشمنان ياوه‌گو و استثمارگران زورطلب مي اندازد.

اينك در چهلمين فجر انقلاب اسلامي به وضوح مي بينيم كه كشورهاي سلطه‌گر و زورگو، ناتوان از رويارويي نظامي، از هر راه و حربه و نيرنگي استفاده مي كنند تا امنيت و اقتدار ايران مقتدر را خدشه‌دار كنند و در جبهه جنگ اقتصادي و همچنين هجمه هاي تبليغاتي، ضد فرهنگي و اسلامي، هويت، اصالت و غيرت و شجاعت ايرانيان آزاده را هدف قرار داده‌اند.

اما دشمنان انقلاب اسلامي در برابر يك معادله مجهول قرار گرفته اند كه چگونه است تمامي نيرنگ ها و نقشه هاي عداوت جويانه كه هزينه‌هاي سنگيني نيز براي شان در پي داشته محكوم به شكست است و نتوانسته اند راه به پيش ببرند.

هنوز هم ملت آزاده ايران در حماسه هاي بزرگي چون اربعين حسيني، سيزدهم آبان، نهم دي ماه و ديگر صحنه‌هاي حماسي، غيرت و شجاعت خود را به رخ جهانيان مي كشانند و با اجتماع عظيم ميليوني به جهان ثابت مي كنند كه نظم و امنيت در اين كشور اسلامي همچون خورشيدي جهان افروز مي‌درخشد و از تشعشع نوراني آن كشورهاي اسلامي و ملت هاي آزادي خواه، گرماي هويت بخشي مي گيرند.     

 واژه امنيت از ريشه‌ي «آمن» گرفته شده كه در مقابل «خوف و هراس» قرار دارد. در كتاب مفردات كه يكي از كتاب هاي معتبر است مفهوم امنيت به معناي سكونت روح و از بين رفتن ترس معنا شده است.

بر خورداري از امنيت در زندگي اجتماعي، از آرمان‌هاي بشري بوده و آنها را از تجاوز، ظلم و تهديد، تلخ كلامي، ركود و نااميدي انسان در زندگي اجتماعي دور كرده است.

دين اسلام نيز امنيت را يكي از اصول اساسي و ضروري زندگي براي بهره‌وري از مزايا و مواهب حيات و همچنين زمينه ساز تكامل و ارتقاي بشر دانسته و از آن به عنوان يكي از مقدس‌ترين آرمان‌هاي بشري و الهي ياد كرده است.

در قرآن كريم نيز مي‌بينيم از والاترين انسان‌ها به «الذين آمنوا» تعبير شده است كه آن را به دو معنا تفسير كرده‌اند، نخست افرادي كه خود را به مقام امن رسانده اند و دوم افرادي كه داراي امنيت و برخوردار از آن شده اند.

مردم ايران اسلامي بر اين اساس سعي كردند مصداق واقعي «الذين آمنوا» بشوند و آنچه آنها را در اين مسير به پيش برد،  ايمان همراه با عمل بود.

 نگاه خاص حضرت امام خميني (ره) به مردم  نيز به عنوان ولي نعمت، نگاه بسيار جامعي بود.

بناي انقلاب اسلامي بر مردم استوار شد و اين نكته كه خود مردم آگاه و بيدار شوند و يك حركت خودجوش را به عنوان نهضت، كه تبديل به انقلاب مي شود، آغاز كنند؛ يعني مشاركت عمومي مردم منجر به توليد امنيت اجتماعي مي شود و زماني كه امنيت اجتماعي  ايجاد شود مشاركت مردم در اين زمينه بيشتر و دوسويه خواهد شد.

اگر ما آن چيزي را كه مورد نظر حضرت امام خميني(ره) و پس از ايشان، تاكيد و انتظار سكاندار كشتي انقلاب، حضرت امام خامنه اي(مدظله العالي) است را دنبال كنيم و اگر اين خط حفظ و  پيروي و تقويت بشود، روز به روز شاهد ارتقاي امنيت و اقتدار ايران اسلامي كه  بزرگترين دستاورد انقلاب مردم ايران است، خواهيم بود.

بي ترديد مردم ايران اسلامي كه در راه دفاع از آرمان هاي انقلاب و ارزش هاي دين و شريعت خود تا پاي جان ايستاده اند و حتي در خارج از مرزهاي اين كشور مقتدر، افتخارشان اين است كه مدافعان حرم و حريم هستند با درك شرايط و موقعيت كشورهاي بحران زده منطقه، قدر امنيت و آرامش و اقتداري كه امروز از آن بهره‌مند شده‌اند را مي دانند و خود پاسدار آن هستند.  

در اين عرصه، نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران نيز در كنار ديگر نيروهاي مسلح سرافراز و توانمند ايران اسلامي عهده دار وظيفه اي سنگين و رسالتي خطير است، چرا كه پاسداري از دستاوردهاي چهل ساله انقلاب اسلامي كاري سخت و تكليفي خطير محسوب مي شود.   

يكي از ويژگي هايي كه فرماندهي معظم كل قوا براي نيروي انتظامي بيان فرموده اند «اقتدار» است.

رهبر معظم انقلاب اسلامي در اين زمينه مي فرمايند: «نيروي انتظامي بايد داراي اقتدار  باشد، اقتدار يك امر معنوي است و با صداي كلفت و اسلحه تيز و مشت محكم تفاوت دارد و اقتدارهاي ظاهري در حقيقت اقتدار نيستند. بايد وضعيتي به وجود آيد كه هم نيروي انتظامي در خود احساس قدرت كند و هم آحاد ملت دريابند پاسدار و حافظ امنيت فردي و اجتماعي آنها يك مجموعه مقتدر است و مي‌تواند از مردم دفاع كند و هم دشمن مخل امنيت بفهمد كه نيروي انتظامي مقتدر و توانا است.

 در چهلمين فجر انقلاب شكوهمند اسلامي بار ديگر با خود عهد مي بنديم كه بزرگترين وظيفه خود به عنوان يك پليس مقتدر، پاسخگو و بصير و هوشمند را بر اساس رهنمودهاي مقام معظم رهبري، فرماندهي معظم كل قوا  دريافته و در راه پاسداري از ارزش هاي اصيل انقلاب اسلامي ثابت قدم و استوار و نفوذناپذير و به معناي واقعي كلمه، مجاهد في سبيل الله باشيم.

تحقق اين وظيفه بزرگ در سايه راه كارهايي به دست مي آيد كه مهم‌ترين آن ها، عبارتند از اتكا به خداوند متعال در تمامي امور، اعتقاد راسخ به ولايت فقيه، ملاك عمل قرار دادن قانون، مقررات و شرع در انجام وظايف، رعايت كردن شئونات اسلامي و ادامه راه شهدا و امام شهدا و همچنين خدمت صادقانه و جهادي به مردم  قدر شناس، كه مسير تعالي و سعادت و سرافرازي مان است.

انتهای پیام/