مجتبی رضانژاد سرپرست محیط زیست بجستان در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس به مشکلات زیست محیطی شهر و شهرستان بجستان پرداخت و اظهار کرد: عمده مشکلات زیست محیطی بجستان شامل جمع آوری و دفع غیر اصولی پسماندها، وضعیت نامناسب زباله‌گاه‌های شهری و روستایی،آلودگی تعدادی از کارخانجات، فاضلاب بعضی از واحدهای صنعتی و خدماتی، شکار غیر مجاز، ریزگردها، تخریب پوشش گیاهی، برداشت بی رویه و غیر اصولی از آبهای زیر زمینی که باعث فرو نشست زمین در بعضی مناطق می‌شود.

 

وی ادامه داد: در اینجا هم وضعیت به همیت طریق است، البته مدتی است که شرکتی نسبت به خرید پسماندهای قابل بازیافت اقدام نموده و در کارگروه پسماند شهرستان پیگیر موضوع تفکیک از مبدا زباله هستیم، انشالله هر چه زودتر با همت شهرداری عملی شود.

 

رضانژاد در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر دفع زباله ها بصورت سنتی در بجستان عنوان کرد: متاسفانه هنوز دفع زباله در بجستان بصورت سنتی صورت میگیرد، البته بخاطر اینکه بجستان شهر صنعتی محسوب نمیشه و صنایع زیادی در حوزه شهرستان فعالیت ندارند مشکلات کمتری در این زمینه داریم. فاضلاب پسته پاک کنی ها، واحدهای لبنیاتی و کشتارگاه از فاضلاب های آلاینده محسوب میشوند.

 


سرپرست محیط زیست بجستان به مشکلات شهرک صنعتی این شهر  پرداخت و تصریح کرد: فاضلاب شهرک فرهنگیان و بیمارستان، نیز مشکلات زیادی دارد، که امیدواریم طرح جمع آوری و تصفیه خانه شهرک فرهنگیان ( با رعایت ضوابط زیست محیطی) هرچه سریعتر به بهره برداری برسد و مشکلات پساب ها در بجستان تا حدودی بر طرف شود.

 

رضانژاد به پسماندهای الکترونیکی پرداخت و اذعان کرد: پسماندهای الکترونیکی و پسماندهای ویژه نیز مدیریت خاص خود را میطلبد. تعدادی از واحدها در این رابطه مسئولیت خود را بصورت مطلوب انجام می‌دهند مانند شرکت گاز که پسماندهای ویژه خود را به مرکز استان منتقل می‌کنند تا در آنجا مدیریت شوند.

 

سرپرست محیط زیست بجستان  خاطر نشان کرد: استفاده از شیوه های نوین کشاورزی امری اجتناب ناپذیر است و اگر امروز به سمت استفاده از آن نرویم در آینده ای نزدیک مجبور خواهیم شد تا از آن استفاده کنیم در شیوه های جدید با استفاده کمتر از آب و کود و سم، محصولات بیشتری تولید می‌شود که این محصولات هم سلامت بیشتری داشته و تخریب و آلودگی زیست محیطی کمتری هم دارند و به حفظ محیط زیست هم کمک دو چندانی می‌شود.

 

وی در ادامه از مردم خواست تا در نگهداری محیط زیست کوشا باشند  و اذعان کرد: محیط زیست مال مردم است و میتوانند تاثیرات مثبت و منفی زیادی بر این محیط بگذارند و هر چه محیط زیست سالم تر باشد نتیجتا سلامت مردم را  به دنبال دارد، مردم میتوانند با حضور خود در راستای حفاظت از محیط طبیعی کمک شایانی به ما و جامعه خود داشته باشند.

 

رضانژاد ضمن دعوت از جوامع محلی بر حفاظت از محیط زیست تصریح کرد:  خوشبختانه مردم بجستان در صحنه حضور دارند و هر چه حضورشان پر رنگ تر باشد طبیعتا محیط زیست سالمتری خواهیم داشت، جمعیت چکاوک در منطقه فخراباد نمونه ای از حضور مردم در کارهای محیط زیستی است و همچنین نذر طبیعت از دیگر اقداماتی است که در کل کشور راه افتاده است و بازخورد خوبی در این حوزه داشته است.

 

سرپرست محیط زیست بجستان به نقش دانشگاه و دانشجویان در عرصه سالم سازی محیط زیست پرداخت و اذعان کرد: دانشجویان بجستانی که در شهرستانی های دیگر نیز مشغول به تحصیل هستند با انجام پروژه‌های تحقیقاتی و ارائه راهکارها مناسب و ایده آفرینی در راستای محیط زیست و تقویت  آن داشته باشند. همچنین دانشگاه‌های با برگزاری همایش های زیست محیطی نیز در راستای فرهنگ سازی میتوانند تاثیرگذار باشند.

 

 

وی موضع بحث آب شرب بجستان را مطرح و خاطرنشان کرد:  مشکل اصلی مردم بجستان آب است، اگر روی صرفه جویی در این شهر بیشتر کار شود موفق تر از پیدا کردن منابع جدید آب خواهیم بود، باید با هدف گذاری جلو مصرف بی رویه آب را گرفت، صرفه جویی فقط در مصارف خانگی نیست بلکه با مدرن کردن کشاورزی ها در  این حوزه که بیشترین هدر رفت آب را دارد باید صرفه جویی کرد تا حداقل گوشه ای از مشکلات آب را خودمان با برنامه ریزی درست در مصرف حل کنیم. مصرف بیش از حد از منابع آبی زیر زمین و از طرفی خشکسالی ها باعث پدیده ریز گردها شده است، که صرفه جویی به نوعی پیشگیری و مقابله با این پدیده است.

 

 

انتهای پیام/