به گزارش صبح توس؛ دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با انتشار بیانیه ای اعتراض خود را نسبت به انتشار مصوبه شورای گسترش دانشگاههای علوم پزشکی کشور تحت عنوان "دستورالعمل اجرایی آیین نامه تأسیس موسسات آموزش عالی علوم پزشکی خصوصی" اعلام کردند.

باسمه تعالی
بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص آیین نامه اجرایی تأسیس مراکز آموزش عالی خصوصی علوم پزشکی 

در پی انتشار مصوبه شورای گسترش دانشگاههای علوم پزشکی کشور تحت عنوان "دستورالعمل اجرایی آیین نامه تأسیس موسسات آموزش عالی علوم پزشکی خصوصی" جامعه دانشجویی با توجه به وظیفه ذاتی خود در حوزه مطالبه‌گری تخصصی و تلاش جهادی برای حل مشکلات کشور موضع گیری های متفاوتی داشته است. آنچه در ذیل بدان می پردازیم اهمّ مطالب مرتبط با مصوبه مذکور و شامل تذکرات و سؤالاتی است که توسط بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و در نتیجه بحث و تضارب آرای اعضای این مجموعه حاصل شده است:
1- از فلسفه های مهم خصوصی سازی در کشور درگیر نشدن دولت در بسیاری از امور اجرایی و به جای آن تمرکز بر وظیفه نظارت و حفظ کیفیت ارائه خدمات است. از آنجا که تجربه های خصوصی سازی در کشور در بسیاری موارد معادل رها کردن کار به دست بخش خصوصی بوده است و همچنین در مصوبه اخیر شورای گسترش به موضوع مهم چگونگی نظارت بر مراکز آموزشی مذکور پرداخته نشده، در باب فرایند نظارت بر این مراکز و تضمین کیفیت نسبی آموزش در آنها نگرانی جدی وجود دارد؛ سؤال اینجاست که با وجود توانمندی بخش دولتی در تربیت کافی ارائه دهندگان خدمات سلامت و ریسک بالای خصوصی سازی آموزش این رشته های حساس، کدام نیاز یا ضرورت شورای مذکور را به تدوین این آیین نامه وادار کرده است؟ چگونه می‌توان با وجود ضعف‌های اساسی در سیستم کنونی آموزش علوم پزشکی، بازار جدیدی برای آموزش این رشته ها راه انداخت؟ (همانطور که درخواست مجوز این موسسات تحت عنوان "طرح کسب و کار" نام گرفته است)
2- توقع می‌رود شورای گسترش در تعیین دقیق نیاز آینده کشور به صاحبان حِرف مرتبط با سلامت مبادرت ورزد و از رشد بی‌رویه مؤسسات آموزش عالی علوم پزشکی جلوگیری نماید. پدیده ای که متأسفانه در سایر بخش های آموزش عالی کشور به وفور شاهد آن بوده‌ایم و خروجی آنها اغلب جز آمار و ارقامی دهان‌پرکن نبوده و نیل به اهداف عالی آموزش میسر نگشته است.
3- از آنجا که روش پذیرش دانشجو در رشته های حساس، در کشورهای پیشرفته و در مواردی نیز داخل کشور با دقّت های ویژه صورت می‌گیرد اکتفا به آزمون کنکور برای پذیرش در رشته های حساس مثل پزشکی جای نگرانی دارد و اصلاح این فرآیند امری ضروری است. بدیهی است پذیرش در مراکز فوق با وضع موجود نیز تابع عاملی فراتر از کنکور و توان مالی افراد نخواهد بود که قطعاً خلاف مصلحت نظام سلامت کشور است.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

انتهای پیام/