به گزارش صبح توس؛ نخستین سفر دونالد ترامپ به کشور عراق بعد از دو سال ریاست جمهوری را می‌توان در سه ساعت سرجمع کرد، آنجایی که دزدانه و چراغ خاموش وارد پایگاه نظامی آمریکا در الانبار عراق شده و بلافاصله خارج شد.

ترامپ در این سفر اعتراف کرده که این سفر از چهار هفته پیش برنامه‌ریزی‌شده بود و به دلایل امنیتی چندین بار لغو شد و این بسیار ناراحت‌کننده است که بعد از هزینه کردن هفت تریلیون دلار در خاورمیانه مجبور باشیم برای سفر به عراق با پوشش گسترده امنیتی وارد این کشور بشویم.

آمریکایی‌ها بعد از ۷ تریلیون دلار هزینه کردن در خاورمیانه، اکنون ناچارند که دزدانه و با ملاحظات گسترده امنیتی وارد عراق شوند، آن‌هم برای چند ساعت! از سوریه هم مجبور به خروج شدند و حالا سؤال اینجاست که چرا آمریکا و هم‌پیمانانش به نقطه چراغ خاموش رسیدند.

این سؤالی است که در پاسخ به آن باید به شش سال قبل بازگشت! هنگامی‌که آمریکا و هم‌پیمانانش معتقد و اصرار داشتند که بشار اسد باید برود و جمهوری اسلامی این قائل بر ماندن بشار اسد بود.

در آن زمان آمریکایی‌ها با تبلیغات گسترده خبر از تشکیل ائتلاف بین‌المللی ضد اسد می‌دادند و زمانی که داعش را به وجود آوردند و همچون یک گرگ وحشی به جان مردم عراق و سوریه انداختند و در ادامه تا نزدیکی کاخ بشار اسد پیش رفتند و موصل را به اشغال خود درآورده و جنگ ۷۲ ملت را در سرزمین شامات به راه انداختند.

شاید تصور این روزها سخت بود که بالاخره بعد از ۷ سال ایستادگی جانانه زنجیره مقاومت در سرزمین شامات آمریکا به مرحله‌ای برسد که امروز پشت هم‌پیمانانش رو خالی کند و بالاخره مجبور به ترک سوریه شود.

از سوی دیگر ائتلاف آمریکایی ضد بشار اسد ازهم‌پاشیده می‌شود و قطر و ترکیه با سعودی‌ها به اختلاف می‌رسند و سعودی‌ها هم در باتلاق یمن و قتل جمال خاشقچی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و صهیونیست‌ها هم جبهه مقاومت را به‌وضوح در مرزهای فلسطین اشغالی و بلندی‌های جولان مشاهده می‌کنند.

در ادامه این روند اروپایی‌ها هم گرفتار بحران‌اند، فرانسه با جلیقه زردها هم دست‌وپنجه نرم می‌کند المان گرفتار مباحث حزبی و انگلیس در کش و قوس خروج از اتحادیه اروپاست.

یک تحلیلگر مسائل سیاسی در این خصوص می‌افزاید: واقعیت این روزهای منطقه حاکی از شروع یک دوران جدیدی است که جبهه مقاومت و در رأس آن جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان قدرت منطقه‌ای عرض‌اندام کرده و امروز بدون در نظر گرفتن ایران و جبهه مقاومت هیچ مسئله‌ای در منطقه قابل‌حل نیست.

حسین محمدی اظهار داشت: دراین‌بین روسیه هم به‌عنوان یک بازیگر اصلی وارد منطقه شده و صهیونیست‌ها نیز از یک قدرت بلامنازع تبدیل به بازیگری است که در هراس از قدرت موشکی جبهه مقاومت  به سر می‌برد و برای اولین بار آتش هزاران موشک جبهه مقاومت را از چند جبهه تجربه کرده است.

این کارشناس سیاسی گفت: اکنون در کنار همه سردرگمی جبهه غربی، عبری و عربی علیه جبهه مقاومت، ارتش سوریه یا ورود به شمال این کشور ۹۵ درصد اراضی اشغالی آزادشده و گامی روبه‌جلو برای تثبیت حکومت ملی و قانونی سوریه برداشته‌شده است.

وی بیان کرد: امروز آمریکا و هم‌پیمانانش به نقطه چراغ خاموش در منطقه رسیده و در چنین شرایطی مهم‌ترین نیاز درک صحیحی از  تحولات جدید منطقه و قدرت‌های نوظهور آن است، زیرا بدون این درک صحیح پیش‌بینی مناسبی از تحولات آینده منطقه شکل نخواهد گرفت.

انتهای پیام/