به گزارش صبح توس؛ علی رستمی صبح امروز در جلسه تجلیل از جانبازان و خانواده های شهدای نهم دی سال 57 که به میزبانی شورای اسلامی شهر تربت حیدریه برگزار شده بود، افزود:  معاون استاندار و فرماندار ویژه تربت حیدریه سرمایه های معنوی و مفاخر فرهنگی را سنگ بنا و خشت نخست توسعه یک جامعه عنوان و اظهار کرد: متاسفانه کم توجهی به این استوانه های فرهنگی ضررهای هنگفتی به جامعه وارد می کند.

 

وی تصریح کرد: رویدادهای تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و مفاخر تربت حیدریه در زمره شناسنامه هویتی این شهر محسوب می شوند و لذا وظیفه داریم این داشته های انسانی و معنوی خود را ارج گذاری کنیم.

 

رستمی با بیان اینکه نسل امروز نیازمند آگاهی از گذشته پر افتخار خود است، گفت: متاسفانه گفتمان و رفتار غالب جامعه امروز ما توجه و تمرکز بر روی مسایل و مباحث عمرانی، توسعه و سازندگی و امور خدماتی است و حال آنکه پرداختن به چنین موضوعاتی زود به ثمر می نشیند، اما غفلت از سرمایه های فرهنگی و معنوی چنان آثار سوئی به همراه دارند که تا سال ها نمی توانیم خلاء آن ها را جبران کنیم.

 

رستمی افزود: همین کم توجهی ها موجب شده در حوزه آسیب های اجتماعی با مشکل و پرونده های متعدد قضایی مواجه باشیم و اگر بنای ما بر حفظ انقلاب و نظام اسلامی است، باید نگاه خود را از حوزه های خدماتی و عمرانی فراتر کرده و به معرفی و حفظ سرمایه های معنوی، مفاخر ملی و فرهنگی خود بپردازیم.

 

رییس شورای اسلامی شهر تربت حیدریه نیز گفت: اهالی تربت حیدریه در روز نهم دی سال 1357 با رهبری علما و بزرگان شهر موفق شدند 43 روز پیش از پیروزی انقلاب و با سرنگونی مجسمه پهلوی و بیرون راندن ایادی رژیم منحوس شاهنشاهی از شهرشان، زمام امور را بدست گرفته و افتخاری دیگر برای مردم این خطه رقم بزنند و در همین چارچوب 10 شهید والامقام نیز تقدیم نظام اسلامی شده است.

 

محمد امانی افزود: به واسطه این افتخارآفرینی بزرگ به خودمان می بالیم و بر خود لازم دیدیم تا به منظور پاسداشت تلاش مجاهدان شهید و جانبازان آن دوران محفل صمیمانه ای ترتیب دهیم تا یاد و خاطره آن روزها را زنده نگه داشته و به نسل امروز منعکس کنیم.

 

سرهنگ علی نیک یاد فرمانده سپاه پاسداران تربت حیدریه نیز گفت: یکی از ضرورت های مهم این خطه ثبت این واقعه بزرگ تاریخی در تقویم ملی ماست تا شاهد آن باشیم همه ساله و در ایام جشن های پیروزی انقلاب، مردم تربت حیدریه نیز همچون شهروندان شهرهای قم، نجف آباد و دیگر شهرها به دیدار رهبر معظم انقلاب بروند.

در این مراسم از تمبر یادبود شهدای نهم دیماه 57 مردم تربت حیدریه که توسط شورای شهر و اداره پست تربت حیدریه تدارک دیده شده رونمایی شد.

 

مردم تربت حیدریه در 9 دیماه 57 با رهبری عالمان و بزرگان شهر و تقدیم 10 شهید و چندین جانباز، 43 روز قبل از پیروزی انقلاب اسلامی با به زیر کشاندن مجسمه طاغوت و شکستن نمادهای شاهنشاهی و بیرون کردن عوامل رژیم ستمشاهی زمام امور شهر را به دست گرفتند.

انتهای پیام/