صبح توس؛ یکی از دوستان نکته سنجم با من درد دل می کرد و می گفت من شرایط سختی در زندگی دارم و فکر هم نمی کنم وضعیتم عوض شود؛ به همین خاطر به چشم خودم می بینم که دارم آرزوهایم را زودتر از خودم دفن می کنم.

 

وی البته آدم میانسالی است و احتمالاً  به برخی یا حتی بسیاری از آرزوهایش در جوانی رسیده است؛ ولی هنگامی که کسی از اوان جوانی که دوره نیرو، نشاط، طراوت وسرزندگی است شاهد به باد رفتن آرزوهایش باشد این به باد رفتن آرزوها بسی سخت تر از یک آدم میانسال است.

 

بیکاری و به دنبال آن بی پولی باعث می شود تا جوانان به آرزوهای مشروع و منطقی خود نرسند و یا هنگامی برسند که دیگر از شور و نشاط جوانی چیزی باقی نمانده باشد.

 

شرایط نابسامان اقتصادی و نرخ بالای بیکاری و یا کار با درآمد پایین و ناکافی باعث شده تا بسیاری از جوانان احساس درماندگی کنند و مدام با آرزوهایی همچون تحصیل در مقاطع بالاتر، ازدواج، مسکن، وسیله نقلیه، تفریح و مسافرت ودیگر ملزومات زندگی معمولی زندگی را سپری کنند.

 

این مقدمه قابل تعمیم به همه کشور است و خانواده هایی که جوانان بیکار و بیشتر تحصیلکرده دارند بیشتر با این معضل دست به گریبانند، ولی به اقتضای حال به سرخس خودمان هم که نگاه می کنیم اوضاع اصلا خوب نیست.

 

طبق آمار رسمی  انتشار یافته از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان رضوی و مرکز آمار ایران و منطبق بر سرشماری آبان ۱۳۹۵، نرخ بیکاری در شهرستان سرخس ۱۹٫۲ درصد و در رتبه اول استان قرار داشته است.

 

در همان سال نرخ بیکاری استان خراسان رضوی ۱۳٫۲ درصد و نرخ بیکاری کل کشور ۱۲٫۴ درصد بوده است که در بهار ۱۳۹۷ به ۱۲٫۱ درصد کاهش پیدا کرده است.

 

به این ترتیب نرخ بیکاری شهرستان سرخس حدود ۱٫۵ برابر متوسط استان خراسان رضوی و همچنین کل کشور بوده است؛ اگرچه برخی مسئولان می گویند در دو سال گذشته بیکاری در سرخس اندکی کاهش یافته ولی هیچگونه آمار و ارقام رسمی و مطمئنی که نشان دهنده کاهش نرخ بیکاری در شهرستان سرخس باشد ارائه نشده است.

 

از اوایل دهه ۱۳۵۰ تا دهه ۱۳۸۰ به دلیل رونق فعالیت های مختلف اقتصادی در منطقه سرخس، پای کارگران فصلی سرخس از سر گذرهای مشهد کوتاه شده بود ولی اکنون حدود یک دهه است که با افزایش بیکاری در سرخس، ما شاهد حضور نیروی کار سرخسی به ویژه جوانان بدون تخصص و مهارت شغلی در سرگذرها، کارواش ها و نظایر آن هستیم و تعدادی از جوانان سرخسی حتی دختران و زنان جوان نیز برای کار رو به مشهد آورده اند.

 

* وضعیت اشتغال و بیکاری شهرستان سرخس در سال ۱۳۹۵

تعداد جمعیت فعال (در سن اشتغال): ۳۱۴۳۰ نفر

شاغلین: ۲۵۴۳۶ نفر

بیکاران: ۵۹۹۴ نفر

 

هرچه درباره وضعیت ناگوار بیکاری در سرخس بگوییم باز هم حق مطلب ادا نمی شود و بقیه ناگفته ها را در فرصت های بعدی خدمت مخاطبان گرامی ارائه خواهیم کرد.

 

یاداداشت: علی اصغر نامی- جامعه‌شناس و نویسنده کتاب نام و نشان سرخسی‌ها

انتهای پیام/