به گزارش صبح توس؛ در خطبه های نماز جمعه خراسان رضوی بر ضرورت مطالبه گری جنبش های دانشجویی و ضرورت قطع روابط اقتصادی با غرب تاکید شد.

 

آیت الله علم الهدی:

تغییر روابط ایران با آمریکا فکری شیطانی است 

آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه مشهد در جوار بارگاه منور رضوی و در جمع زائران و مجاوران اظهار داشت: امروز، روز دانشجو است؛ 16 آذر 2 خصوصیت در جریان اجتماعی جامعه اسلامی ما دارد؛ خصوصیت نخست اینکه 16 آذر یک تابلوی تمام نمای اعلام خطری است که مرتب به ما یادآوری می‌کند که دشمنی آمریکا با ایران و ایرانی یک دشمنی 65 ساله است؛ خاصیت دوم 16 آذر این است که خاطره 16 آذر نسل نخبه جامعه ما را به این فکر و اندیشه وامی‌دارد که در صف مقدم مقابله با استکبار و مقابله با جهانخواری آمریکا قرار دارد.

وی با اشاره به نقش آمریکا در بازگرداندن شاه به ایران در سال 32 و ساقط‌کردن حکومت مردمی و ملی ایران بیان کرد: قرار بود معاون رئیس‌جمهور آمریکا به ایران سفر کند و اثر سیاست شیطانی آمریکا در کودتای 28 مرداد را در ایران از نزدیک مشاهده کند؛ قبل از این سفر تظاهراتی راه‌اندازی شده بود؛ قرار بود 17 آذر نیکسون وارد کشور شود و برای اینکه زمینه آرام شود؛ جلادان شاهنشاهی یک سرکوبی شدید نسبت به جریانات دانشجویی در 16 آذر تمهید کردند.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی با اشاره به شهادت قندچی، شریعت رضوی و بزرگ‌نیا در 16 آذر گفت: در روز 17 آذر معاون رئیس‌جمهور آمریکا به تهران آمد و وارد دانشگاه شد در حالی که هنوز سالن دانشکده فنی دانشگاه تهران به خون این 3 دانشجو رنگین بود و قدم روی خون جوانان این مملکت گذاشت و دکتری افتخاری حقوق از دانشگاه تهران گرفت و عناد و دشمنی آمریکا با این ملت تائید شد.

آیت‌الله علم‌الهدی خاطرنشان کرد: از آن روز تا امروز، 65 سال می‌گذرد و عناد و دشمنی آمریکا در 16 آذر 1332 با دشمنی امروز آمریکا قابل قیاس نیست و این دشمنی چند برابر شده و روزافزون ادامه پیدا کرده است؛ اگر حالا این فکر در مغز هر انسانی به وجود بیاید که در رابطه با آمریکا تجدیدنظر باید کرد؛ یا فکر شیطانی است و یا فکر جنون و مالیخولیایی.

وی ادامه داد: آیا با این جریان معاند 65 ساله اصلا می‌توان فکر دیگری در موردش کرد؟ برادران و خواهران و جوانان عزیز توجه کنید روز 16 آذر روز آغاز جنبش دانشجویی است که تا امروز ادامه دارد و مظاهر زیادی در این کشور داشته؛ حرکات ما باید جهت دار باشد؛ امروز نسل دانشجو و دانشگاهی در این کشور به صورت یک عامل و عنصر عامل و فناور و فعال و اندیشه ور در تعالی و توسعه دانش فعالیت می‌کند اما باید این توسعه علم و فناوری دارای جهت باشد و جهت آن مقابله با استکبار و برخورد با آمریکا باشد.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی با اشاره به اینکه اگر بناست در عرصه گسترش فناوری کار شود باید استکبارستیزی نیز در کنار آن باشد اظهار داشت: رابطه ما با دنیای غرب از نظر اقتصادی باید قطع شود و باید روی پای خود بایستیم و باید این جنبش دانشجویی ضد استکباری در این راستا حرکت کند و این همان جهتی است که مقام معظم رهبری نیز روی آن تاکید دارند.

آیت‌الله علم‌الهدی گفت: امروز سیاست خارجی ما نیز باید دارای یک محور باشد و آن جنگ و ستیز با آمریکا است؛ 65 سال دشمنی در برخورد آمریکا با این ملت وجود دارد و البته انگلیسی‌ها پای آنها را به کشور باز کردند؛ اروپا چیزی جدا از آمریکا در دشمنی با ما نیست.

وی خاطرنشان کرد: 7 ماه است آمریکا از برجام خارج شده و اینکه فقط روی اروپا حساب کرده‌اید آیا 7 ماه تجربه کافی نیست؟ اگر نسخه رهبری عملی می‌شد امروز مشکل ارز و معیشت نداشتیم. روز به روز معیشت تنگ‌تر شده و گرانی بیشتر شده؛ یخچال 2 میلیونی، 15 میلیون شده و مردم مشکلات اولیه زندگی را نمی‌توانند حل کنند و شما به اروپا چسبیده‌اید.

 

امام جمعه بجستان:

دانشجویی که اهل تحلیل سیاسی نیست، دانشجو نیست

 

حجت السلام حسین وحیدی امام جمعه شهرستان بجستان در خطبه های نماز جمعه این هفته به تاثیرات نماز بر زندگی مسلمانان پرداخت و از عواقب ترک ان گفت و اظهار کردنگذارید بین فرزندانان و نماز فاصله ایجاد شود زیرا برخی از گرفتاری هایی جامعه درگیر آن میشود  نشات در ترک نماز است، و کسی که نماز را ترک کرده است، گمراه و گرفتار میشود زیرا که انسالن متدین هدف و راهش مشخص است، اما بی نماز هیج و بی هدف است.

وی در ادامه نماز را نماد وحدت و یگپارچگی دانست و تصریح کرد: نماز جدا از اینکه وحدت آفرین است زمینه ای است برای آرامش قلبی، نماز ذکر خداست انسانهای ذاکر اهل بزهکاری نیستند، اگر انسان اهل نماز باشد نتیجتا به فکر محرومان هم است.

 

حجت الاسلام وحیدی به فرقه های نو ظهور و شخصیت های که اعلام امام زمانی کرده اند پرداخت و اذعان کرد:  امروز شاهدیم که در اکثر نقاط جهان شخصیت های پیدا شده اند و ادعای امام زمانی کرده اند و تا به امروز فقط در تهران  بیش از سه نفر ادعای  امام زمان و حتی یک نفر اعلام خدایی کرده است و جالب است،90 درصد این افراد با استدلال به خوابهایشان این ادعا را کرده اند. باید هوشیار بود.

 

امام جمعه بجستان به فلسفه نامگذرای 16 آذر بنام روز دانشجو و شهادت سه تن از دانشجویان پرداخت و عنوان کرد: دانشجو باید برخوردار از تحلیل سیاسی باشد ولی بدور از سیاست زدگی و اگر دانشگاهی اهل تحلیل سیاسی نباشد دانشگاه نیست. دانشجو باید جهادی دنبال جهاد باشد و با حرکت جهادی جامعه را از چالش خارج کنند.

 

 

خطیب جمعه خلیل آباد:

برخی از مدیران به دنبال دور زدن قانون منع بکارگیری بازنشستگان هستند

 

 حجت الاسلام سید رضا هاشمی، ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه شهرستان خلیل آباد ضمن تبریک 16 آذر روز دانشجو، اظهار داشت: روز دانشجو متعلق به دانشجویان استقلال خواه و ضد آمریکا است.

وی با اشاره به قانون عدم بکارگیری بازنشستگان، خاطرنشان کرد:  قانون بازنشستگان خوب و ضروری و فرصت خوبی برای جوانان است ولی نیازمند چند ملاحظه اساسی است.

خطیب جمعه خلیل آباد با بیان اینکه حدود 3 هزار نفر از مدیران سطوح بالا و میانی کشور باید با اجرای این طرح کنار بروند که به آنها پیشنهاد شده بود که تا 15 آذر خودشان استعفا بدهند، تصریح کرد: بعضی از مدیران درصدد دور زدن این قانون و ماندن در کرسی های مدیریتی خود بودند.

وی همچنین در ادامه اذعان کرد: البته بدون شک باید از تجربه مدیران انقلابی و پر کاری که مشمول این قانون شده اند، استفاده کرد تا سبب مدیر پروری و همتا سازی شود.

 

توان موشکی ایران، ضامن امنیت کشور است

هاشمی در ادامه با بیان اینکه توان موشکی، ضامن امنیت کشور و خار چشم دشمنان نظام و انقلاب است، عنوان کرد: وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه گذشته مدعی شد که ایران آزمایش موشکی جدیدی را انجام داد که ناقض قطعنامه 2231 شورای امنیت است.

وی افزود: قطعنامه 2231 شورای امنیت در سال 1394 برای توافق هسته ای میان ایران و گروه 5+1 به تصویب رسیده و با تصویب این قطعنامه تمام قطعنامه های شورای امنیت که علیه ایران صادر شده بود لغو شد، به این صورت است که با لحنی غیر الزام آور از ایران خواسته شده که موشکهایی که برای داشتن قابلیت حمل کلاهک هسته ای طراحی شده اند، آزمایش نکنند و ایران تصریح کرده که هیچ یک از موشک هایش برای حمل کلاهک هسته ای طراحی نشده است.

امام جمعه موقت خلیل آباد با بیان اینکه متاسفانه برخی از شخصیت های داخلی عامدانه یا از روی ناآگاهی به این خط آمریکایی کمک می کنند، تشریح کرد:  نمونه آن اظهارات علی مطهری است که یک بار دیگر هم اعلام کرد و مدعی شده که آزمایش های موشکی باعث بهم خوردن برجام شده است.

وی ادامه داد: این اظهارات آنقدر ناپخته بوده که خبرنگار بی بی سی هم آن را رد کرد و گفت که این شوخی ها چیست که نایب رئیس مجلس انجام می دهد برجام و تاسیسات هسته ای که سهل است اگر ایران تمام موشک های خود را به کاخ سفید تحویل می داد باز هم ترامپ از برجام خارج می شد.

 

وزارت خارجه نقش مهمی در توسعه روابط اقتصادی با کشورهای همسایه دارد

حجت الاسلام هاشمی در ادامه با اشاره به 9 ماه غفلت از شعار سال حمایت از کالای ایرانی، اظهار کرد: تعصب به خرید کالای ایرانی، توسعه صادرات به کشورهای همسایه و مدیریت واردات و ممنوعیت واردات مشابه باید در دستور کار مردم و مدیران قرار گیرد.

وی همچنین گفت: طبق بررسی صورت گرفته، بازار کشورهای همسایه ایران در حدود 2 هزار میلیارد است که سهم ایران متاسفانه 20 میلیارد یعنی 1 درصد است در حالیکه بازار ایران با تولید و صادارات صحیح می تواند بر 20 درصد افزایش یابد.

 

 

امام جمعه سبزوار:

ماهیت اصلی جنبش های دانشجویی در استکبار ستیزی است

 

حجت الاسلام غلامرضا مقیسه در خطبه های نماز جمعه این هفته سبزوار با اشاره به سالروز شانزدهم آذر ماه و روز دانشجو اظهارداشت: این روز یاداور استکبار ستیزی است و ماهیت اصلی دانشجویان و جنبش های دانشجویی در همین واقعه نهفته است.

وی با بیان اینکه برخی در داخل سعی دارند تا این حرکت مهم و موثر دانشجویان در مبارزه با جهانوجوان و خط فکری استکبار را از مسیر صحیح به انحراف بکشانند تاکید کردک دانشجویان نباید بازیچه دست برخی سیاست مداران شده و در زمین انها دچار سیاست زدگی شوند.

 

مقیسه با اشاره به این موضوع که از جمله اهداف غرب هم دور کردن دانشجویان از مبارزه و درگیر شدن در فضای سیاست بازی های بیهوده است تصریح کرد: دانشجوی اگاه و با بصیرت می تواند جامعه را به سمت هدف متعالی پیش ببرد.

 

امام جمعه سبزوار در رهنمودهایی به جوانان دانشجو ادامه داد: رعایت ادب و دوری از اهانت را در انتقادها مد نظر قرداده و هیچ گاه انتقاد را با بی ادبی و توهین همراه نکنید.

 

وی با اشاره به اینکه برخی  جریان های سیاسی پیشرفت و توسعه کشور و رفع مشکلات اقتصادی را در گرو همدلی و همراهی با آمریکا می دانند تاکید کرد: پیروی از این روش  خیانت به انقلاب آرمانها امام(ره) و رهبری  و خون شهدا ست .

 

 

امام جمعه درگز:

راهکار مقابله با سیاست‌های خصمانه اروپا و آمریکا، دیپلماسی انقلابی و برخورد متقابل است

 حجت الاسلام محمدحسین ایروانی، امام جمعه درگز در خطبه های نماز جمعه این هفته ضمن توصیه نمازگزاران به تقوا و عبادت الهی اظهار کرد: شما را به رعایت تقوای خدایی دعوت می کنم که همه چیز را در اختیار شما قرار داد.

وی افزود: برای اینکه دچار گناه، لغزش، لقمه حرام و ظلم به دیگران نشویم باید همیشه حواسمان باشد که به زودی از این دنیا خواهیم رفت؛ مرگ برای همه انسانها حتمی و قطعی است و روزی انسان از کارهایی که برای جلب رضایت غیر خدا انجام می داده پشیمان خواهد شد.

امام جمعه درگز گفت: وقتی بنده ای از بندگان خدا مشغول عمل خیری می شود، خواه این عمل فردی باشد و خواه اجتماعی، خداوند در برابر ملائکه به او مباهات می کند؛ اما وقتی از همین بنده خطایی سر زده یا دچار معصیت می شود، خدا با پرده پوشی مانع از ریخته شدن آبروی او در برابر ملائکه می شود.

حجت الاسلام ایروانی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دانشجو عنوان کرد: 16 آذر آغاز جنبشی بود که توسط دانشجویان در مبارزه با استکبار و استعمار صورت گرفت؛ امروز همچون گذشته رسالت سنگینی بر عهده جنبش دانشجویی است که از جمله آنها نقش آفرینی در فراگیر سازی گفتمان انقلابی گری است؛ افزایش بصیرت و آگاه سازی سیاسی و دینی در میان مردم یک ضرورت است و دانشجویان به عنوان قشر فرهیخته جامعه باید این موضوع را دنبال کنند.

وی در ادامه سخنان خود گفت: اینکه وزیر امور خارجه آمریکا آزمایش موشکی ایران اسلامی را نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت معرفی می کند اظهارات نابخردانه ای است چرا که این قطعنامه مربوط به برجام و توافق هسته ای بوده و حق دخالت در برنامه موشکی ما را ندارد؛ جمهوری اسلامی ایران توان موشکی خود را تا جایی که لازم باشد ارتقا داده و به هیچ کشوری اجازه اظهار نظر در این موضوع را نخواهد داد.

امام جمعه درگز تاکید کرد: در این میان اروپا هم همچون آمریکای جنایتکار سعی دارد با فرار رو به جلو موضع بدهکاری خود و پاسخگو بودن به ایران را تغییر دهد؛ راهکار مقابله با سیاست های خصمانه اروپا و آمریکا دیپلماسی انقلابی و برخورد متقابل است؛ دیپلماسی زانو زده دیگر جواب نمی دهد.

حجت الاسلام ایروانی اتفاقات پیش آمده در یمن را یکی از بزرگترین جنایت های آمریکا و آل سعود

 

امام جمعه تربت حیدریه:

جنبش دانشجویی، ضداستکباری و طرفدار عدالت خواهی است

 حجت الاسلام محمدرضا عصمتی در آئین خطبه های این هفته نماز جمعه تربت حیدریه اظهار کرد: روز دانشجو برای دانشجویانی است که پیام جنبش دانشجویی مبنی بر استکبار ستیزی و طرفداری عدالت را درک و فکر و اندیشه خود را با این شاخصه ها سازماندهی کردند.

وی به رسالت های جنبش های دانشجویی اشاره کرد و افزود: نقش افرینی در فراگیری گفتمان انقلاب اسلامی و نظام دینی که بر مبنای ارزشهای اسلامی بنا نهاده شده یکی از مهمترین این رسالت هاست.

رییس حوزه علمیه مرحوم هراتی گفت: دانشجوی انقلابی باید از بصیرت دینی برای پاسخ به شبهات القایی استکبار و معاندین برخوردار باشد و بتواند در کنار بصیرت سیاسی فتته را تشخیص دهد و در برابر اصحاب فتنه جبهه گیری کند.

 

امام‌جمعه موقت سرخس:

مقاومت مردم مظلوم یمن، استکبار را پای میز مذاکره کشاند

 حجت‌الاسلام علی‌اصغر شریعتی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه سرخس با تأکید بر اینکه امروز در جبهه مقاومت مسئله مردم مظلوم یمن را داریم، اظهار کرد: چهار سال است که مردم مظلوم یمن در آتش شیطنت و خشم آمریکا و آل سعود می‌سوزند، مردمی که هیچ اتکایی به‌غیراز خدا ندارند.

 

امام‌جمعه موقت سرخس با اشاره به اینکه بسیاری از زیرساخت‌های یمن از جمله مراکز غذایی، مراکز آبی و بیمارستان‌ها از بین رفته‌اند، افزود: امروز از زمین و دریا و آسمان مردم مظلوم یمن در محاصره هستند و آمریکا و مزدورانش حتی اجازه ورود کمک‌های غذایی به آن‌ها را نمی‌دهند و تنها بندری که می‌تواند کمک‌ها را به مردم یمن برساند زیر آتش دشمن است.

 

وی با تأکید بر اینکه مقاومت مردم یمن، استکبار را پای میز مذاکره کشانده است، بیان داشت: یکی از دلایل مذاکرات، شکست‌های پی‌درپی آمریکایی‌ها و نوکرانش از جمله سعودی‌ها، فرانسوی‌ها و اماراتی‌ها در صحنه نابرابر نبرد است.

 

حجت‌الاسلام شریعتی یکی دیگر از علت‌های برگزاری مذاکرات را بی‌حیثیت شدن بن سلمان در مسئله خاشقچی عنوان کرد و افزود: امروز در دنیا کسی دیگر نمانده که از سعودی‌ها بابت سرپوش گذاشتن بر جنایاتش رشوه نگرفته باشد؛ دلارهای مسلمانان که امروز توسط سعودی‌ها برای کشتار مسلمانان استفاده می‌شود.

 

خطیب نماز جمعه سرخس در ادامه ضمن محکومیت حادثه تروریستی روز گذشته چابهار تصریح کرد: این جنایت هم بر جنایات گروه‌های تروریستی اضافه شد و دست جنایتکار اربابانشان را دوباره برای ملت ایران رو کرد.

انتهای پیام/