به گزارش صبح توس؛ سیدمصطفی میرسلیم عصر روز گذشته در همایش بررسی عملکرد اقتصادی دولت یازدهم و دوازدهم که در آستانه روز دانشجو در دانشکده مهندسی دانشگاه آزاد مشهد برگزار شد، گفت: در مجموع از نظر منابع نفتی و گازی دارای رتبه نخست دنیا هستیم که این موضوع آفت‌های ویژه خود را دارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه این منابع به تاراج گرفتار شده‌اند، افزود: سنگ مرمر به‌صورت بلوکه صادر می‌شود، اما در هنگام واردات آن را به‌صورت قطعات کوچک وارد می‌کنیم که این به‌معنی تاراج است در حالیکه با وجود این منابع در کشور، نباید شاهد تعداد بالای بیکاران باشیم.

وی استخراج غیرصیانتی را یکی دیگر از مشکلات استخراج معادن عنوان کرد و ادامه داد: این موضوع به‌معنای استخراج با بیشترین ظرفیت از چاه‌های نفت بوده و این سوال پیش می‌آید که آیا توجهی به این امر می‌شود؟ هرچند که این موضوع در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تأکید شده است.

میرسلیم با اشاره به اینکه ایران دارای اقلیم بی‌نظیری است به‌گونه‌ای که شاهد چهار فصل سال با هم هستیم، بیان کرد: این موضوع نیز یک آفت به‌شمار می‌رود زیرا که با رسیدن سفره‌های آب زیرزمینی کشور به آب شور، منجر به فرونشست زمین می‌شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه آلودگی هوا نیز به‌عنوان یکی از آفت‌های کشور محسوب می‌شود، افزود: قدر اقلیم کشور را ندانستیم و اکنون شهرهای بزرگ کشور دچار مشکل آلودگی هوا شدند.

 

گرفتار آفت فرهنگی مال‌اندوزی و مفاسد اقتصادی شده‌ایم

وی با بیان اینکه سومین سرمایه کشور ما تاریخ تمدن و فرهنگ ایرانی است، متذکر شد: قدر این سرمایه را نیز ندانستیم و با درس نگرفتن از تاریخ، اکنون به آفت فرهنگی مال‌اندوزی و مفاسد اقتصادی گرفتار شده‌ایم.

میرسلیم آیین توحیدی را یکی دیگر از سرمایه‌های ایران عنوان کرد و ادامه داد: از آفت‌های این سرمایه مهجور گذاشتن وحی و عدم سیطره تعقل، تفکر و همچنین عمل‌اندوزی در برابر تحجر است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه نیروی انسانی پنجمین و مهم‌ترین سرمایه کشور محسوب می‌شود، یادآور شد: اگر بنا باشد کسی قدردان اقلیم کشور بوده و از معادن به‌درستی استخراج کند، همچنین پاسدار فرهنگ و تمدن در برابر آفت‌ها باشد باید دارای نیروی انسانی مناسبی باشد.

 

دانشجویان گل سرسبد نیروی انسانی هستند

وی با اشاره به اینکه امکان پیشرفت کشور از طریق نیروی انسانی میسر است، تأکید کرد: چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور در ۱۳ سال قبل به تدوین رسید، و اکنون سوال می‌کنیم که دولت‌ها برای دستیابی به این چشم‌انداز چه اقدامی کرده‌اند؟ زیرا در این ۱۳ سال شاهد رشد نبوده‌ایم بلکه سیر نزولی داشته‌ایم گرچه برای جبران آن در ۷ سال باقیمانده باید تلاش فراوانی کرد.

میرسلیم با بیان اینکه گل سرسبد نیروی انسانی دانشجویان هستند، تأکید کرد: آفت این سرمایه روزمرگی است و هر چند دانشگاه آزاد به‌منظور باز کردن مسیر افرادی که قصد علم‌اندوزی دارند راه‌اندازی شده اما متأسفانه این‌گونه نشد و دانشگاه مسیر دیگری را طی کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یکی از آفات فضای علمی کشور را عدم تعهد نسبت به روشنگری علمی دانست و متذکر شد: اگر به دانشجو و روز دانشجو توجه می‌شود به‌علت توانایی دانشجو برای آگاهی بخشیدن به جامعه است اما در حال حاضر دانشگاه‌ها در برابر مشکلات کشور متعهد نیستند.

 

اگر مجلس اصلاح شود ریاست‌جمهوری هم اصلاح خواهد شد

وی با اشاره به خدمات دولت‌های مختلف از ابتدای انقلاب، گفت: البته این دولت‌ها دارای ضعف‌هایی هم بوده‌اند و از ابتدای شکل‌گیری جمهوری اسلامی دولتی در شأن این نظام ندیده‌ایم.

میرسلیم با اشاره به انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: اشکالات موجود در مجلس، موجب دگرگون شدن ترکیب آینده مجلس می‌شود و معنی ندارد نماینده‌ای که پا به مجلس می‌گذارد کاسب باشد و اگر مجلس اصلاح شود ریاست‌جمهوری نیز اصلاح خواهد شد.

انتهای پیام/