به گزارش صبح توس؛ ظهر امروز مراسم تودیع و معارفه مدیرکل اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی در استانداری خراسان رضوی برپا شد. در این مراسم فرماندهان نیروی انتظامی، سرداران سپاه، راویان دفاع مقدس، خانواده شهدا، نویسندگان و خبرنگاران حضور داشتند.

در این مراسم سردار حسینعلی یوسف علیزاده به‌عنوان مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس معرفی شد.

سردار اکبر نجاتی مدیرکل سابق اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی با ارائه گزارشی اظهار داشت: خراسان در دفاع مقدس نقش پررنگی داشته و از سال ۵۸ این نقش آغازشده است.

وی با بیان اینکه از آغاز جنگ، خراسان در خوزستان حضور می‌یابد و نقش پررنگی را ایفا می‌کند، افزود: لشکر ۷۷ بعد از دفع شر بنی‌صدر، شکست حصر آبادان را به دنبال داشت که در این عملیات عنوان لشکر ۷۷ پیروز ثامن‌الائمه را دریافت می‌کند.

مدیرکل سابق اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی گفت: جهاد خراسان زیر آتش دشمنان پل ضد بمباران بعثت را زد که از افتخارات دفاع مقدس است و بسیاری از کشورها خواستار دریافت دانش این پل بودند.

سردار نجاتی تصریح کرد: امروز جمع‌آوری و پرداختن به این گنجینه و استخراج آن کار سنگینی است، با بخشی از کار را انجام دادیم ولی زمان کمی در اختیارداریم؛ همه دستگاه‌هایی که جنگ را پشتیبانی کردند بایستی در ارائه دستاورد‌ها به نسل‌ها کوشا باشند چراکه حیف است خاطرات و دستاورد‌ها مرود استفاده سایرین نباشد.

وی خاطرنشان کرد: خراسان ۱۷ هزار شهید و ۸ شهید ملی تقدیم انقلاب و کشور کرده است.

مدیرکل سابق اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی عنوان کرد: ۱۵۰ هزار عکس از دفاع مقدس، ۴۵۰ هزار برگ سند دفاع مقدس، ۶۰ هزار دقیقه فیلم از دوران دفاع مقدس، ۷۰۰ نوار کاست عملیات و ۲۱۶ هزار دقیقه مصاحبه تاریخ شفاهی ضبط کردیم که متعلق به دوران پرشکوه دفاع مقدس بوده است.

سردار نجاتی افزود: مرکز فرهنگی دفاع مقدس خراسان جایگاه ویژه‌ای دارد چراکه ۳۰ میلیون زائر داخلی و خارجی دارد که باید بتوانیم معارف دفاع مقدس را ارائه نماییم.

وی عنوان کرد: شورای شهر مشهد ۳۵ میلیارد تومان برای ساخت باغ‌موزه دفاع مقدس بودجه اختصاص دادند ولی درنهایت با ایرادی مواجه شده است.

مدیرکل سابق اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی گفت: ۳۰۱ شهید گمنام داریم که در ۹۵ نقطه شهر تدفین شده‌اند؛ از این شهدای گمنام شش شهید شناسایی‌شده‌اند که در محل سکونت خودشان تدفین شدند.

سردار نجاتی اظهار کرد: ۶ مقام کشوری در جشنواره‌ها داشتیم‌ و از فیلم‌ها و مستند‌های بسیاری حمایت کردیم که می‌توانیم به اشنوگل و آنا اشاره نماییم؛ دغدغه ما گفتمان سازی دفاع مقدس است، چگونگی انتقال پیام دفاع مقدس در مراکز آموزشی و زائرین و تولید سوغات دفاع مقدس برای زائرین ازجمله موارد اقدام شده است.

انتهای پیام/