به گزارش صبح توس؛ محمدصادق مجتهدی دوشنبه‌شب در نخستین برنامه زنده بی‌تعارف با مسئولین که به‌صورت زنده از live اینستاگرام این تحریریه خبری پخش شد، در خصوص تخلفات اخیر در شهرداری گفت: پرونده‌های اخیر تخلف در شهرداری با ورود دستگاه‌های نظارتی در مرحله بازجویی و تحقیقات است.

 

وی افزود: این تخلفات در یک بازه زمانی و یک زنجیره ۷ تا ۸ ساله و در ادوار مختلف با محوریت یک شخص و با موضوع تملکات و توافقات بوده است.

 

مجتهدی در خصوص ارتباط معاونین خود در این پرونده‌ها گفت: در دوره بنده و معاونینی که در این پرونده مطرح هستند این افراد پنج سال قبل هم با دو شهردار قبلی در همین سمت بودند و ما بر اساس وظایف اداری فقط پست مدیریتی آن‌ها را تمدید کردیم.

 

شهردار تربت‌حیدریه افزود: در مدت ۱۴ ماه تصدی بنده در شهرداری با این فرد تا جایی که اطلاع دارم به‌جز موارد جزئی توافقی در خصوص املاک صورت نگرفته است.

 

پروژه تخریب پل چهارراه خواف الگوی ماندگار با مشارکت مردم

شهردار تربت‌حیدریه در ادامه به پروژه تخریب پل ولی‌عصر عجل الله( چهارراه خواف) و طرح جایگزین آن اشاره کرد و گفت: با وحدت جدی بین مسئولان و بالأخص مشارکت و تعامل مردم این پروژه تخریب و طرح جایگزین آن یعنی میدان بیضی‌شکل یک الگوی ماندگار شد.

 

مجتهدی بیان داشت: هزینه جمع‌آوری پل حدود ۴۰۰ میلیون تومان توسط مردم و اهالی محل و کسبه جمع‌آوری‌شده  و تا به امروز مساعدت جدول‌کشی را از مردم هم گرفتیم.

 

وی در خصوص شبهات مطرح‌شده مبنی بر انتخاب پیمانکار گفت: هزینه تخریب پل متعلق به شهروندان بوده، لذا در انتخاب پیمانکار فقط مردم دخیل بودند که در ادامه  یک پیمانکار با تجهیزات مناسب را انتخاب کردند و ما بر کار نیز نظارت می‌کنیم.

 

مجتهدی اضافه کرد: پیمانکار فریمانی و ساکن مشهد است و هیچ نسبتی با بنده ندارد.

 

90 درصد آسفالت معابر ایراد دارد

شهردار تربت‌حیدریه در ادامه این گفت‌وگو به اعتراض‌های مردمی در خصوص وضعیت آسفالت معابر اشاره کرد و گفت: اگر بگویم ۹۰ درصد اسفالت معابر معیوب است بی‌راه نگفتم اما باید آسیب‌شناسی کنیم که چرا به اینجا رسیدیم.

 

مجتهدی گفت: این ایرادها متعلق به زیرساخت نامناسب است، یعنی نحوه عملکردها در حوزه زیرساخت‌ها درگذشته به هر دلیلی به‌صورت صحیح اجرانشده و این مشکلات ریشه‌های چندین ساله دارد و امروز در شرایط سخت اقتصادی سر از خاک درآورده است.

 

مشکلات شهری شفاف و نیاز به تشکیل کارگروه ندارد

شهردار تربت‌حیدریه در پاسخ به سؤالی مبنی بر تشکیل کمیته یا کارگروهی برای بازگشایی معابر و معضلات شهری گفت: مشکلات شهری آن‌قدر شفاف است که نیاز به تشکیل کمیته و کارگروه ندارد لذا در طرح تفصیلی و جامع مهم‌ترین مشکل و به تعبیری ریشه مشکلات "برنامه از مردم عقب‌تر است" و اینکه برنامه از نیاز مردم عقب‌تر است بر مشکلات افزوده است.

 

مجتهدی بیان کرد: طرح تفصیلی همان اتفاقاتی که در سال‌های قبل افتاده مانند ترافیک، عدم تأمین سرانه‌های فضای سبز، معابر نامناسب، اسفالت و .... را نیز به‌صورت قانون درآورده است.

 

وی افزود: برنامه تدوین‌شده و ابلاغی متأسفانه ناقص و چهار هزار مغایرت داشته که قابل بهره‌برداری نبوده و طبق آمار راه و شهرسازی طرح‌های موفقی هم که چارچوب مناسبی دارند تنها ۳۰ درصد خروجی موفق داشتند.

 

از بدهی شهرداری اطلاع داشتم

شهردار تربت‌حیدریه در پاسخ به برخی شبهات مبنی بر عدم اطلاع از بدهی شهرداری در زمان پذیرفتن مسئولیت گفت: از بدهی شهرداری اطلاع داشتم و طبق آمار امور مالی در آن زمان بدهی ۳۹ میلیارد تومان بود که البته بدهی‌ها سرفصل‌های مختلف دارد و تعابیر متفاوت است و همچنین این بدهی‌ها به‌جز ۱۰۰ میلیارد تومان بافت فرسوده اعلام‌شده است.

 

مجتهدی خاطرنشان کرد: با توجه به بدهی‌ها و بضاعت اندک شهرداری با جابجایی‌ها و تغییر مکانیسم‌ها سعی می‌کنیم هزینه‌ها را مدیریت کنیم لذا در اوایل مرداد امسال با توجه به آمار مالی بدهی‌ها حدود ۸ میلیارد تومان کاهش یافت.

 

وی بدهی‌های شهرداری را در حوزه‌های جاری بیشتر از حوزه عمرانی عنوان کرد.

 

انتهای پیام/