به گزارش صبح توس؛ دکتر حیدر علی عابدی سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در حاشیه برگزاری کنگره بین المللی قلب در گفت‌وگو با خبرنگاران ،اظهار کرد: امیدواریم اینگونه کارهای بزرگ گسترش یابد و امری برای ارج نهادن مقام عالم آل محمد حضرت رضا(ع) باشد.
وی ابراز کرد: هر کشوری به هر میزانی از پیشرفت علمی که رسیده باشد باز هم نیاز به تبادل تجربیات در علوم پزشکی دارد، در علم پزشکی هر 5 سال یک بار روش درمان‌ها متحول می‌شود از این رو ضرورت دارد با دقیق‌ترین و جدیدترین روش‌های درمان آشنا شویم و این مهم جز با برگزاری کنگره‌ها و انتقال و تبادل تجربیات میسر نخواهد شد.
عابدی ادامه داد: خوشبختانه کشور ما در خصوص علم پزشکی و پژوهش‌هایی در این زمینه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و در تمام زمینه‌های علمی رشد خوبی داشته است.
وی با اشاره به انواع بیماری‌های قلبی تصریح کرد: بیماری‌های دریچه‌ای قلب به دو دسته اکتسابی و مادرزادی تقسیم می‌شوند که باید شناخت بیشتری به ویژه روی دسته اکتسابی این بیماری‌ها داشت. عوامل مادرزادی شرایطی است که فرد از زمان بدو تولد به همراه دارد که می‌تواند مربوط به ناهنجاری‌های رشد جنینی یا ژنتیکی باشد. اما بیماری‌های قلبی از نوع اکتسابی به سبک زندگی ما بر می‌گردد.
نماینده مردم اصفهان در مجلس همچنین به ارتباط شیوع بیماری‌های قلبی و عروقی و سبک زندگی و تغذیه اشاره کرد و گفت: بین بیماری‌های قلبی و عروقی با نوع و نحوه تغذیه افراد، ارتباط زیادی وجود دارد. به همین دلیل، مردم باید هم در نوع تغذیه و هم در چگونگی و نحوه صحیح تغذیه دقت کامل داشته باشند.
وی تصریح کرد: کسانیکه سبک زندگی صحیحی را دنبال می‌کنند، تحرک و رژیم غذایی سالمی دارند و از غذاهای کم چرب و کم کالری و متکی به سبزیجات مصرف می‌کنند، کمتر به عارضه قلبی از نوع اکتسابی دچار می‌شوند. رژیم غذایی نامناسب و چربی خون بالا عاملی برای بروز بیماری قلبی است.
عابدی به برنامه‌های کمیسیون بهداشت و درمان در جلوگیری از افزایش آمار مبتلایان به بیماری‌های قلبی در کشور اشاره کرد و گفت: کمیسیون بهداشت و درمان به صورت جزئی فعالیت نمی‌کند بلکه عملکردش به گونه‌ای است که هر جا نیاز به کمک باشد وارد عمل می‌شود. کمیسیون بهداشت و درمان به صورت مرتب برنامه‌های اجرایی وزرات‌خانه‌های‌ بهداشت و درمان را رصد کرده و در کارگروه‌های مختلف بررسی می‌کند.

انتهای پیام/