به گزارش صبح توس؛ به مناسبت روز جهانی معلولین، با رویا جاجوندیان مدیر انتشارات درج سخن که حامی آثار مکتوب معلولین و توان‌یابان است و در ویرایش و چاپ آن‌ها کمک‌رسان است، گفتگویی داشتیم که تقدیم خوانندگان می‌شود.

وی به فعالیت‌های این موسسه در حمایت از معلولین اشاره و ابراز کرد: انتشارات درج سخن تلاش کرده است تا با تشویق توانیابان مجتمع آموزشی توانیابان مشهد و تقویت توانمندی‌های نگارشی این گروه، قابلیت‌های داستان‌نویسی و خاطره‌نویسی این گروه را به منصه ظهور برساند.

مدیر انتشارات درج سخن با اشاره به اینکه کار صفحه‌آرایی و تایپ بخشی از کتاب‌های انتشارات را هم توانیابان مجتمع توانیابان مشهد انجام می‌دهند، افزود: دراین‌بین اساتید قابلی چون دکتر محسن مشایخی فرد شاعری خوش‌قریحه و پژوهشگری توانمند وجود دارند که خود توان یاب هستند و در انجام امور ویراستاری و نظارت بر برخی کتب ادبی در دست انتشار انتشارات درج سخن، کمک بسیاری کرده‌اند؛ ازجمله ویراستاری کتاب سایه دراز که به قلم محمد کیافر ترجمه‌شده است و در بیستمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد رونمایی شد و نیز نگارش مقدمه‌ای بر کتاب چشمه‌سار زندگی مجموعه اشعار یوسف آزادمنش که ایشان نیز از توانیابان خوش‌ذوق هستند.

جاجوندیان ابراز کرد: توانمندی این گروه را دکتر مشایخی به زیبایی وصف کرده‌اند که
کنون با که گویم که من کیستم
توان یابم و ناتوان نیستم
اگر پا ندارم همین فخر بس
که زانو نخواهم زدن پیش کس
وی اظهار کرد: نمودی ازآنچه در مجتمع توانیابان مشهد در حمایت آموزشی از توانیابان صورت گرفته است، در کتاب من و توان یابان مجموعه خاطرات یحیی توکلی در همین نمایشگاه رونمایی شده است.

بخشی از بودجه فرهنگی به معلولین اختصاص پیدا کند
مدیر انتشارات درج سخن با خاطرنشان کردن اینکه حمایت بیشتر مسئولین و مؤسسات در افزایش انگیزه معلولین و پیشرفت آن‌ها تأثیر بسزایی خواهد داشت، افزود: انتظار می‌رود بخشی از بودجه فرهنگی سازم آن‌ها و ادارات و بخش‌های خصوصی به حمایت از کتاب‌های ارزشمند این توانمندان اختصاص یابد.

جاجوندیان ابراز کرد: انتشارات درج سخن در دو سال اخیر توفیق خدمت به این مجتمع آموزشی و توانیابان عزیز را داشته است. آزاده ستاری با کتاب عاشقانه‌ای برای تو، یحیی توکلی با کتاب من و توان یابان، احمد خوش‌نیت با کتاب کافه خوش‌نیت، یوسف آزادمنش با کتاب چشمه‌سار زندگی، عماد فرجی با کتاب آیا می‌دانستید؟ از توان یابانی بودند که آثارشان با حمایت این مؤسسه به چاپ رسیده است و این همراهی را ارج می‌دهیم و به پاس همراهی این عزیزان و افتخار همکاری دکتر مشایخی با انتشارات درج سخن، ایزد منان را بسیار سپاسگزار هستیم.

مدیر انتشارات درج سخن در آخر یادآور شد: کتاب‌های این عزیزان در نمایشگاه کتاب عرضه و معرفی شد ولی نقش حمایت معنوی رسانه‌های کشور از این نویسندگان برای معرفی اثر این عزیزان هنوز کمرنگ است و امید است که با معرفی شایسته توانمندی این عزیزان، مسیر شکوفایی برای این بزرگواران هموار شود.

انتهای پیام/