زهره اقبال نیا در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس؛ اظهار کرد: از 5 هزار معلول، ۴۲ نفر ضایعه نخاعی، ۲۵۴ نفر اعصاب و روان، ۵۳۷ نفر بینایی، یک هزار و ۶۶۰ نفر جسمی و حرکتی، ۴۳۵ نفر ذهنی و همچنین ۶۱۶ نفر شنوایی دچار معلولیت هستند.

 

اقبال نیا افزود: از این تعداد ۱۵۰ خانواده دارای فرزندانی با معلولیت ۲ نفر به بالا هستند که می‌طلبد مسئولان دستگاه‌های اجرایی حداقل در سال از این خانواده‌ها و وضعیت زندگی و معیشتی آنان بازدیدی داشته باشند.

وی تصریح کرد: یکی از خدمات به جامعه معلولان پرداخت کمک‌هزینه‌های درمانی، تحصیلی، مناسب‌سازی، اشتغال‌زایی و بلاعوض مسکن است که همه‌ساله به این قشر آسیب‌پذیر پرداخت می‌شود.

 

اقبال نیا گفت: در حال حاضر پنج مرکز توان‌بخشی به‌صورت شبانه‌روزی در شهرستان به معلولان ذهنی، جسمی و حرکتی و همچنین اعصاب و روان خدمات توان‌بخشی ارائه می‌کنند.

 

رئیس بهزیستی تربت‌حیدریه خاطرنشان کرد: در حوزه پیشگیری و با استفاده از تکنولوژی الکترو فیزیولوژیک غربالگری شنوایی نوزادان و خردسالان را در دست اقدام داریم که این عرصه در سه بخش غربال، تشخیص و مداخله با کمک مددیاران و پزشکان در حال انجام است.

 

اقبال نیا بیان کرد: تا آخر سال ۹۶ خانواده‌های یک تا ۵ نفره تحت پوشش بهزیستی از ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان مستمری می‌گرفتند اما از اول امسال با حمایت دولت از اقشار آسیب‌پذیر این رقم به ۱۵۳ تا ۵۵۰ هزار تومان افزایش پیداکرده است و این در حال است که امسال ۸۰۰ نفر به مستمری‌بگیران این اداره از محل هدفمندی یارانه‌ها اضافه‌شده است.

عدم مناسب‌سازی اماکن عمومی برای معلولان

رئیس بهزیستی تربت‌حیدریه گفت: مسئولان دستگاه‌های اجرائی، تشکل‌ها و نهادهای مختلف باید با احترام به قشر ۵ هزارنفری جمعیت معلول این شهرستان نسبت به مناسب‌سازی اماکن خود اقدام کنند.

 

وی ضمن تقدیر از ادارات پست و تأمین اجتماعی که نسبت به مناسب‌سازی اقدام کردند،  از عدم مناسب‌سازی اماکن عمومی برای معلولان این شهر انتقاد کرد و افزود: معابر و اماکن عمومی برای معلولان شهرستان مناسب‌سازی نشده و عملاً این قشر از جامعه با مشکلات عدیده‌ای در این حوزه مواجه هستند.

 

انتهای پیام/