به گزارش صبح توس؛ همه‌ساله با آغاز فصل سرما در اویل آذرماه عده‌ای از بی‌سرپناهان سطح شهر تربت‌حیدریه با کارتن‌خوابی در حاشیه شهر وضعیت نابسامانی را به وجود می‌آوردند که علاوه بر ناامنی به لحاظ بهداشتی و درمانی خطراتی را برای افراد ساکن و مجاور پدیدار کرده بودند.

 

شب‌های سرد پاییز و زمستان آن‌قدر برای این بی‌سرپناهان طولانی می‌گذرد که علاوه بر سوز سرما، زور گرسنگی هم به آن‌ها فشار می‌آورد تا جایی که شب تا صبح راه می‌روند و چشمان خود را به افقی خیره کردند تا در طلوعی دوباره خود را در انوار خورشید گرم کنند و منتظر کمک رهگذرانی شوند تا اندکی از زور گرسنگی‌شان بکاهند.

 

حدود چهار سال پیش هم‌زمان با آغاز فصل سرما به دنبال مشاهده‌ وضعیت نابسامان و دل‌خراش بی‌خانمان‌ها و کارتن‌خواب‌های شهر تربت‌حیدریه حرکتی خودجوش و مردمی برای کمک و مطالبه‌ گری راه‌اندازی گرمخانه برای آن‌ها کلید خورد.

 

بعد از پیگیری‌های فراوان بالاخره از سوی برخی مسئولان شهرستان جلساتی برای بررسی این مسئله و ساماندهی کارتن‌خواب‌ها تشکیل شد اما در مدت سه سال تمام برنامه‌ها در یک بروکراسی اداری و بین جلسات ردوبدل می‌شد و تنها سوز سرمای فصل زمستان سهم کارتن‌خواب‌های تربت‌حیدریه بود.

 

سال گذشته پس از انتشار گزارشی از وضعیت نابسامان کارتن‌خواب‌های سطح شهر تربت‌حیدریه و هشدار نسبت به وضع موجود در یک کمپین رسانه‌ای و مردمی مسئولان آستین همت را بالا زدند و پس از سه سال جلسات متعدد بالاخره گرمخانه‌ای را برای بی‌سرپناهان راه‌اندازی کردند.

با پیگیری‌های مسئولان ارشد شهرستان و شهرداری مکانی در ابتدای ضلع شرقی ورودی جاده تربت‌حیدریه به مشهد ساماندهی و تجهیز شد تا شب‌های سرد زمستان این شهر دیگر شاهد کارتن‌خوابی بی‌سرپناهان در سوز سرما نباشد.

 

اما امسال در آستانه فصل زمستان قرار گرفتیم و هرچند در این چند روز گذشته شب‌های سرد پائیز همراه کارتن‌خواب‌های تربت‌حیدریه بود اما اصل سرما در راه است و آنچه مسلم است برای کارتن‌خواب‌ها هنوز سرپناهی تهیه نشده است.

گرمخانه تربت‌حیدریه بدون روتوش!

در سفر یک‌روزه 13 تیر امسال رئیس سازمان بهزیستی به منطقه تربت‌حیدریه مجوز و اعتبارات لازم برای راه‌اندازی (شیلتر=shelter) برای بانوان کارتن‌خواب  تصویب شد تا در فصل سرد زمستان ساماندهی شوند.

 

مجوز این مرکز در سطح کشور فقط به مراکز استان داده می‌شد و باهمت مسئولان شهرستان موافقت احداث shelter در سفر رئیس سازمان بهزیستی کشور برای تربت‌حیدریه اخذ شد

 

در ادامه این روند نیز عطف به نگاه نسبتاً مثبت مدیریت شهرستان نسبت به ساماندهی جمعیت کارتن‌خواب‌ها  مدیریت دغدغه مند بهزیستی و معاونت سیاسی، اجتماعی فرمانداری با نگاه ویژه‌ای به دنبال احداث دو سرپناه برای کارتن‌خواب‌های شهرستان تربت‌حیدریه هستند.

 

در این راستا و در جلسه شورای اجتماعی شهرستان، ساماندهی بانوان کارتن‌خواب به عهده بهزیستی و مردان نیز به شهرداری واگذار شد تا در آستانه فصل سرما دیگر شاهد هیچ کارتن‌خوابی در این شهرستان نباشیم.

 

راه‌اندازی گرمخانه بانوان در تربت‌حیدریه معطل یک مکان

رئیس اداره بهزیستی تربت‌حیدریه در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: در سفر یک‌روزه انوشیروان محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی به تربت‌حیدریه در 13 تیر امسال مجوز و اعتبار لازم برای راه‌اندازی مرکز shelter  اخذ شد و برای مدیریت این مکان یک نفر نیرو گزینش و آموزش‌های لازم را نیز طی کرده است.

 

زهره اقبال نیا افزود: امکانات و اعتبار موردنیاز برای راه‌اندازی گرمخانه جذب‌شده و فقط معطل یک مکان مورد تائید نظام‌مهندسی هستیم تا هر چه زودتر بتوانیم بانوان کارتن‌خواب را نیز ساماندهی کنیم.

 

وی خاطرنشان کرد: تاکنون یک مکان برای راه‌اندازی گرمخانه در نظر گرفتیم اما به جهت اینکه سقف آن از چوب است به لحاظ نظام‌مهندسی فاقد ایمنی است و از آن نیز صرف‌نظر کردیم.

 

بهر حال این همت مدیران شهری را می‌طلبد که برای راه‌اندازی گرمخانه بانوان یک مکان مورد تائید در اختیار بهزیستی قرار داده تا هر چه سریع‌تر نسبت به ساماندهی بانوان کارت خواب که حدود 30 نفر هستند اقدام شود.

 

گرمخانه مردان در پارک شهید خاکسار در نظر گرفته‌شده است

مدیر خدمات شهری شهرداری تربت‌حیدریه در خصوص راه‌اندازی مکانی برای ساماندهی مردان کارتن‌خواب اظهار داشت: اصل ساماندهی کارتن‌خواب‌ها بر اساس افراد بی‌سرپناه برنامه‌ریزی‌شده اما متأسفانه هم‌سال گذشته و هم امسال نیز اغلب افرادی که به گرمخانه‌ها مراجعه می‌کنند اعتیاد شدید به مواد مخدر دارند و ما نیز به‌ناچار آن‌ها را ساماندهی می‌کنیم.

 

مهدی علیان گفت: امسال دو مکان در حاشیه شهر در حال راه‌اندازی بود اما به جهت اینکه مردم اطراف نسبت به راه‌اندازی آن اعتراض داشتند تصمیم گرفتیم امسال ساماندهی مردان کارتن‌خواب به مکانی در پارک شهید خاکسار منتقل شود.

 

وی افزود: این مکان در پارک شهید خاکسار آماده است و طبق برنامه‌ای که اعلام‌شده تا چند روز آینده کار ساماندهی مردان کارتن‌خواب را نیز آغاز خواهیم کرد.

 

برخی کارتن‌خواب‌ها از ترس قانون به گرمخانه نمی‌روند

اما آنچه پس از راه‌اندازی این گرمخانه‌ها احصا شده هراس از حضور در این گرمخانه است که عده‌ای گمان می‌کنند این سرپناه مکانی برای جمع‌آوری و دستگیری آنان توسط قانون است و لذا ترجیح می‌دهند به کارتن‌خوابی خود در حاشیه شهر ادامه دهند.

 

دومین و شاید مهم‌ترین مسئله احصا شده بحث درمان این افراد است و بی‌تعارف ممکن است عده‌ای از این افراد به انواع مواد مخدر اعتیاد داشته باشند و اگر نهادی بتواند با کمک بخش خصوصی نسبت به راه‌اندازی مرکز بازپروری نوین اقدام کند علاوه بر برگشت این افراد به آغوش خانواده بخشی از آسیب‌های اجتماعی در این بخش کاهش یابد.

 

انتهای پیام/