به گزارش صبح توس؛ وقتی پای جان مردم به میان می‌آید دیگر شب و روز نمی‌شناسند، فقط به این لحظه فکر می‌کنند که هر چه زودتر خود را به بالین بیمار و یا حادثه‌دیده‌ای رسانده تا زندگی دوباره‌ای به آن‌ها ببخشند، آن‌ها همان امدادگران اورژانس هستند که با شجاعت و با شنیدن زنگ خطر سوار بر مرکب نجات می‌شوند و پا درراه خطر می‌گذارند. در این میان حوادث سرشار از خاطراتی تلخ و شیرین است که بیشتر به نظر ما تلخ است تا شیرین، تکنسین و ناجیان فوریت‌های پزشکی اورژانس افرادی هستند که روزانه با هزاران حادثه سروکار دارند و چه‌بسا تلخی این حادثه‌ها بیشتر از شیرینی آن‌ها باشد، تلخ همچون مرگ یک انسان، شیرین همچون نجات جان مادر و نوزاد. افراد در مواجهه با حوادث اولین شماره‌ای که به ذهن آن‌ها خطور می‌کند 115 است، خطی که با گرفتن این شماره بهترین و بزرگ‌ترین دلگرمی را برای افراد حادثه‌دیده و بیمار به ارمغان می‌آورد.

فرصتی فراهم شد به سراغ پرسنل مرکز اورژانس مرحوم محمد حیدریان نخستین مرکز اورژانس خیر ساز شهری کشور در مشهد برویم.

امیرحسین ابراهیمی که بیش از 10 ساله تکنسین اورژانس است و دو سالی است که در پایگاه اورژانس حیدریان فعالیت می‌کند. سر صحبتمان را از اینکه چرا این شغل را انتخاب کردند باز می‌کنیم، او می‌گوید: قبل از اینکه این شغل را انتخاب کنم فکر می‌کردم کار سختی است، ولی وقتی وارد شدم و خاطراتی که در این سال‌ها داشتم متوجه شدم این شغل پر از عشق است.

خیروبرکت مضاعف در زندگی با کار کردن در مرکز اورژانس خیر ساز
وی از اینکه در اورژانس مرحوم حیدریان مشغول به کار است احساس خوشحالی می‌کند و می‌افزاید: چندین مرکز اورژانس به من پیشنهاد کردند، از اینکه این مرکز توسط خیرین ساخته‌شده است کار کردن در چنین مجموعه‌هایی همیشه برکت دارد، چراکه ما وظیفه‌داریم بر بالین بیماران و افراد حادثه‌دیده برویم و با نجاتان‌ها دعای خیر آن‌ها نصیب ما می‌شود و اینکه این کار ما در مرکزی که توسط خیرین ساخته‌شده است صورت می‌گیرد خیروبرکت زندگی ما مضاعف می‌کند .

وی به خاطره‌ای از نجات یک کودک چهارماهه اشاره می‌کند و می‌گوید: وقتی صدای زنگ اورژانس به صدا درآمد خبر از حادثه‌ای تلخ می‌داد، حادثه‌ای برای یک کودک شیر خواره که اگر زودتر بر بالین او نمی‌رسیدیم جانش را از دست می‌داد. به محل حادثه که رسیدیم، قبل از پیاده شدن درحالی‌که چند نفر دادوبیداد می‌کردند صدای مادری را می‌شنیدم که می‌گفت بیاید که بچه‌ام از دستم رفت.

امیرحسین ماجرای نجات این کودک و اتفاقاتی که برای او افتاده بود این‌گونه بیان می‌کند: مادر کودک می‌گفت که بچه‌ام را در بغلم شیر می‌دادم، ولی آن‌قدر خسته بودم در همان حین خوابم برد، از خواب که بیدار می‌شوم می‌بینم بچه‌ام همچنان در بغلم شیر می‌خورد، ولی صدای نفس‌های او را نمی‌شنیدم، صورتش سیاه شده بود، ولی نمی‌دانستم چرا بچه‌ام به این وضعیت دچار شده بود، سریع شماره 115 را گرفتم و از مرکز اورژانس مرحوم حیدریان به منزل ما آمدند ، و بچه‌ام را از مرگ حتمی نجات دادند، در آنجا متوجه شدم که نزدیک دو ساعت بچه را در بغلم گرفته بودم و راه تنفسی بچه حین شیر دادن مختل شده بود.

این تکنسین نجات آن کودک را بهترین خاطرات خود عنوان می‌کند و می‌افزاید: خدارو شکر می کنم که در شغلی هستم که می توانم به مردم خدمت کنم.

دعای خیر خیران همیشه پشت و پناه ما است
سید فرشید علوی نیز یکی دیگر از تکنسین‌های جوان مرکز اورژانس حیدریان است، او هم مانند امیرحسین همکارش خاطرات تلخ و شیرینی از این شغل دارد و به گفته خودش بیش از سه سال است با این شغل عجین شده و با عشق کار می‌کند.

سید فرشید کار کردن در مرکز اورژانس مرحوم حیدریان را لطف بزرگی از طرف خدا می داند و می‌گوید: سال گذشته بود که به این مرکز آمدم، اینکه این مرکز توسط افراد خیر ساخته‌شده است دعای افراد خیر همیشه پشت و پناه ما است.

از او می خواهم از خاطراتی که با این شغل داشته برایمان بگوید ، او از مرگ کودک یک ساله ای حکایت می‌کند که در استخر غرق شده بود، او از اینکه با عملیات احیاء بر روی کودک جواب نداد اظهار ناراختی می‌کند و می‌افزاید: وقتی کودک با آن وضعیت از دنیا رفت همیشه با خودم می گویم حتما حکمتی در کار بوده است.

حمایت و همراهی خیران برای ساخت مراکز اورژانس از اهداف شورای مشارکت‌های زنان
آرزو حیدریان، رئیس شورای مشارکت‌های زنان مجمع خیرین سلامت خراسان رضوی یکی از فرزندان مرحوم محمد حیدریان در گفتگو با خبرنگار ما درباره فعالیت اولین اورژانس مرحوم حیدریان می‌گوید: این اورژانس به یاد پدر مرحوم راه اندازی شده و به عنوان نخستین مرکز اورژانس شهری خیرساز در مشهد است.

وی تصریح می‌کند: افتتاح چنین مراکز اورژانسی با این ساختار، بسیار موردنیاز مشهد است ؛ در بخش سلامت به لحاظ امکانات متأسفانه عقب هستیم و تجهیزات و آمبولانس‌های موجود اندک است امیدواریم با کمک و همراهی خیران مراکز اورژانس را در مشهد بیشتر کنیم و جان بسیاری از افراد را نجات دهیم.
وی ادامه می‌دهد: این مرکز به‌منظور دسترسی سریع به بیماران با توجه به ترافیک و بافت پرتراکم در منطقه احمدآباد ایجادشده است.
حیدریان با بیان اینکه در این مرکز دو دستگاه آمبولانس فعال خواهند بود، می‌افزاید: حضور خیرین در حوزه پایگا‌ه‌های اورژانس اقدام جدیدی است که در دستور کار مجمع خیرین سلامت استان قرارگرفته است.

گزارش: زهرا غفوریان

انتهای پیام/