حسن حیدری رئیس کتابخانه های عمومی شهرستان بجستان  در گفت و گو با خبرنگار صبح توس و  ضمن تبریک هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار به همه کتاب دوستان اظهار کرد:  دو کتابخانه نهادی در شهرستان بجستان در حال فعالیت و همچنین چهار کتابخانه روستایی ( روستاهای جزین، فخرآباد، مرندیز و زین آباد)  در حالی ساخت است که از بیشترین پیشرفت زین آباد داراست و تا به امروز به مرحله سفت کاری رسیده است با وجود این که چند سالی است در اثر نبود بودجه این ساختمانها در این مقطع رها شده است با توجه به این از خیرین در خواست داریم ورود کنند  تا  بتوانیم قدم مثبتی در عرصه کتاب و کتابخوانی در سطح  شهرستان  برداریم.

 

حیدری در ادامه ضمن شرح اوضاع کتابخانه ها به اقدامات صورت گرفته درسال گذشته پرداخت و تصریح کرد:  در شهرستان بجستان که حدود 30 هزار نفر جمعیت دارد 1562 نفر عضو کتابخانه ها هستند و همچنین 41544 نسخه کتاب و 92 عنوان مجلات بصورت روزانه، هفته ای و ماهانه  ارائه میشود،  بیش از 40 نشست کتابخوان مدرسه ای  در سال گذشته برگزار شده است که در هر نشست بیش از 10 نفر حضور داشته اند و در این نشست به خلاصه آخرین کتابی که مطالعه کرده بودند می‌پرداختند. و همچنین بیش 30 نمایشگاه  همزمان با  مناسبتهای مختلف در شهرستان دایر شد. همه این اقدامات برای نزدیک شدن مردم به کتاب و ترویج فرهنگ کتابخوانی است.

 

رئیس کتابخانه های عمومی شهرستان بجستان  اذعان کرد: در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی و تقویت  کتابخانه ها و با کمک  اداره اوقاف اقدام به راه اندازی وقف کتاب کردیم در همین راستا فرم های تهیه و افرادی داوطب و بصورت ماهانه و یا سالانه مبلغی را در همین راستا به کتابخوانی کمک میکنند.

 

وی ادامه داد:  تا به امروز سهم  نیم درصد مشارکت شهرداری بطور کامل پرداخت نشده است و این خود نیز  چند دلیل دارد که میتوان به نبود بودجه کافی در شهرداری ها و عدم تعریف مشترک بر این نیم درصد اشاره کرد، در هر صورت شهرداری بجستان در حال حاضر و بعد از سال 84 که این قانون مصوب شد بیشترین مشارکت را با مجموعه کتابخانه ها داشته است ولی باز هم می طلبد بیشتر به امر کتابخوانی توجه شود نه شهرداری تنها، بلکه همه مسئولان شهرستان و بالاخص مردم.

 

 حیدری به مشکلات پرداخت و اذعان کرد: بیشتر از اینکه مشکلات مالی داشته باشیم مشکل نبود نیروی انسانی کافی داریم و متاسفانه تا به امروز این خلاء بر طرف نشده است و نیاز به تصمیمات استانی دارد تا با جذب نیرو خدمات رسانی به مردم کتاب دوست بجستان ارتقاء پیدا کند و کاستی های که هست به حداقل ممکن برسد.

 

رئیس کتابخانه های عمومی شهرستان بجستان در ادامه از کمک به روستا ها گفت و گفت:  در سال گذشته سعی شد تا با حضور در همه روستاها کمی مردم را به کتاب نزدیک کنیم و به کانون های مساجد آمادگی خود را اعلام کردیم تا در صورت نیاز کتاب  اهدا شود و آنها در اختیار مردم قرار دهند.

 

انتهای پیام/