به گزارش صبح توس از نیشابور، محسن عظیمی‌نژاد شب گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: ۵۰ درصد از جامعه ما مبتلا به فشار خون هستند و نیمی از این تعداد از وجود این بیماری خبر ندارند.

وی تصریح کرد: با کنترل فشارخون می‌توانیم جلو بیماری قلبی و مغزی را بگیریم، باید مردم به این سمت حرکت کنند که مرتب فشار خون آن‌ها بررسی و اندازه‌گیری شود.

رئیس دانشکده علوم پزشکی‌ افزود: مصرف مواد غذایی دارای نمک و روغن باعث افزایش فشار خون می‌شود، خدمات اندازه‌گیری فشار خون در تمام مراکز درمانی ما رایگان است و حتی اگر از طریق نظام ارجاء به بیمارستان منتقل شود فرانشیز گرفت شده بسیار کم خواهد بود.

عظیمی‌نژاد تاکید کرد: چاقی ۵۰ درصد از جامعه ما را در بر گرفته است و این میزان دقیقا برابر بیماری فشار خون است، لذا این دو با هم ارتباط مستقیم دارند.

وی بیان داشت: پرخوری، پرنوشی و پر‌ادراری برخی علامات دیابت است ولی بزرگ‌ترین علامت دیابت، بدون علائم بودن آن است. چشم، قلب، کلیه و اندام‌ها مورد هجوم بیماری دیابت است.

رئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور بیان داشت: هشت تا ۹ درصد جمعیت عمومی کشور مبتلا به دیابت هستند و ۱۸ درصد از هزینه‌های بهداشتی کشور در این بیماری هزینه می‌شود.

وی تاکید کرد: ۱۸ درصد از مردم بالای ۲۵ سال ایران آماده ورود به بیماری دیابت هستند، اگر به مردم آموزش دهیم می‌توانیم از این بیماری جلوگیری کنیم.

عظیمی‌نژاد با تاکید بر تاثیر ورزش برای جلوگیری از دیابت خاطر نشان کرد: استفاده از میوه‌های تازه و سبزیجات می‌تواند غذای سالم و کمک کننده به سلامت ما باشد، استفاده از گوشت سفید مانند ماهی و مرغ بجای قرمز می‌تواند به این امر کمک کند.

رئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور با اشاره به افزایش تصادفات خاطر نشان کرد: آماده هستیم به صورت پایلوت در نیشابور، محل آمدوشد مدارس را به عنوان حریم امن مدارس معرفی نماییم، به این معنا که در هنگام آمدوشد مدارس و دانش آموزان، خودروها و وسایل تقلیه باید توقف کامل کنند، وی تاکید کرد در دیگر کشورها اگر خودرویی به ۵۰ متری خودرو مدارس بیاید،‌ هزار دلار جریمه می‌شود.

وی تاکید کرد: به پلیس راه پیشنهاد داده‌ایم، یک ساعت به غروب تا یک ساعت بعد از طلوع آفتاب، روشن کردن چراغ های خودرو اجباری شود.

عظیمی‌نژاد بیان داشت: برای کاهش تصادفات منجر به مرگ توقف خودروهای سنگین در طی شب باید ممنوع شود، البته این پیشنهاد باید در سطح کشوری پیگیری شود.

رئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور گفت: در سال ۹۳ بعضی از افراد می‌گفتند چرا در بخش آنژیوگرافی و عمل قلب سرمایه‌گذاری کنیم در حالی که مشهد نزدیک ما قرار دارد.

وی بیان داشت: در همان زمان آمارهایمان نشان می‌داد یک تا دو نفر در روز برای آنژیوگرافی اورژانسی به مشهد می‌روند.

وی خاطر نشان کرد: قبل از تمام شدن ساختمان آنژیوگرافی که به همت خیر آغاز شده بود، دستگاه آن با قیمت ۹۰۰ هزار یورو وارد نیشابور شد و ۶ ماه بعد از آن دیگر گرفتن این گونه دستگاه‌های در وزارت بهداشت متوقف شد، این دستگاه آنژیوگرافی وضوح، کیفیت و شفافیت تصویر بیشتری از تمام دستگاه‌های شرق کشور حتی بیمارستان رضوی دارد.

عظیمی‌نژاد تاکید کرد: طرح هزار نیشابوری مبنی بر جذب ۱۰ میلیارد ریالی از مردم با هدف ایجاد اتاق پشتیبان آنژیوگرافی ایجاد شد، حدود چهارمیلیارد ریال توسط مردم جمع آوری شد و با ورود وزیر بهداشت این تفاوت مالی و تجهیزات تامین شد و طی هفته آتی تمام این دستگاه‌ها شروع به کار خواهد کرد و به زودی به مردم خدمت‌رسانی خواهد شد.

وی بیان داشت: شرایط دولت و اعتبارات اصلا خوب نیست ولی با پیگیری و سماجت باز هم می‌شود از دولت پول گرفت و کسی جز رسانه‌ها نمی‌توانند این کار را انجام دهند.

عظیمی‌نژاد بیان داشت: توانستیم ۱۵۰ مادر با تعدد سقط را در نیشابور درمان کنیم و الان از شهرهای مجاور مانند مشهد برای درمان به نیشابور می‌آیند.

رئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور عنوان داشت: در تمام دنیا بوق زدن جلو بیمارستان ممنوع است، آی سی یو نیشابور در ‌کنار خیابان امام خمینی(ره) است و به همه دستگاه های نیشابور گفته‌ایم در تمام مراسمات ملی، مذهبی و سیاسی جلو بیمارستان بلندگوها را خاموش کنید و حتما باید مسیرهای مراسمات تغییر یابد ولی تاکنون این اتفاق نیفتاده است. در آخرین مراسمات مذهبی جلو اورژانس را با اتوبوس‌ها به بیم حملات تروریستی بسته بودند و متاسفانه حین مراسم حادثه‌ای در شهرستان ایجاد شد و دسترسی به بیمارستان برای آمبولانس‌ها بسته بود.

وی با اشاره به عدم شروع به فعالیت پردیس دانشگاه علوم پزشکی نیشابدر پس از افتتاح توسط وزیر بیان داشت: هزینه وصل کردن برق برای دانشکده پردیس حدود دو میلیارد ریال پیش‌بینی شده بود ولی تا الان بیش از ۶ میلیارد هزینه شده است، پیش‌بینی می‌شود تا قبل از روز دانشجو، این دانشجوها به پردیس منتقل شوند.

انتهای پیام/