به گزارش صبح توس؛ در تاریخ 17مرداد امسال خبری مبنی بر موفقیت آمیز بودن مرحله اول پروژه کیفیت بخشی آب شرب بجستان در فضای مجازی منتشر شد که پس از گذشت حدود سه ماه این طرح در 13 آبان سال جاری به بهره برداری رسید اما هنوز مردم بجستان از آب شور استفاده میکنند وحسرت آب شیرین بر کامشان است و مردم مدعی هستند بعد از اجرایی شدن این طرح تغییر آنچنانی در آب  شرب بجستان صورت نگرفته است.


بجستان شهری کویری و در 290 کیلومتری مرکز استان قرار دارد، بیش از چند دهه می‌گذرد که باوجود تلاش‌های زیاد هنوز مسئولان نتوانسته‌اند کاری برای آب خانگی مردم این شهر 12هزارنفری که  از این مشکل بشدت رنج می‌برند انجام دهند، می‌نشینیم پای صحبت و درد و دل این مردم کویرنشین که نقش اصلی  حضور آن‌ها  در این شهر حفظ امنیت کویر است.شهروند بجستانی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس به اثرات مخرب آب‌شور بر فضای سبز بجستان پرداخت و اظهار کرد:  کیفیتی برای خاک باغچه‌ها باقی نمانده است و باوجود آب بهداشتی بجستان دیگر گیاهی نمی‌توانیم در این شهر به ثمر برسانیم و این مرگ طبیعت را به دنبال دارد. اما این خطرات و خسارات برای گیاهان و درختان بود و از این مهم‌تر این آب خطرات جبران‌ناپذیر بر پوست و مو می‌گذارد،  رسوبات و نمک زیاد آب باعث خارش و سوزش پوست می‌شود که درپی آن خشکی و زبری پوست را به دنبال دارد، درنتیجه باعث لکه شدن پوست و ایجاد چروک‌های بیشتر در سطح پوست می‌شود. همچنین آب‌شور باعث ایجاد حالت خشکی و شکنندگی در موها می‌شود و افزایش ریزش مو را به همراه دارد.محمد 35ساله که مدتی است از بیماری کلیوی رنج می‌برد در همین خصوص اذعان کرد: آب‌شور باعث آسیب کلیه‌ها می‌شود زیرا کلیه نمک بیش‌ازحد بدن را به‌وسیله ادرار دفع می‌کند ولی هنگام استفاده از آب‌شور کلیه‌ها برای خارج کردن نمک از جریان خون تولید ادرار را افزایش می‌دهند و دو برابر حالت عادی فعالیت می‌کند که این افزایش فعالیت می‌تواند به‌شدت به کلیه‌ها آسیب برساند.یک شهروند بجستانی ضمن ابراز تأسف از وضعیت آب‌شور بجستان بیان کرد: جدا از آسیب‌هایی که این آب بر سلامتی و فضای سبز می‌گذارد باعث آسیب رسیدن به بدنه کولر و نابودی آن می‌شود که به دنبال آن  باید پوشال کولر را در سال دو بار تعویض کرد و همچنین  شیرآلات را نابود و باعث رسوب در دیواره شوفاژها و آبگرمکن ها می‌شود و سرانجام باعث خرابی تجهیزاتی که با آب درگیر هستند و به طبع هزینه‌های اضافی به دنبال دارد.این شهروند به وجود آب شرب کارتی در بجستان اشاره کرد و افزود: این موضوع به معضل و مشکل بزرگی برای سالمندان و مردم تبدیل‌شده و درپی آن هزینه‌های اضافی از قبیل حمل‌ونقل و نارضایتی مردم از ایستگاه‌های برداشت آب نسبت به شهرهای دیگر را به دنبال داشته است، ضمناً برخی از مسئولان فکر می‌کنند مردم  برای تهیه غذا از آب جایگاه برداشت آب سطح شهر استفاده می‌کنیم،  نه سخت در اشتباه‌اند مردم بجستان برای آب شرب خود از این آب استفاده می‌کنند و هنوز برای تهیه غذا از آب خانگی و بگفته خود مسئولان از آب بهداشتی استفاده می‌کنند نه آب شرب و این یعنی هنوز این آب در بدن بر تأثیر می‌گذارد و اگر این بدن‌ها نباشد بجستانی نخواهد بود که مسئولی باشد.

 

شهروند دیگری گریزی به وضعیت مسافران در ایام استراحت در بجستان زد و گفت: متأسفانه مسئولان ما مردم شهر خودمان که هیچ، مسافرین را هم کمتر دیده‌اند، مسافرینی که از بجستان عبور می‌کنند اکثراً زوار بارگاه مطهر رضوی هستند و ما باید به‌افتخار خادمی این‌ها را انجام دهیم ولی متأسفانه مسئولان انتظار دارند تا این‌ها آب‌معدنی  استفاده کنند و این دور از خلق‌وخوی مردم مهمان‌نواز بجستان است و باید فکری برای این افراد برداشته شود تا در ایام حضورشان در بجستان بابت آب شرب نگرانی نداشته باشند.

 

وی این مشکل را یک عامل در جهت مهاجرت جوانان این شهر دانست و تصریح کرد: امروز دنیا به سمت مکانیزه شدن قدم برمی‌دارد و طبیعتاً مردم نیز به دنبال راحتی هستند و این راحتی را نیز در شهرهای بزرگ‌تر و با امکانات بیشتر درک کرده‌اند و وقتی این وضعیت آب شرب بجستان را مشاهده می‌کنند و مقایسه با شهرهای دیگر،  با توجه به اینکه ازلحاظ وضعیت کار و شغل نیز در حالت بحرانی به سر می‌برد نهایتاً تمایلی به زندگی در این شهر ندارند  و تن به مهاجرت می‌دهند. و این در حالی است که تمام مسئولان برای بقای این شهر ماهیانه میلیاردی حقوق می‌گیرند.

 

شهروندی دیگر  ضمن انتقاد از شوراهای ادوار گذشته، عنوان کرد:  چرا  شوراهای  و مسئولآن‌همیشه بدون یک اقدام کارشناسی و تحقیقاتی اقدام می‌کنند چرا در همه ادوار یک اقدام شکست‌خورده در پرونده شوراها وجود دارد و چرا هزینه‌های میلیاردی می‌شود و بعد رضایت مردم را در پی ندارد عدم وجود مشاورین و متخصصین در کنار شوراهاست که این وضعیت امروز را به وجود آورده است و یا خودسری و عدم مشورت پذیری شوراها می‌تواند دلیل دیگری بر این اقدامات باشد.

 

علی دانشوری مدیر اداره آب و فاضلاب شهری بجستان در همین خصوص گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس داشت و از اقدامات صورت گرفته برای تأمین آب باکیفیت جهت مصارف خانگی بجستان گفت و اذعان کرد:  ما تلاش خود را برای کیفیت‌بخشی آب شرب بجستان انجام می‌دهیم ولی کمبود ذخایر منابع آبی باکیفیت برخوردار هستیم که انشا الله باهمت همه مسئولان به نتیجه خواهد رسید، خوشبختانه مردم بجستان شاهد افتتاح مرحله اول کیفیت‌بخشی آب شهری بجستان بودند که آن‌هم به همت همه مسئولان شهرستان محقق شد و جادارید از این انسجام در شهرستان تقدیر کرد.

 

دانشوری در ادامه  و بعد از  جویا شدن خبرنگار از  EC  آب بجستان، تصریح کرد:  EC  آب محرمانه است و برای اعلام آن نیاز به مجوز استانی داریم، کیفیت‌بخشی آب مصارف خانگی شهر بجستان در سه مرحله صورت می‌گیرد و ان شالله طی چند ماه آینده مرحله دوم آن نیز به بهره‌برداری خواهد رسید.

 

مدیر آبفا شهری بجستان ضمن اشاره به  فعالیت 18 جایگاه برداشت آب شیرین و تصفیه، خاطرنشان کرد: شیرین کردن آب خانگی شهری بجستان کار بسیار سخت، اما شدنی است و  باید تمام تلاش خودمان را برای تحقق این مطالبه به‌حق مردم انجام داد.

بد نیست در پایان این گزارش  اشاره‌ای داشته باشیم به یک مجله پزشکی و تحقیقات صورت گرفته برای آب‌های،  بر اساس مطالعات به ثبت رسیده در مجله عربی پزشکی نوشیدن آب با مقدار نمک و آهک بالا می‌تواند منجر به صدمات جدی به اندام‌های حیاتی بدن شود و بیماری‌هایی از قبیل اسهال ناگهانی شدید، ادرار مکرر، سردرد شدید، کم‌آبی و گیجی، ضعف بدن، تحلیل قوای جنسی و... شود.

 

همچنین آب‌شور باعث آسیب به کلیه‌ها و کاهش روند عملکرد مفید بدن می‌شود. نوشیدن آب با درصد شوری بالا و آهک به‌مرورزمان بدن را به‌شدت دچار کم‌آبی شدید می‌کند که حتی با نوشیدن آب نیز جبران نمی‌شود درنتیجه کلیه‌ها ازکارافتاده و به ارگان‌های حیاتی بدن آسیب‌رسیده و منجر به مرگ می‌شود.

 

 اگر نوشیدن آب‌شور با غلظت و نمک بیش‌ازحد ادامه‌دار شود می‌تواند باعث بروز پوسیدگی در مری و درد عضلانی شود و به گلو و دهان آسیب برساند. باوجوداینکه آب شرب مردم بجستان از لوله‌کشی‌های بهداشتی در سطح شهر است اما آب مورداستفاده در پخت‌وپزها به دلیل مشکلاتی از قبیل حمل‌ونقل از همان آب‌های شور تأمین می‌شود و درنتیجه این خطرات تهدیدی جدی برای مردم بجستان است.

 

انتهای پیام/