به گزارش صبح توس؛  محمدرضا حیدری به تشریح مناسبت‌های هفته جاری پرداخت و ضمن اشاره به روز جهانی «علم در خدمت صلح و توسعه»، اظهارکرد: سازمان علمی و فرهنگی یونسکو بیش از دو دهه است که روی این موضوع متمرکز شده تا علم و دانش و تاثیر آن در فضای جامعه و به ویژه در حوزه بهبود زندگی مردم و توسعه کشورها به کار گرفته شود.
حیدری در ادامه گفت: بدون شک، توسعه علمی و اقتصادی بدون درنظر گرفتن و توجه به امور اخلاقی، می‌تواند منجر به یک جریان ضدصلح شود؛ علم و دانش باید در خدمت توسعه، حفاظت از محیط زیست و زندگی مردم باشد تا به ابزاری برای جنگ‌افروزی و استثمار تبدیل نگردد.
وی همچنین سالروز وفات حضرت سکینه(س) را تسلیت گفت و در تبیین شخصیت این بانوی والامقام تصریح کرد: ایشان یکی از حلقه های مهم زنجیره انسانی عاشورا و روایتگر این حادثه تلخ بوده‌اند و نقش بی‌بدیلی در نهضت امام‌حسین(ع) ایفا کردند.
حیدری اشاره‌ای هم به بیست و سوم آبانماه، روز جهانی دیابت، داشت و در این خصوص گفت: شرایط و آمارهای کشور در زمینه دیابت، اعم از نوع 1 و 2 نگران‌کننده بوده ولی خوشبختانه اقدامات خوبی از سوی وزارت بهداشت و درمان انجام شده است.
رئیس شورای شهر مشهدمقدس با تاکید بر اهمیت ارتقاء آگاهی های عمومی برای پیشگیری از افزایش آمار مبتلایان به بیماری دیابت، اظهارکرد: این بیماران حدود 10 تا 15 درصد جمعیت کشور را شامل می‌شوند و تشکل‌های مرد‌م‌نهاد و سمن‌ها نقش بسزایی می‎‌توانند در کاهش این سرانه ایفا کنند.
روز حمایت از بیماران کلیوی دیگر مناسبتی بود که رئیس شورای شهر مشهدمقدس در این جلسه به آن اشاره کرد و گفت: با توجه به اهمیت این موضوع، نهادهای کارآمدی در سطوح ملی و استانی فعالیت می‌کنند و فعالان مدنی نیز تلاش های خوبی در این جهت انجام داده‎‌اند؛ بخش زیادی از هزینه های بیماران کلیوی که از بضاعت مالی کافی برخوردار نیستند، با همت واقفین و خیرین تامین می‌شود.
حیدری افزود: بیماری کلیوی جزو بیماریهای خاموش محسوب می‌شود و به همین دلیل آگاهی بخشی و اطلاع‌رسانی عمومی در این جهت از اهمیت والایی برخوردار است که بخش تبلیغاتی و فرهنگی مدیریت شهری با کمک سازمان بهداشت و درمان می‌تواند گام های تاثیرگذاری در این جهت بردارد.
وی با اشاره به روز کتاب و کتابخوانی که جزو مناسبت های هفته جاری است، اظهارکرد: کتاب و مقوله کتابخوانی یکی از عناصر مهم و اساسی است که در حوزه فرهنگی باید نسبت به آن توجه شود. 
حیدری میزان سرانه مطالعه در کشور را نامناسب خواند و گفت: در حوزه دسترسی به کتاب و امکانات این حوزه، کاستی هایی وجود دارد ولی با وجود منابع کتاب بازهم در این حوزه کمبودهایی داریم.
وی در ادامه با بیان اینکه شورای پنجم شهر مشهد پیوسته حامی این حوزه بوده و خواهد بود، تصریح کرد: در توافقی که با مدیرکل کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی داشتیم، مقرر شده از محل نیم‌درصد عوارضی که در باب کمک به موضوع کتابخوانی وصول می‌شود، علاوه بر اختصاص زمین در تمامی بوستان های سطح شهر به منظور احداث کتابخانه های عمومی، کتابخانه عمومی و بزرگ شهر نیز که بیش از 2 دهه از آغاز عملیات عمرانی آن می‌گذرد، با همراهی شهرداری و کمک دولت و استانداری در دهه فجر افتتاح خواهد شد.
حیدری خاطرنشان کرد: شورای شهر مشهد و مجموعه شهرداری در تعامل با مجموعه های فرهنگی و دانشگاهی، توجه و عنایت خاصی را به حوزه کتاب و کتابخوانی دارد تا از این ظرفیت به بهترین شکل بهره‌برداری شود.
رئیس شورای شهر مشهدمقدس در ادامه با اشاره به شهادت امام‌حسن‌عسگری(ع) و آغاز امام ولی‌عصر(عج)، گفت: نوع فشار عباسیان به امام حسن‌عسگری(ع) با حصر خانگی و مسموم نمودن ایشان در سن 28 سالگی باعث نشد آنچه در حوزه ماموریت امامت ایشان بوده متوقف شود چراکه نواب و خواص بعد از شهادت این امام همام فعال شدند و راه را تداوم بخشیدند.
حیدری افزود: امیدواریم در سالروز امامت حضرت ولی‌عصر(عج) بعنوان منتظران واقعی این حضرت با آمادگی و شناخت کامل در زمره پیروان و عاشقان راستین ایشان قرار گیریم.
وی در ادامه ضمن قدردانی از تلاش های انجام شده توسط تمامی دستگاه های اجرایی استان و مشهد در دهه پایانی ماه صفر و میزبانی از خیل عظیم زائران بارگاه منور رضوی که طبق برآوردها حداقل با جمعیت شهر مشهد برابری می‌کرده است، گفت: مردم مشهد بار دیگر در فضاهای مناسبتی با باور و اعتقاد و توام با نگاه محبت‌آمیز به عنوان همسایگان و مجاوران امام، به وظیفه خود عمل کردند.
رئیس شورای شهر مشهد با تاکید بر اینکه سال آینده باید توجه بیشتری به موضوع زیرساخت‌های حوزه شهری معطوف شود، گفت: مردم با حضور خود در بخش های مختلف به خوبی نقش آفرینی کردند ولی کمبودهای حوزه زیرساختی در فضای شهری امری مشهود بود و حوزه فرهنگی و برنامه بودجه شورا باید سال آینده تدابیر لازم را در حوزه توجه به زیرساخت‌ها بیاندیشد تا میزبانان خوبی برای این میهمانان باشیم.
حیدری در پایان از تلاش‌ها و زحمات حوزه خدمات شهری، حمل و نقل و ترافیک و فرهنگی و اجتماعی شهرداری نیز به صورت خاص قدرداتی کرد.

انتهای پیام/