به گزارش صبح توس؛ امروزه یکی از درآمدهای سالانه مردم در مناطق روستایی، بهرمندی از دام و پرورش دام است، که این موضوع با توجه به خشکسالی چندیدن ساله حاکم بر شهرستان رشتخوار باعث کم رنگ شدن پرورش دام و آغاز آهنگ مهاجرت تدریجی به شهرهای بزرگ شده است.

 

در همین رابطه با تعدادی از دامداران ساکن در سطح شهرستان به گفت و گو پرداختیم.

 

خشکسالی در رشتخوار دامداران را به فروش دام، سوق داده است

علی زارع دامدار اهل روستای حسین آباد رشتخوار در رابطه با وضعیت دامداری در این روستا گفت: بیشتر دامداران بالجبار تعداد دام‌های خود را به دلیل کمبود علوفه و ... در طی چند سال اخیر کاهش داده‌اند، که این موضوع علاوه بر کاهش درآمد موجب روی آوری دامداران به شغل های دیگر شده است.

 

وی در ادامه افزود: هم اکنون دامداران با توجه به هزینه های بالای تامین خوراک مورد نیاز دام اقدام به فروش و کلهش یا در کل جمع کردن دامداری می‌شوند.

 

دامداری صنعتی جایگزین دامداری سنتی شود

علی رجبزاده دیگر دامدار ساکن شهرستان رشتخوار دامداری را در کنار کشاورزی مهمترین شغل و درآمد مردم در منطقه شهرستان رشتخوار عنوان کرد، و با تقاضای از توجه مسئولین به این قشر زحمتکش گفت: در صورت عدم توجه و حمایت مسئولین محترم در سطح شهرستان میتوان گفت دامداری در شهرستان رشتخوار در حال نابودی است، اگر چه کشاورزی هم در کنار این معقوله در حال از بین رفتن است که هر دو موضوع باید در کنار هم با برنامه ریزی و حمایت از دامداری ها با آموزش و جلوگیری از پرورش دام سنتی و جایگزینی آن با روش های پرورش دام صنعتی شود.

 

خشک شدن قنات ها و فقر مراتع دامداران را دچار مشکل کرده است

 

 

عباس رمضانژاد دامدار اهل روستای سعادت آباد رشتخوار در رابطه با موضوع مطرح شده از سوی خبرنگار ما در رابطه با وضعیت دامداری شهرستان رشتخوار گفت: دامداری امروز نیازمند هزینه های سنگین با سود کم است، که همین سود کم باعث دلسردی و فاصله گرفتن تدریجی دام‌دار از این حرفه است.وی در ادامه با تاکید بر خشک شدن قنات های موجود در سطح شهرستان گفت: یکی از عوامل مهم در فقر مراتع شهرستان خشک شدن قنات ها بوده است، که خشکسالی های پی در پی چند سال اخیر میزان آب قنات‌ها را کاهش و یا کاملا خشک کرده است.

 

خشکسالی مهاجرت فصلی مردم را در پی داشته است

محمد علیدوست دامدار جوان ساکن روستای امین آباد نیز در این رابطه گفت: امروز بیشتر جوانان فصلی مهاجرت را به شهرستان و شهرهای بزرگ شروع کرده و عملا فصل برداشت محصول زعفران را در سطح روستاها حضور پیدا می‌کنند، که این موضوع از عمده مشکلات موجود با توجه به خشکسالی های چندین سالم حاکم بر شهرستان رشتخوار است، که در صورت تداوم خشکسالی حتی فصل برداشت زعفران هم دیگر برای برگشت جوانان امید بخش نخواهد بود، چرا که خشکسالی امروز محصول زعفران و بازدهی آن را هم تحت تاثیر قرار داده است.


رها کردن دام در مزارع سبز زعفران در پی کمبود علوفه/ فتح آباد رشتخوار

تولید روزانه ۳۰ تن شیر در رشتخوار

سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان رشتخوار گفت: شهرستان رشتخوار با بهرمندی از ۸ واحد گاوداری صنعتی و نیمه صنعتی و با دارا بودن ۴۱۱۱ راس دام، روزانه ۳۰ تن شیر تولید می شود.

 

انتهای پیام/