به گزارش صبح توس؛ شهدا پرورش‌یافتگان مکتب عاشورا هستند و عشق و ارادت آن‌ها به ائمه اطهار(علیهم‌السلام) علی‌الخصوص امام هشتم(علیه‌السلام) بر کسی پوشیده نیست. این سلوک عرفانی و این عاشقی نزد شهدا، به‌گونه‌ای دیگر است؛ از جنس ایثار و ازخودگذشتگی؛ جان‌نثاری برای دفاع از حریم خاندان عصمت، که راهی‌شان کرد به‌سوی جبهه‌های دفاع از آرمان‌ها، برای جان‌فشانی در دفاع و پاسداری از دین و ولایت.


سیره خدمت‌گزاری به زائرین آقا علی ابن موسی‌الرضا(علیه‌السلام) نیز در میان شهدا جاری بوده و خاطراتی که از لسان خانواده این عزیزان آسمانی نقل می‌شود، نشان‌دهنده خلوص نیت و شوق خدمت در این بزرگ‌مردان باصلابت است.

شهادت در عملیاتی با نام امام رضا(علیه‌السلام)
مادر شهید حسن قاسمی دانا ضمن پیوستن به کمپین «همه خادم الرضاییم» از عشق و ارادت فرزندش نسبت به خاندان اهل‌بیت عصمت و طهارت(علیهم‌السلام)می‌گوید: پسرم خیلی به اهل‌بیت پیامبر(ص) عشق می‌ورزید و خیلی به زیارت حرم معصومین(علیهم‌السلام) علاقه داشت.


وی ادامه می‌دهد: یکی از دوستان حسن برایم تعریف می‌کرد که اولین سالی که باهم پیاده کربلا رفته بودند، نزدیک کربلا به تاریکی شب برمی‌خورند و از آخرین موکبی که برای زائرین تا خود کربلا یک‌فاصله‌ای بوده که در آن قسمت نه راه هموار بوده و نه روشنایی داشته است. می‌گفت وقتی به حسن گفتم که «بذار صبح راه بیفتیم »گفت «نه راهی نمونده، بیا این مسیر رو هم بریم» و وقتی‌که حرکت کردیم، شروع کرد به خواندن روضه حضرت رقیه(س) و تا خود صبح می‌خواند و گریه می‌کرد.


مادر شهید حسن قاسمی دانا می‌گوید: حسن به همراه پدرش هرسال برای دهه آخر صفر نذر داشتند که به زائرین پیاده خدمت کنند و معمولاً برای خدمت به یکی از ایستگاه استقبال از زائرین پیاده در مسیر جاده قوچان به مشهد می‌رفتند.


او تصریح می‌کند: همسرم هم چون شغلشان نانوائی است برای دهه آخر صفر نان نذری می‌پزد و در ایستگاه‌های استقبال بین زائرین پیاده امام هشتم(علیه‌السلام) توزیع می‌کنند.


او از ارادت این شهید والامقام به ائمه می‌گوید و عنوان می‌کند: حسن به چهارده معصوم(علیهم‌السلام) ارادت ویژه‌ای داشت، به‌طوری‌که در محرم و صفر همیشه لباس مشکی می‌پوشید در این ایام مرتب در مراسمات عزاداری شرکت می‌کرد.


او با تأکید بر اینکه شهید قاسمی دانا همیشه به فکر شهادت بود می‌گوید: دل نوشته‌های زیادی از فرزندم برجای‌مانده که همیشه از خدا مرگ باعزت و جان دادن درراه ائمه اطهار(علیهم‌السلام) را خواهان بوده است.


این مادر شهید با بغضی در گلو درباره شهادت فرزندش می‌گوید: با آغاز جنگ در حرم معصومین (س) شهید لباس رزم پوشید و در فرودین ٩٣ به‌طور داوطلبانه به سوریه رفت و در عملیات امام رضا(علیه‌السلام) که شامل پاک‌سازی خانه به خانه بود با اصابت چند گلوله به شهادت رسید.

خادمی امام رضا(ع) سعادت و افتخار ماست
راضیه بخشی خواهر شهید مدافع حرم رضا بخشی با پیوستن به کمپین همه خادم الرضاییم افزود: برادرم خیلی به ائمه اطهار (علیه‌السلام)، امام حسین(علیه‌السلام) و حضرت زینب(س) ارادت داشت و همیشه برای کارهایش به آن‌ها توسل می‌کرد و
او ادامه می‌دهد: برادرم هر وقت که بعد از اتمام عملیات از سوریه به مشهد می‌آمد حتماً به زیارت امام رضا(علیه‌السلام) می‌رفت و خیلی حضرت رضا(علیه‌السلام) را دوست داشتند و همیشه زیارت امین‌الله می‌خواند.


وی ادامه داد: خودم هم خیلی علاقه‌مند هستم که جز خادمین امام رضا(علیه‌السلام) نامم باشد و بتوانم به زائرین حضرت رضا(علیه‌السلام)کمک و خدمت کنم.


وی با اشاره به اینکه آرزوی همه شیعیان این است که بتوانند به زائرین ائمه اطهار خدمت کنند و این باعث افتخار همه ماست افزود: این روزها همه به سمت پیاده‌روی اربعین و زیارت امام حسین(علیه‌السلام) می‌روند و حالا که قسمت ما نشد در پیاده‌روی شرکت می‌کنیم این فرصت را غنیمت می‌دانیم که به زائرین حضرت رضا(علیه‌السلام) خدمت کنیم.


راضیه بخشی خواهر شهید مدافع حرم رضا بخشی گفت: ما در مشهدالرضا(علیه‌السلام) حضور و چه سعادتی بهتر از این‌که خادم زائرین علی ابن موسی‌الرضا باشیم.

خدمت به زائرین افغانستانی
دختر شهید سید حسین حسینی شهید مدافع حرم ضمن رفتن به کمپین «همه خادم الرضاییم» افزود: پدرم مداح اهل‌بیت(علیهم‌السلام) بود و ارادتشان نسبت به این خاندان خیلی زیاد بود.


وی با اشاره به اینکه ما همیشه برای دهه آخر صفر نذری داشتیم و داریم گفت: پدرم نذر داشتند که در سالروز شهادت امام رضا(علیه‌السلام) پیاده مسیر از خانه تا حرم را می‌رفتند و همیشه با هیئت‌های عزاداری همراه بودند.


دختر شهید سید حسین حسینی ادامه داد: ایشان همیشه آرزوی رفتن به کربلا رو داشتند اما متأسفانه زیارت کربلا قسمتشان نشد و نتوانستند به کربلا بروند.


وی گفت: هر وقت از افغانستان برای ما میهمان می‌آمد همیشه با مهربانی و خوش‌رویی از آن‌ها استقبال می‌کرد و وقتی هم که می‌خواستند به حرم رضوی مشرف شوند تا حرم امام رضا(علیه‌السلام) همراهشان می‌رفتند.

شهدا سرمشق خدمت‌اند
ارادت شهدا به امام هشتم(علیه‌السلام) غیرقابل‌توصیف است، انبوهی از خاطرات، که نشان‌دهنده علاقه قلبی آن‌ها به مولاست؛ چه شهدای ایران و چه شهدای لبنان و فلسطین و بلاد مسلمان در جای‌جای این کره خاکی. نقل است که بسياري از شهدا قبل از آغاز عمليات بر امام رضا(علیه‌السلام) دخيل مي‌بستند و بر پشت پيراهن‌هايشان يا امام رضا يا ضامن آهو مي‌نوشتند. درباره شهید عماد مغنیه نقل‌شده است «ایران که می‌آمد سعی می‌کرد حتماً به زیارت امام رضا‌(علیه‌السلام) مشرف شود و اغلب، فرصت زیارت حضرت معصومه(سلام‌الله علیها) را هم از دست نمی‌داد.»


این شور و دلدادگی، همراه با اشتیاق بی وصف آن‌ها به خدمت به زائرین بارگاه غریب توس، حجت را بر مام تمام کرده است، سیره شهدا خدمت است، خدمت بی‌منت؛ و اکنون‌که زمان میزبانی رسیده است چه نیکوست که رهروی راه آنان باشیم.


برای خدمت‌رسانی لازم نیست حتماً روزها و ساعت‌ها در ایستگاه‌های بین‌راهی خدمت کنید. می‌توانید با اهدای نذورات نقدی و یا غیر نقدی مانند چای، قند، پتو، لوازم گرمایشی و یا در اختیار قرار دادن ساعتی از وقتتان برای ارائه خدماتی که تخصص آن رادارید حامی خادمین شوید و نامتان را در طومار خادمیاران افتخاری رضوی ثبت کنید. کافی است برای پیوستن به جمع «خادمیاران رضوی» عدد 8 را به سامانه 1000888080 ارسال کنید.
پایان پیام//