به گزارش صبح توس؛ کشاورزان  بجستانی که این روزها دل پردردی دارند و شاید می توان گفت امیدهایشان از بین رفته، دیگر چیزی برای آن‌ها نمانده، فقط منتظر هستند تا ببینند مسئولان برای احیای کشاورزی این شهرستان چه قدمی بر خواهند داشت در همین خصوص به سراغ تعدادی از این کشاورزان رفتیم و در راستای مشکلاتشان گفت‌وگویی داشتیم.

محمد وفایی، انار کار بجستانی در گفتگو با خبرنگار صبح توس اظهار کرد: سرمازدگی پشت سرمازدگی، طی 11سال گذشته،  دو  سرمازدگی در سال‌های 86 و 95 زمینه آن شد تا خسارت خشک‌سالی‌ها 18 سال اخیر را افزایش دهد، سال 86 با ورود موج سرد هوا درختان همه سرما زد و مجبور شدیم خاکبر( از روی خاک بریدن درختان) کنیم، بعد از چند سال از خاکبر کردن درختان کم‌کم داشت جان می‌گرفت تا دوباره انار  بجستان میدان بار میوه‌ها را از خود کند.

 

وی افزود: دو سال پیش درختان انار سرما زد و مجدد خاکبر شد و امروز بعد از گذشت دو سال کمی از درختان به بار نشسته است و کم‌وبیش انار در بجستان دیده می‌شود، اما هزینه‌ها بالا رفته و قیمت انار مقرون‌به‌صرفه نیست  و این تأثیر زیادی در معیشت ما گذاشته است و هیچ مسئولی نیز وضعیت امروز کشاورزان بجستانی را درک نمی‌کند. اگر نتوانیم در بحث درآمد در کشاورزی به حد قابل قبولی برسیم بی‌شک از کشاورزی  و انارکاری در بجستان حذف خواهد شد.

رضا محمدی، انارکار دیگر بجستانی در ابتدای سخن خود از بیمه‌ها انتقاد و گلایه از عدم پایبندی بیمه به تعهداتش و اذعان کرد: بیمه به تعهدات خود پایبند نیست و مبالغ ناچیزی پرداخت می‌کند و عملاً می‌شود گفت؛ همان پولی که خودمان پرداخت کردیم عودت داده بابت خسارات  سرمازدگی و اینکمی بی‌انصافی  است و عدم نظارت را می‌رساند چه ارگانی بر این بیمه‌ها نظارت دارند که امروز چنین خون کشاورزان را می‌مکند.

 

درروند تهیه این گزارش از انارکاران،  فهمیدیم درد بزرگ‌تری  که این کشاورزان را آزار می‌دهد، عدم وجود خریدار است، یدالله حسینی، باغدار بجستانی به این نکته اشاره کرد و گفت: در سال جاری تاکنون مشتری انار به بجستان نیامده و چنین به نظر می‌رسد که می‌خواهند به قیمت ناچیزی خریداری کنند و بی‌شک زمینه‌ای شده است تا دلالان آستین بالا بزنند و شروع به مفت خری از کشاورزان کنند و متأسفانه جهاد کشاورزی نیز هیچ اقدام حمایتی از انارکاران نمی‌کند. کشاورز انتظار دارد دولت کمی در راستای حمایت از کشاورز قدم بردارد و همکاری و خرید توافقی محصولاتمان را داشته باشد.

 این باغدار برخلاف نظر برخی از کشاورزان که معتقد بودن  احداث سردخانه در بجستان مقرون‌به‌صرفه نیست خواستار احداث سردخانه در بجستان شد  و این‌طور خواسته خود را مطرح کرد: به‌منظور ساماندهی محصولات شهرستان و جلوگیری از اسراف و اتلاف انرژی کشاورزان زحمتکش و همچنین درآمدزایی و انگیزه بیشتر کشاورزان درزمینه کاشت و برداشت محصولاتی همچون انار، از مسئولان شهرستان تقاضا داریم نسبت به تأسیس کارخانه فراوری محصولات کشاورزی و سردخانه در بجستان اقدام کنند.

 

انتهای پیام/