به گزارش صبح توس؛ به نقل از فارس خراسان رضوی، مرکز پزشکی قانونی تربت حیدریه واقع در خیابان رازی در منطقه‌ای مسکونی دارای یک ساختمان دو طبقه بوده و تنها مرکز ارائه خدمت مراجعان شهرستان‌های تربت حیدریه، زاوه، مه‌ولات و رشتخوار است، منطقه تربت حیدریه در جنوب خراسان رضوی با جمعیتی بالغ بر ۴۰۰ هزار نفر شامل شهرستان‌های، تربت حیدریه، زاوه، مه‌ولات و رشتخوار تنها با یک پزشک در مرکز پزشکی قانونی شهر تربت حیدریه فعالیت دارد و این پزشک نیز به‌جز در موارد استثناء و به‌دستور دادستان و یا بازپرس، فقط در ساعت اداری پاسخگوی مراجعه‌کنندگان است.

ازدحام جمعیت در مرکز پزشکی قانونی تربت حیدریه در بسیاری از روزها سبب شده تا بسیاری از مردم روزها در صف مراجعه بمانند و گاهی نیز پرونده‌ها از ادامه مسیر جا مانده و حتی شهروندان از حق قانونی خود به‌همین دلیل گذشت می‌کنند و متضرر می‌شوند.

برای یک معاینه ساده باید به مرکز استان مراجعه کنیم

یکی از شهروندان که برای روند درمان خود به‌ پزشکی قانونی تربت حیدریه مراجعه کرده بود در گفت‌وگو با خبرنگار فارس می‌گوید: به‌علت نبود پزشک خانم با مشکلات زیادی مواجهه هستم و با این حال اوضاع مناسب نیست و اگر فکری به‌حال  پزشکی قانونی تربت نشود، بیماران با مشکلاتی زیادی در هوای سرد و گرم مواجهه هستند، برای انجام یک معاینه ساده باید به مرکز استان مراجعه کنیم.

محمودی  می‌افزاید: پزشکی قانونی تربت حیدریه با توجه به اینکه چهار شهرستان را خدمات می‌دهد اعلام کرده است که به جز در موارد قتل که به‌ندرت اتفاق می‌افتد، تنها در وقت اداری پاسخگوی مراجعات و رسیدگی به پرونده‌ها است و گاهی بسیاری از پرونده‌ها و تصادفات با تاخیر بسیار رسیدگی می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: فعالیت پزشکی قانونی در منطقه تربت حیدریه تنها با یک پزشک سبب شده تا بسیاری از مردم روزها در صف مراجعه بمانند و گاهی نیز پرونده‌ها از ادامه مسیر جا‌ مانده و حتی شهروندان از حق قانونی خود به‌همین دلیل گذشت می‌کنند و متضرر می‌شوند.

شرایط کاری سخت و دریافتی پایین پزشک از دلایل کمبود نیرو 

رئیس اداره پزشکی قانونی تربت حیدریه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس می‌گوید: با توجه به اینکه تربت حیدریه محل اتصال راه‌های مواصلاتی استان‌های جنوبی کشور به‌مشهد است تعداد زیادی از مراجعین این مرکز در ایام تابستان و تعطیلات به‌شدت افزایش می‌یابد و متاسفانه مرکز فقط دارای یک پزشک به‌عنوان رئیس و مسؤول معاینه مصدومان است.

رضا شیخی‌نژاد در پاسخ به این سوال که چرا پزشکی قانونی تنها در وقت اداری پاسخگوست؟؛ اظهار می‌دارد: علاوه بر انجام امور معاینات مراجعان مجبور به انجام امور و شرکت در جلسات متعدد هستم که همین موضوع منجر به‌عدم حضور پزشک در مرکز و تاخیر در ارائه خدمت به‌مراجعان می‌شود که سبب ایجاد نارضایتی در مراجعان شده است.

وی می‌افزاید: بسیاری از مراجعان این مرکز را بانوان تشکیل می‌دهند که انجام معاینه بانوان توسط پزشک مرد از نظر شرعی وجاهت نداشته و در بعضی موارد نیاز به‌معاینات خاص است که انجام آن در مرکز امکان‌پذیر نبوده، به همین خاطر مراجعان به مرکز استان معرفی می‌شوند.

رئیس اداره پزشکی قانونی تربت حیدریه تصریح کرد: به‌منظور رفع این مشکل بارها با دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه و سازمان نظام پزشکی شهرستان مکاتبه شده و جلسه‌ای با حضور رئیس دادگستری و دادستان با رئیس دانشگاه برگزار شده که تاکنون نتیجه مطلوبی به‌همراه نداشته است.

شیخی‌نژاد تصریح می‌کند: به‌دلیل اینکه کار پزشکی قانونی کار کارشناسی در امور قضایی است و برخلاف بقیه شاخه‌های پزشکی که در امر درمان دخیل هستند از شرایط کاری سخت و دشواری برخوردار است، نیاز به تیزبینی و دقت نظر و صرف وقت و انرژی زیادی برای کشف جرم و احقاق حق دارد، بالطبع این مهم‌ترین دلیلی است که هیچ پزشکی حاضر با همکاری با این مرکز نیست.

ماهانه 30 جسد در تربت حیدریه معاینه می‌شوند

وی ادامه می‌دهد: متوسط پاسخگویی روزانه در تربت حیدریه 19 معاینه و ماهانه 800 معاینه  است که شامل شاخه‌های مختلف مصدومین و نزاع است و معاینه اجساد روزانه 2 و در ماه 30 جسد است.

رئیس اداره پزشکی قانونی تربت حیدریه در پاسخ به اینکه گفته می‌شود روزهای تعطیل پزشکی قانونی تنها در خصوص موارد استثناء و یا به‌دستور دادستانی در مواردی حاضر به انجام خدمات است، آیا پزشک کشیک در این سازمان وجود ندارد و آیا روزهای تعطیل جواز دفن صادر می‌شود؟؛ تصریح می‌کند: در شهرستان‌ها به‌دلیل تک پزشک بودن امکان پاسخگویی در خارج از ساعت اداری امکان‌پذیر نیست مگر در موارد بسیار استثنایی که با دستور بازپرس این کار انجام می‌شود.

شیخی نژاد تاکید می‌کند: به‌طور کلی کالبد شکافی به دو صورت ناکامل و کامل انجام می‌شود که در نوع ناکامل به‌صورت جزئی در شهرستان‌ها امکان‌پذیر است، اما نوع کامل در شرایط موجود صرفا در مشهد انجام می‌شود، تربت حیدریه نیازمند ساختمان و تاسیسات زیر بنایی است که در صورت تامین زمین مناسب در اولویت‌های استان قرار دارد، دو سال است درخواست زمین داده‌ایم که مرکزی مجهز برای مراجعان داشته باشیم که متاسفانه به‌دلیل نداشتن زمین 2 سال متوالی است بودجه شهرستان صرف شهرستان‌های دیگر می‌شود.

وی عنوان می‌کند: معاینه اجساد معمولا ۲ الی ۴ ساعت به طول می‌انجامد که پس از آن جواز دفن صادر می‌شود در خصوص معاینه اجساد نیز در موارد خاص که نیاز به‌بررسی‌های تخصصی باشد ممکن است معاینه ۲۴ الی ۴۸ ساعت زمان لازم داشته باشد و چون مرکز تربت حیدریه در موراد کالبد شکافی که نیاز به‌آزمایشگاه داریم چون امکانات شهرستان جوابگو نیست، به مرکز استان منتقل می‌شوند.

رئیس اداره پزشکی قانونی تربت حیدریه می‌گوید: افتخار ما این است که در این اداره گره از مشکلات مردمان 4 شهرستان را باز می‌کنیم و همین امر موجب شلوغی فزاینده اداره ما شده است که تلاش بیشتر همکاران را می‌طلبد، علی‌رغم کمبود برخی امکانات اما همکاران ما با حوصله و متانت سالها است که با برخورد مناسب و راهنمایی لازم سعی در کاهش آلام و مشکلات مراجعان دارند. 

شیخی‌نژاد از نبود پزشک خانم در اداره گله می‌کند و می‌افزاید: ما امکانات خوبی برای معاینات داریم اما نداشتن پزشک خانم یک سری مشکلات عدیده‌ای ایجاد کرده که نیاز دارد مدیران بالادستی در این زمینه تدبیر کنند. 

وی همچنین از نبود خودرو و سالن تشریح هم یاد می‌کند و آن را جزء نیازها به‌حساب می‌آورد و می‌گوید: با توجه به‌مراجعین زیاد این مرکز فضای فیزیکی و امکانات رفاهی مناسب برای مراجعین مهیا نیست، از سال 95 بودجه‌ای  برای ساخت مرکز مجهز شامل سالن تشریح، آزمایشگاه و واحد معاینات کامل از طریق سازمان به‌تربت حیدریه تخصیص داده شده و لازمه آن، تامین زمین مناسب از سوی این شهرستان است، ما عملا چون به 4 شهرستان همزمان خدمات ارائه می‌دهیم، کار سختی داریم و باید توان بیشتری مصروف کنیم.

رئیس اداره پزشکی قانونی تربت حیدریه بیان می‌کند: اگر برای زاوه یک مرکز مستقل پزشکی قانونی راه‌اندازی شود، علاوه بر اینکه فاصله مسافت 80 کیلومتری برای ارباب رجوع از بین می‌رود، تعداد مراجعین به‌مرکز تربت حیدریه هم شاید تا حدودی از نظر کمیت کاهش یافته و به 50 درصد برسد، تا کیفیت خدمات‌رسانی به‌متقاضیان ارتقا یابد.

شیخی‌نژاد نبود پزشک را علت اصلی شلوغی این مرکز می‌داند و تاکید می‌کند: مراجعین به‌ادارات دیگر با مراجعین ما تفاوت زیادی دارند، در سایر ادارات، بالای 50 درصد مراجعین در شرایط عادی پیگیر امور اداری خود می‌شوند، حال آنکه اکثریت ارباب رجوع پزشکی قانونی کسانی هستند که دچار سانحه یا تالمات روحی یا به‌طریقی دارای مشکلی خاص هستند.

وی متذکر می‌شود: بیماران فوتی که کمتر از 24 ساعت در بیمارستان هستند باید به‌پزشکی قانونی مراجعه کنند و بیشتر از 24 ساعت بستری در بیمارستان مجوز توسط پزشک مربوطه صادر می‌شود.

گزارش از: مریم سالاری

انتهای پیام/