به گزارش صبح توس؛ بیش از یک سال از تغییر مدیریت شهری در بدنه شورای شهر و شهرداری تربت گذشته است و تلاش‌هایی از سوی مدیران جدید برای رفع مشکلات صورت گرفته است ولی کافی نبوده و طبق گفته خود این عزیزان حجم مشکلات بجا مانده از دوره‌های قبلی مدیریت شهری تربت تمام‌وقت و توان مدیران فعلی را گرفته است به‌نحوی‌که در این دوره نگاه مدیران بیش از آنکه به آینده باشد به گذشته است

 

در حال حاضر و به گفته مدیران شهری آن‌ها سوء مدیریت‌های به ارث رسیده از دوره‌های اسبق و سابق مدیران شهری را رفع‌ورجوع می‌کنند و این یعنی تلاش برای رسیدن به نقطه صفر!

 

حجم انبوه مشکلات بجا مانده از گذشته باعث بلعیده شدن اندک منابع مالی شهر شده تا جایی که هیچ چشم‌اندازی جهت آینده این شهر متصور نیست، به‌نحوی‌که مدیران را از اولویت‌بندی برنامه‌های توسعه شهر عاجز کرده و عمق فاجعه آنجا معلوم می‌شود که اولویت اول مدیران شهر پرداخت حقوق کارکنان شهرداری عنوان می‌شود.

 

مدیریت شهری با مدیریت یک شرکت یا سازمان و اداره دولتی یا خصوصی تفاوت دارد و اینکه تلاش مدیران شهر فقط جهت به‌روزرسانی حقوق کارکنان شهرداری معطوف شود ( هرچند امر پسندیده و بجایی است ) ولی تضییع حقوق سایر شهروندان است و باید در کنار این مسئله به سایر امور خدماتی ، عمرانی و توسعه شهر نیز پرداخته شود

 

درحالی‌که در طول سال گذشته هیچ تغییری نه در شکل شهر چه ازلحاظ سیما و منظر چه ازلحاظ رفع مشکلات ترافیکی و تمرکززدایی از هسته مرکزی شهر و چه ازلحاظ شهر فروشی و نه حتی اجرای برنامه‌های فرهنگی و تعاملات اجتماعی در سرزنده سازی فضاهای عمومی شهر دیده نشده است.

 

شهر فقط کوچه و خیابان و جوی و جدول و کالبد نیست بلکه روح دارد و بایستی به روح و روان شهر نیز توجه شود که متأسفانه مطلبی از این حیث دیده نمی‌شود.

 

مدیران شهر، مدیریت منابع مالی و جلوگیری از هدر رفت آن و پرداخت دستمزد کارکنان وظیفه هر مدیری است ولی کافی نیست و نباید اولویت نخست مجموعه مدیریت شهری باشد لطفاً در کنار این دغدغه که مستقیماً از محل عوارض و جیب مردم تأمین می‌شود اولویت‌های دیگری را نیز جهت توسعه شهر در دستور کارتان قرار داده و به مرحله عمل درآورید.

 

این در شرایطی است که سال گذشته شهردار تربت‌حیدریه در نشست خبری با اصحاب رسانه تصریح کرده بود: مدیریت شهر نیازمند به یک‌نفس توأم با بخش خصوصی و حوزه اداری است و دیگر نمی‌توان شهر را با بودجه‌های دولتی اداره و به‌هیچ‌وجه نباید روی آن حساب کرد.

 

مجتهدی افزود: تنها راهکاری که می‌تواند در اداره ‌شهر کارساز باشد و به توسعه شهر و پیشبرد اهداف و برنامه‌های شهرداری و شورای شهر کمک کند، جلب اعتماد مردم و شفاف‌سازی و ایجاد زمینه‌های مناسب جهت تعامل و همکاری دوسویه است.

 

وی به ارتقاء زیرساخت‌های انفورماتیک در شهرداری اشاره کرد و افزود: دیگر وقت آزمون‌وخطا نیست و در پی آن هستم تا از تجربیات شهرداری‌های کلان‌شهرها و شهرهای موفق به‌طور مستقیم استفاده کنم.

 

رئیس شورای شهر تربت‌حیدریه با بیان اینکه این شهر در معرض هجوم یک‌میلیون و 200 هزار جمعیت از جنوب کشور قرارگرفته، افزود: اهمیت این موضوع زمانی بیشتر می‌شود که بدانیم با افزایش این روند، امروز حاشیه‌نشینی به بزرگ‌ترین تهدید مدیریت شهری در تربت‌حیدریه تبدیل‌شده است.

 

امانی افزود: مهاجرت و سکونت‌گاه‌های غیررسمی، تربت‌حیدریه را به سومین شهر بدقواره استان و همچنین سی و سومین شهر بدقواره کشور تبدیل کرده که باید همه دستگاه‌ها و مدیران شهری برای این معضل برنامه‌ریزی دقیق داشته باشند.

 

وی بیان داشتاین موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که در این سکونت‌گاه‌های غیررسمی و حاشیه شهرها بیشترین آسیب‌های اجتماعی ازجمله، اعتیاد، خریدوفروش مواد مخدر، کارتن‌خوابی و شیوع بیماری‌ها را رقم می‌زند و با توجه به اینکه این مناطق وارد محدوده شهری شدند، در آینده توقع ایجاد خواهد شد که باید تمام امکانات شهری را به آنجا هم منتقل کنیم.

 

به‌هرحال زمان برای مدیران شهری و مردم متوقف نخواهد شد و در چشم برهم زدنی سه سال آینده نیز خواهد گذشت و مسئولان دست‌اندرکار می‌مانند و قضاوت مردم؟؟

 

انتهای پیام/