به گزارش صبح توس؛ محمد حسن فتحی ظهر امروز در نشست مشترک با هیئت مدیره بنیاد خیرین حامی دانشگاه اظهار داشت: آئین بزرگداشت عالم جلیل القدر، مقام شامخ علم و فضیلت اسوه اخلاق ،اخلاص و تقوا ابوشهید آیت الله رجبعلی مروج تربتی روز پنجشنبه 8 آذر 1397 ساعت 9 صبح در دانشگاه تربت حیدریه برگزار می شود

 

وی به تشریح زندگی نامه این مجتهد عالیقدر پرداخت و تصریح کرد: آیت الله رجبعلی مروج تربتی فرزند ملا محمد در مرداد سال 1285 ش در روستای چخماق بخش زاوه شهرستان تربت حیدریه متولد شد .

 

فتحی بیان داشت: این عالم فقید جهت کسب علم و دانش از زادگاه خود روستای چخماق خارج و به شهرهای تربت حیدریه، مشهد و نجف اشرف مهاجرت و در سال 1320 با دختر مرحوم آیت الله العظمی شیخ عبدالحسین رشتی از مراجع عالی قدر نجف ازدواج کرد.

 

وی به مدت 24 سال در حوزة علمیة نجف مشغول به تحصیل شد و از محضر درس آیات عظامی مانند آیت الله آقا ضیائ عراقی ،آیت الله میرزا محمد حسین نائینی، آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی ، آیت الله سید محسن حکیم ، آیت الله سیدعبدالله شیرازی و آیت الله شیخ عبدالحسین رشتی و برخی از مراجع آن زمان استفاده علمی کرده و به درجة اجتهاد رسید.

 

از هم مباحثه های ایشان درحوزه نجف میتوان حضرت آیت الله بهجت و حضرت آیت الله خوئی را نام برد. از محضر درس ایشان آیات عظامی مانند آیت الله سیستانی و آیت الله شاهرودی و ...کسب فیض برده اند .

 

در سال 1333 بخاطر تقاضای مردم تربت حیدریه و به توصیه آیت الله سید یونس اردبیلی به تربت حیدریه آمدند و سالها به تدریس سطح عالی (رسائل و کفایه) و ترویج علوم و فقه اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام در حوزه علمیه تربت حیدریه اشتغال و طلاب فراوانی را پرورش دادند و همواره شهرت به تقوی، ساده زیستی، نظم امر، دقت در بیت المال و طهارت نفس داشتند .

 

این عالم گرانقدر 16 سال امامت جماعت مسجد شیخ یوسفعلی شهرستان تربت حیدریه را بر عهده داشت و از مبارزان مجاهد و پیشگامان مبارزه با رژیم طاغوتی بوده و نقش قابل توجهی در مبارزات انقلابی مردم در زمان رژیم طاغوتی داشت.

 

این عالم ربانی در سال 1349 شمسی دعوت حق را لبیک گفت و در صحن عتیق حرم امام رضا (ع) به خاک سپرده شد.

 

محمد حسن فتحی افزود : این بزرگداشت به همت بنیاد خیرین حامی دانشگاه تربت حیدریه و با همکاری سایر ادارت شهرستان تربت حیدریه برگزار می شود .

 

وی بیان داست: مهندس مهدی مروج تربتی فرزند این عالم ربانی بعنوان خیر حامی دانشگاه که بیش از این تعهد ساخت ۸ سالن ورزشی در خراسان رضوی را بعهده گرفته دو باب از این سالن های ورزشی را در پارک جنگلی پیشکوه و دانشگاه تربت حیدریه احداث خواهد کرد.

 

فتحی گفت: عبدالرسول مروج تربتی دیگر فرزند این عالم جلیل القدر در دوران دفاع مقدس در دفاع از میهن اسلامی به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

 

انتهای پیام/