دکتر بیتا دادپور در گفتگو با صبح توس به مناسبت هفته پیشگیری از مسمومیت ها خاطر نشان کرد: مصرف خودسرانه داروها بدون تجويز پزشك  ممکن است سلامت  افراد را به خطر اندازد و مقادير بالاي برخي از داروهاي به ظاهر كم خطر، مي توانند براي فرد بخصوص کودکان و افراد مسن كشنده باشد.

رییس بخش مسمومین بیمارستان امام رضا(ع) با اشاره به اینکه تهيه دارو با عنوان قرص يا كپسول ترك از عطاري ها معضلي است كه منجر به مسموميت منجر به بستري افراد در بيمارستان مي شود افزود: "ميزان داروها و مواد غير قانوني موجود دراين كپسول ها به هیچ عنوان كنترل شده و مشخص نيست و بارها شاهد عوارض عصبي شامل اختلال هوشياري و تشنج در بيماران مصرف كننده اين داروها بوده ايم. 

دانشیار گروه سم شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی مشهد  با بیان اینکه معمولا مادران برای کاهش تب در کودکان، از داروی استامینوفن استفاده مي كنند تاکید کرد: "این دارو باید بر اساس وزن و سن کودک و با مشورت پزشک و داروساز به کودک داده شود چون مقادیر بیش از حد درمانی استامینوفن می تواند ایجاد مسمومیت خطرناك در كودك کند.

دادپور با اعلام اینکه علائم مصرف خودسرانه مسکن ها ممکن است ساعت ها طول بکشد تا بروز کند خاطر نشان کرد: مصرف مقادیر بالای این داروها با هدف تسكين بيشتر درد، می توانند منجر به صدمات دائمی کبد و کلیه فرد مسموم شود.

متخصص داخلی و فلوشیپ سم شناسی بالینی افزود : در برخورد با فرد مسموم غیر هوشیاری، که در کنارش بسته های خالي دارو وجود دارد، ضمن حفظ خونسردی خود و عدم القاء استفراغ در این فرد، بسته های دارویی را همراه بیمار به بیمارستان ببرید و درصورت هوشیاری بیمار، نام وتعداد دارو را از او پرسیده و به کادر درمانی اطلاع دهيد. هيچ دارويي بدون تجويز پزشك مصرف نشود و از تهيه دارو از عطاري ها بدون تاييد پزشك اكيدا خودداري شود.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هفته اول آبان ماه (اول تا هفتم آبان ماه) هر سال را به عنوان «هفته پيشگيري از مسموميت ها » نامگذاري نموده است و در اين هفته در خصوص راه هاي پيشگيري از بروز انواع مسموميت ها اطلاع رسانی می شود. در این هفته در خصوص انواع شايع مسمومیت ها و چگونگي كنترل آن و نحوه انجام اقدامات اوليه در مواجهه با فرد مسموم، اطلاع رساني و آموزش عمومي به صورت وسيع و گسترده اي انجام مي پذيرد.

انتهای پیام/