به گزارش صبح توس؛ محمدرضا حیدری در آغاز سی‌ و نهمین جلسه علنی شورای پنجم به تشریح مناسبت‌های هفته جاری پرداخت و با اشاره به روز «صادرات»، اظهارکرد: اهمیت حوزه صادرات و نقش آن در توسعه اقتصادی کشور بر همگان روشن است و وضعیت تجاری کشور و ارتباطات در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی، تاثیر بسزایی در فضای اشتغال و کسب و کار و درآمد سرانه کشور دارد.
حیدری خاطرنشان کرد: فارغ از صادرات نفت و فرآورده های نفتی، یکی از شاخص‌های مهم کشور در موضوع صادرات به مقوله صادرات غیرنفتی برمی‌گردد که دولت‌های مختلف در دوران گذشته به این موضوع تاکید ویژه‌ای داشته‌اند.
وی با بیان اینکه شرایط سیاسی و نوع روابط در عرصه بین‌المللی برای رونق صادرات بسیار حائز اهمیت است، گفت: با این وجود، پرداختن به کیفیت کالاهای صادراتی و ارتباطات لازم در حوزه دیپلماسی اقتصادی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.
**بخش‌نامه‌های متناقض بلای جان صادرات
رئیس شورای شهر مشهدمقدس اشاره‌ای هم به تاثیرگذاری نرخ ارز در حوزه صادرات داشت و افزود: شرایط حاکم بر بازار ارز مورد پذیرش اقتصاددانان نیست و نقدهای جدی به آن وارد است؛ واقعی بودن نرخ ارز در حوزه صادرات تاثیرگذار بوده و نقش بسزایی دارد.
حیدری در ادامه خراسان را یکی از کانون های اصلی در مبادلات آسیای میانه و کشورهای منطقه دانست و اظهارکرد: اتاق بازرگانی و صادرکنندگان عزیز پیوسته با تلاش و پیگیری‌های مستمر در این عرصه فعالیت کردند و همیشه با دستورالعمل‌ها و بخش‌های نامه‌های متناقض ایشان در روابط خود دچار مشکل شده‌اند.
وی با تاکید بر اینکه از شرایط پیش‌آمده باید به بهترین شکل استفاده کنیم، گفت: با افزایش صادرات غیرنفتی، کاهش درآمد ارزی ناشی از تنگناهای ایجاد شده برای صادرات نفت جبران خواهد شد و اثرات محدودیت‌های اعمال شده تقلیل می‌یابد.
**اهمیت بالای حوزه آمار و برنامه‌ریزی برای مدیریت شهری
روز «آمار و برنامه‌ریزی» دیگر مناسبی بود که حیدری در این جلسه به آن پرداخت و اظهارکرد: این حوزه برای مدیریت شهری از اهمیت بالایی برخوردار بوده و به همین مناسبت ارائه گزارش عملکرد معاونت برنامه‌ریزی شهرداری در دستورکار سی‌ونهمین جلسه علنی شورا قرار گرفته است؛ هیئت رئیسه شورای شهر مشهد تاکید داشته که ارائه گزارش‌ها را باید از خودمان شروع کنیم و این اتفاق امروز نیز پیرو همین رویکرد است.
حیدری در ادامه با اشاره به برنامه عملیاتی 1400-97 شهرداری مشهد که در دستورکار کمیسیون‌ها و کمیسیون تلفیق شورا قرار دارد، گفت: امیدواریم در اسرع وقت با کمک همکاران شورا و کمیسیون‌ها این برنامه به صحن علنی آورده شود تا نقشه راه پیش روی مدیریت شهری تبیین گردد.
**متخصصان نظرات خود را درباره برنامه عملیاتی 97- 1400 شهرداری ارائه دهند
وی با بیان اینکه برای تهیه این برنامه تلاش خوبی انجام شده و کمیسیون‌ها چندین ماه است که روی آن متمرکز شده‌اند، تصریح کرد: از افکار عمومی، متخصصین، نخبگان و صاحب‌نظران تقاضا کردیم که نقطه نظرات خود را ارائه کنند و امیدواریم این برنامه، نقشه و راه روشنی برای تحقق قول هایی باشد که به مردم داده‌ایم چرا که خود را متعهد و ملزم به اجرای آنها می‌دانیم.
حیدری با تاکید بر اینکه اهمیت موضوع آمار و برنامه‌ریزی بر همگان روشن است، افزود: به منظور اصلاح فرآیندها و برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت گام های خوبی از سوی شهرداری برداشته شده که برای شورای شهر و مدیریت شهری به منظور بهره‌گیری از ظرفیت نیروهای جوان، باانگیزه و متخصص خود امیدبخش است.
**گام‌های خوب شهرداری برای اصلاح فرایندها به منظور بهره‌گیری از ظرفیت نیروهای جوان
حیدری در بخش پایانی اشاره به مناسبت‌های هفته جاری، ضمن گرامیداشت سالروز درگذشت معلم اخلاق «میرزا جوادآقا تهرانی» از ایشان بعنوان یک عارف و عنصر ارزش‌مدار و چهره حوزوی یاد کرد که علاوه‌بر نقش و مسئولیت و تاثیرگذاری در حوزه علمیه، بعنوان یک معلم اخلاق در شهر مشهد شناخته می‌شود.
وی افزود: سلوک و سبک زندگی میرزا جوادآقا تهرانی(ره) برای بسیاری از جوانان در دوران پیش از انقلاب و پس از آن الگو بوده و در زندگی آنها تاثیرگذار بوده است.
حیدری با اشاره به وصیت میرزاجوادآقا تهرانی مبنی بر دفن در بهشت رضا(ع) و عدم ثبت نام و نشانی بر مزار ایشان، تصریح کرد: با این وجود، عنصر ملکوتی نهفته در ذات این بزرگوار سبب شده تا این قطعه به قطعه‌ای ویژه تبدیل شود و خیلی از افراد و شخصیت‌ها وصیت می‌کنند که در آن مکان دفن شوند.
**با توافق حاصل شده در کمیسیون ماده 5، گره بولوار نماز گشوده می‌شود
وی در ادامه به تشریح آخرین وضعیت بلوار نماز پرداخت و گفت: توافق‌های لازم درخصوص این بلوار با کمک نیروهای مسلح ارتش حاصل و مصوبه کمیسیون ماده 5 و شورای عالی شهرسازی و معماری این بلوار محقق می‌شود؛ این گره به زودی گشوده خواهد شد.
حیدری اشاره‌ای هم به کمک های شهرداری برای خدمت‌رسانی به زائران و عزاداران اربعین حسینی(ع) داشت و گفت: بند الف ماده 97 برنامه ششم تاکید دارد که دولت برای برگزاری سالانه مراسم پیاده روی اربعین اقداماتی انجام دهد؛ حمایت شهرداری برای تامین زیرساخت‌ها تکلیف دولت در این موضوع است چراکه برخی تکالیف دولت به وزارت کشور واگذار شده و ابزار این وزارت هم شهرداری‌ها هستند.
**دولت هزینه شهرداری برای خدمت رسانی در اربعین را پرداخت نماید
وی با بیان اینکه باید هزینه‌های اجرایی شهرداری‌ها در ارتباطات مالی با وزارت کشور تهاتر شود، افزود: شهرداری باید پیگیر این موضوع باشد و در بودجه سالانه هزینه ماموریت‌های ابلاغی را از دولت طلب کند.
رئیس شورای شهر مشهدمقدس خاطرنشان کرد: خدمات شهرداری در راهپیمایی اربعین به زائران خودمان ارائه می‌شود چراکه شرایط سختی در این سفر دارند و در مراودات با دولت این هزینه‌ها براحتی قابل تهاتر است.

انتهای پیام/