به گزارش صبح توس؛ چندی قبل یکی از نشریات شهرستان در سرمقاله خود ضمن ارائه تحلیلی از تصویب لایحه cft در مجلس به دفاع از این لایحه پرداخته و با نسبت دادن مطالبی به منتقدان از آنها با عنوان دلواپسان یاد کرده و در ادامه  به دفاع از عدم تصویب طرح شفافیت آراء نمایندگان در مجلس هم پرداخته بود.

 

در یادداشت قبلی به بررسی اهمیت طرح شفافیت آراء نمایندگان پرداختیم و از رسانه‌ها خواستیم به جای توجیه کردن عدم رای نمایندگان به این طرح، همصدا با مردم شده و شفافیت آراء نمایندگان را که به شعار «دانستن حق مردم است» نزدیک تر است مطالبه کنند.

 

در این یادداشت در مورد «دلواپسان و FATF» سخن خواهیم گفت.

 

دلواپس کیست؟ دلواپسان کسانی هستند که در زمان تصویب برجام که عده‌ای خام اندیش فریب وعده‌های شیطان بزرگ را خورده بودند، دلواپس منافع ملی و قدرت و عظمت ایران بودند. و در مقابل این نگرانی، از جانب حامیان خسارت محض برجام متهم به کاسبی از تحریم و همراهی با اسرائیل شدند و به جهنم حواله داده شدند.

 

خام اندیشان سیاسی در زمان تصویب برجام وعده باغ گلابی و آفتاب تابان و رفع تحریم‌ها و حل مشکل آب خوردن و... را می‌دادند و دلواپسان فریاد می‌زدند طرف مقابل بدعهد است و خرش که از پل گذشت به ریش شما خواهد خندید پس منافع ملی را فدای لبخندها و وعده‌های بی پشتوانه‌ی کری و دیگران نکنید.

 

دلواپسان کسانی بودند که با نقدهای عالمانه و دلسوزانه به متن برجام و با برگزاری صدها نشست تخصصی با موضوع نقد و بررسی برجام به خام اندیشان سیاسی که بسیاری از آنها هنوز هم متن برجام را نخوانده و از آن دفاع می‌کنند نقاط ضعف برجام را که منافع ملی و امنیت ملی مان را به خطر می‌انداخت یادآوری می‌کردند و در مقابل با انواع تهمت‌ها و تخریب‌ها از جانب آنها مواجه می‌شدند.

 

امروز بعد از گذشت دو سال از تصویب برجام و یکسال از بدعهدی امریکا در برجام به راحتی می‌توان قضاوت کرد و فهمید که دلواپسان، دلواپس چه چیزی بودند. از حامیان امروز و دیروز برجام تقاضا می‌کنم برای یک بار هم که شده دست از قبیله‌گرایی سیاسی بردارند و متن برجام و انتقادات تخصصی منتقدین را بخوانند شاید آن‌ها هم به دلواپسان پیوستند!!! شاید!!!

 

امروز دوباره شاهد خام اندیشی عده‌ای بدون توضیح اضافه! در خصوص FATF هستیم و باز هم تهمت و تخریب منتقدین از جانب این گروه را شاهدیم.

 

حامیان FATF به جای ارائه پاسخ منطقی و مستدل به نقدهای منتقدان به اکشن پلن FATF، باز هم بدون اطلاع و مطالعه‌ متن اکشن پلن و متن کنوانسیون‌هایی که به آنها بناست بپیوندیم با شوهای رسانه‌ای و تیترهای دروغ از نوع وعده‌های برجامی سعی در فریب افکار عمومی دارند.

 

وعده‌هایی که امروز برای رفع موانع بانکی و گرفتن بهانه از امریکا می‌دهند دو سال قبل همین وعده‌ها را در مورد برجام می‌داند و امروز به جای پاسخ‌گویی در مورد این که سرنوشت آن همه وعده چه شد و چرا با وجود از دست دادن بخش زیادی از توانمندی‌های ملی‌مان تحریم‌ها پا برجاست و نگرانی‌های امریکا ادامه دارد و قیمت دلار هم سر به فلک کشیده است باز هم وعده می‌دهند و تعهدی دیگر به دشمن بدعهد را راه نجات معرفی می‌کنند.

 

این رفتار و توجیهات مدافعان FATF کار را به جایی رسانده است که یا باید در ضرب‌المثل عاقل از یک سوراخ دوبار گزیده نمی‌شود تجدید نظر کنیم و یا در... .

 

در پایان از مدافعان FATF عاجزانه در خواست می‌نماییم به‌جای «تَکرار»! حرف‌های بی‌پایه بعد از مطالعه کافی در مورد این موضوع و اطلاع از انتقادات منتقدین و بدور از تهمت و تخریب به بحث علمی پیرامون این موضوع بپیوندند تا دو سال دیگر مجبور نشوند برای رفع تحریم‌ها و ایجاد ارتباطات بانکی و گرفتن بهانه از امریکا دوباره شوی رسانه‌ای بدهند و خسارتی دیگر به منافع ملی وارد کنند.

مهدی بشارت؛ دکترای علوم سیاسی

انتهای پیام/