به گزارش صبح توس؛ زمانی که یک روستا برای تأمین سوخت مورد نیاز خود با مشکل مواجه است، روستاییان رغبت بیشتری نسبت به مهاجرت از خود نشان می دهند اما وقتی که مشکل سوخت آن‌ها حل می شود و از سطح رفاه عمومی بالاتری مانند آب سالم، برق، آسفالت، تلفن، گاز و غیره بهره مند می شوند دیگر دلیلی ندارد که از هوای سالم، شغل کشاورزی و درآمد حاصل از آن روی‌گردان شده و خود را درگیر حاشیه‌نشینی در شهرها کنند.

گازرسانی به مناطق روستایی کشور سبب جلوگیری از مهاجرت به شهرها، اشتغال زایی و افزایش رفاه عمومی می شود و بهره مندی روستاها از نعمت گاز می تواند در جذب حداکثری توریست به این مناطق نقش مهمی داشته باشد.

دهستان کویر از توابع بخش ششطراز شهرستان خلیل‌آباد است که اولین روستای آن از مرکز شهرستان بیش از 20 کیلومتر فاصله دارد و جمعیت ساکن در بر اساس آخرین سرشماری سال 95 بیش از 6355 نفر است.

گاز طبیعی به عنوان منبع انرژی پایدار که اهمیت اساسی در سبد انرژی کشور به همراه دارد، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

با توجه به سردی هوا در فصل زمستان، همواره یکی از خواسته های اصلی مردم دهستان کویر گازرسانی به این دهستان بوده است.

عملیات اجرایی گازرسانی به 9 روستای قهندیز، کاهه، ایرج آباد، سنبل، شوراب، علی آباد، مهدی آباد، سعدالدین و جعفرآباد از توابع بخش ششطراز شهرستان خلیل‌آباد در اردیبهشت ماه سال 96 با حضور استاندار خراسان رضوی آغاز شد.

 این پروژه شامل ۲۷ کیلومتر خط تغذیه، ۵۳ کیلومتر خطوط و ۱۵۳۷ انشعاب مشمول آن می‌شود و با تکمیل این پروژه 100 درصد جمعیت شهرستان خلیل‌آباد از نعمت گاز برخوردار خواهند شد.

 

پروژه دهستان کویر، شاخص گازرسانی روستایی در خلیل‌آباد به 100 درصد می رساند

مجتبی شاکری در همین خصوص در گفت و گو با خبرنگار صبح توس، با بیان اینکه یکی از موفقیت های بزرگ دولت تدبیر و امید، گازرسانی به اقصی نقاط روستایی است، اظهار داشت: از جمله اقدامات خوبی که در سطح شهرستان خلیل‌آباد انجام شد بحث گازرسانی به 9 روستای کویری بود که از نعمت گاز بی بهره بودند.

وی همچنین در ادامه خاطرنشان کرد: در سال 96 با حضور استاندار خراسان رضوی در روستای سعدالدین شاهد کلنگ زنی گازرسانی به 9 روستای کویری با اعتباری بالغ بر 99 میلیارد ریال بودیم.

فرماندار خلیل‌آباد با بیان اینکه با مشخص شدن پیمانکار و تجهیز کارگاه عملیات اجرایی آن آغاز شد و تا به امروز کار خط انتقال 90 درصد پیشرفت داشته است، تصریح کرد: شبکه داخلی گازرسانی روستاها 100 درصد، نصب علمک ها در 80 درصد روستاها اجرا شده است.

وی با تأکید بر اینکه این اقدامات در 7 روستا انجام شده و پیمانکار بر اساس قرارداد باید کار را در اول مهرماه تحویل می داده است، اذعان کرد: تلاش پیمانکار و شرکت گاز این است که قبل از زمستان بتواند خط انتقال و گازرسانی به 7 روستا تکمیل شود.

شاکری در ادامه عنوان کرد: پکیج گازرسانی روستاهای شوراب و ایرج آباد که در فاز اول تعریف نشده بود تهیه و به نقل از مدیرعامل گاز استان به زودی در اختیار امور قراردادها و فرایند پیمان سپاری قرار خواهد گرفت.

وی ضریب نفوذ برخورداری از نعمت گاز شهرستان خلیل‌آباد را 85 درصد عنوان کرد و افزود: اکنون 100 درصد شهرها و روستاهای بالای 20 خانوار شهرستان از نعمت آب شرب سالم، برق و راه مناسب برخوردارند.

این مقام مسئول با بیان اینکه اکنون 100 درصد جمعیت شهری و 80 درصد جمعیت روستایی شهرستان از نعمت گاز برخوردارند، تشریح کرد: با تکمیل این پروژه گازرسانی به 9 روستای کویری و روشن شدن مشعل گاز در دورترین نقطه روستایی شهرستان، 2 هزار و 100 خانوار با جمعیت بالغ بر 6 هزار و 460 نفر از نعمت گاز برخوردار می شوند و شاخص گازرسانی روستایی در شهرستان به 100 درصد می رسد.

وی همچنین در پایان خاطرنشان کرد: همه ساله شاهد افت فشار یا قطعی گاز بوده ایم و اقدام بزرگی که شرکت گاز استان با پیگیری های استاندار و نماینده مردم داشتند با اجرای خط لوله انتقال تربت حیدریه به کاشمر به طول 77 کیلومتر و قطر 16 اینچ با اعتباری بالغ بر 500 میلیارد ریال عملیات اجرایی آن آغاز شده که با اتمام این پروژه در آینده ای نه چندان دور دیگر با افت فشار و قطعی گاز مواجه نخواهیم شد.

انتهای پیام/