به گزارش صبح توس؛ سردار حسین محبی شب گذشته در همایش «فرهنگ، تبلیغ و نشست فرهنگ یاران فعال سپاه امام رضا علیه السلام» که در پادگان شهید برونسی مشهد برگزار شد؛ گفت: امروز دنیا با نظام جمهوری اسلامی و از آن بالاتر با اسلام و انقلاب در ستیز است و این ستیزه‌جویی به شکل‌های مختلف است.

معاون فرهنگی و تبلیغات نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه پاسداران افزود: مهم‌ترین عرصه این کارزار، عرصه فرهنگی است و معتقدیم تمام اتفاقاتی که در ایران و جهان رقم می‌خورد، در عرصه فرهنگی رخ داده است.

وی با بیان اینکه امروز در ظاهر می‌بینیم که دشمن جنگ اقتصادی را علیه ما آغاز کرده است؛ اظهار کرد: عرصه اقتصادی نیز با عرصه فرهنگی پیش می‌رود و آنچه در این مدت عرصه را بر جامعه تنگ کرده، عرصه فرهنگیِ اقتصاد است.

سردار محبی تاکید کرد: چیزی که باعث تلاطم اقتصادی کشور شده است، فرهنگ است، چرا که تمام اتفاقات اقتصادی و سیاسی و اجتماعی، در عرصه فرهنگ رخ می‌دهد.

معاون فرهنگی و تبلیغات نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه پاسداران با استناد به فرازی از فرمایشات مقام معظم رهبری؛ گفت: برخلاف تصور غالب، سیاست و اقتصاد است که ذیل فرهنگ است و ما امروز باید در عرصه فرهنگی دشمن را زمین‌گیر کنیم. 

وی ادامه داد: تمام دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که بستر همه بخش‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و حتی امنیتی، عرصه فرهنگی است، به‌عنوان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی باید در عرصه فرهنگ به دفاع بپردازیم و ظرفیت‌های فرهنگی را شناسایی و ارتقاء دهیم. 

سردار محبی با بیان اینکه اصلی‌ترین ظرفیت‌های فرهنگی، فعالین فرهنگی در عرصه‌های مختلف فعالیت‌های فرهنگی هستند؛ اظهار کرد: با این اندیشه، نگاهی به داخل سپاه انداختیم و خواستیم که ظرفیت‌های فرهنگی موجود سپاه را شناسایی و سامان‌دهی کنیم.

معاون فرهنگی و تبلیغات نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه پاسداران در تشریح کیفیت ساماندهی ظرفیت‌های فرهنگی سپاه با عنوان «شبکه فرهنگ یاران»؛ گفت: با اقدامات اولیه در هفت عرصه سخنرانی، نویسندگی، شاعری، مداحی، روایتگری، قرآنی و هنری افراد توانمند فرهنگی را در مجموعه سپاه شناسایی کردیم، این عرصه‌ها ظرفیت‌های خوب ما برای تربیت، تعالی و انتقال فرهنگ هستند.

وی افزود: افرادی که در هر یک از این هفت عرصه فرهنگی می‌توانند فعال باشند را از طریق قرارگاه‌ها شناسایی کردیم که در حال حاضر نزدیک به 12 هزار نفر شناسایی شده‌اند، برایشان پرونده تشکیل و بعد از تعیین سطح، گواهی صادر شده است تا از توان این افراد استفاده شود.

سردار محبی افزود: در همین زمینه سایتی نیز راه‌اندازی شده و کارهایی هم برای توانمندسازی این افراد، شامل برگزاری جشنواره، کنگره و همایش‌ها انجام شده است.

معاون فرهنگی و تبلیغات نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه پاسداران ادامه داد: به عنوان مثال در سال جاری همایش بزرگ فرهنگ و هنر را در شهرستان تبریز با مشارکت فرماندهی سپاه عاشورا، در سطح سپاه، کشور و کشورهای اسلامی با عنوان «جبهه فرهنگی مقاومت اسلامی» برگزار می‌کنیم.

وی درباره بحث چیستی چرایی و چگونگی رسالت فرهنگیاری؛ بیان کرد: در هدف‌گذاری اصلی شبکه فرهنگیاران، رسالتی را که مدنظر داریم، تربیت پاسدار انقلابی است.

سردار محبی در تبیین مفهوم پاسدار انقلابی؛ اظهار کرد: اگر بخواهیم استعدادهای یک فرد را به‌گونه‌ای شکوفا کنیم که توانمندی‌های او را در راستای تامین اهداف و آرمان‌های انقلاب اسلامی قرار گیرد، به این فرآیند تربیت انقلابی می‌گوییم.

معاون فرهنگی و تبلیغات نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه پاسداران با بیان اینکه تربیت به‌معنای یاری رساندن به‌مخاطب برای کشف و شکوفایی استعداد در یک جهت معین است؛ افزود: اگر پاسدارانمان را به‌گونه‌ای تربیت کنیم که بتوانیم در جهت‌گیری‌ها، نگرش‌ها و رفتار آنها در جهت تامین آرمان‌های انقلاب قرار گیرد، توانسته‌ایم پاسدار انقلابی تربیت کنیم. 

وی ادامه داد: تحول درونی باید فرد را به‌ این نتیجه برساند که از لحاظ عقلی و یقینی به‌ربوبیت تشریعی الهی معتقد شود به این معنا که در درون خودش به این نتیجه برسد که حاکمیت مطلق نه فقط در تکوین بلکه در تشریع هم از آنِ خداست و حاکمیت دین و شرع و قوا نیز خداست که بشر را به‌سعادت می‌رساند نه چیز دیگر و این به‌معنای نفی طاغوت‌هاست.

سردار محبی با اشاره به اینکه هر انقلاب بیرونی، نتیجه و مرهون یک انقلاب درونی است؛ تصریح کرد: ما در تربیت پاسدار انقلابی به‌دنبال این هستیم که این تحولات درونی را به‌طور مستمر در پاسداران ایجاد، حفظ و تقویت کنیم و اگر ابهام و شبهه‌ای بخواهد این یقین را تحت تاثیر قرار دهد، آن شبهه را سریع برطرف کنیم.

معاون فرهنگی و تبلیغات نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه پاسداران ادامه داد: مفهوم فتح‌الفتوح که امام راحل و مقام معظم رهبری به آن تاکید دارند همین تحول درونی است، به‌طوری که رهبر معظم انقلاب در یکی از بیانات‌شان، اشاره کردند که فتح‌الفتوح در گذشته به‌فتوحات نظامی می‌گفتند، اما امروز فتح‌الفتوح در بستر فرهنگ و ایجاد تحول درونی در انسان‌هاست.

وی ادامه داد: حضرت امام(ره) تحول درونی را برای انقلاب پیروزی‌بخش است تا اندازه‌ای که اگر این تحول درونی استمرار پیدا نکند، انقلاب استمرار ندارد.

معاون فرهنگی و تبلیغات نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه پاسداران در تبیین اهمیت تربیت انقلابی برای استقلال و سربلندی کشور؛ تصریح کرد: امام راحل معتقد بودند تحول درونی جان‌مایه تلاش انبیای الهی و انقلاب است و نتیجه این تحول انسان شدن است، اگر کسی انسان باشد دشمن از او می‌ترسد، اگر انسان پیدا شود زیر بار زور نمی‌رود و منافع مملکتش را نمی‌فروشد.

سردار محبی خاطرنشان کرد: در تربیت پاسدار انقلابی ما دنبال ایجاد تحول پیاپی، مستمر، حفظ و تعالی این دگرگونی هستیم، اگر استمرار پیدا کند کشور و انقلاب بقایش تضمینی است. 

وی ادامه داد: اگر بعضی افراد به‌راحتی منافع کشور را فدا می‌کنند و تن به‌سازش با دشمن می‌دهند و با یک تشر دشمن، عقب‌نشینی می‌کنند، به‌ این خاطر است که فاقد این تحول درونی و تربیت انقلابی هستند.

معاون فرهنگی و تبلیغات نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه پاسداران یادآور شد: انقلاب را با سه نگاه می‌توان بررسی کرد، نگاه اول به‌عنوان یک رویداد تاریخی است انقلاب ایران در بستر زمان به‌جایی رسید که مردم بیدار شدند و امام رهبری کردند که نتیجه‌اش سرنگونی طاغوت و جایگزینی آن نظام با نظام اسلامی شد.

سردار محبی افزود: نگاه دوم به انقلاب به عنوان یک نظام سیاسی مبتنی بر اسلام بود و برای پیاده کردن قوانین اسلام نظامی را ایجاد کرده اند که باید پاسدارانی در طراز انقلاب تربیت کنیم.

سردار محبی با بیان اینکه نگاه سوم به انقلاب، به عنوان یک گفتمان است؛ عنوان کرد: گفتمان انقلابی فراگیر است و محدود به ایران و این زمان نیست، بلکه به انقلاب مهدوی متصل می‌شود، یعنی انقلاب ما شروعی برای انقلاب جهانی حضرت مهدی(عج) است، بنابراین باید به‌فکر تربیت جوانانی در حد و اندازه انقلاب باشیم.

معاون فرهنگی و تبلیغات نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه پاسداران خاطرنشان کرد: افرادی که این رویداد تاریخی را رقم زدند ممکن است آرمان‌هایی که در حال حاضر به‌عنوان آرمان‌های اصلی انقلاب مطرح است آن زمان در فکر آنها نبوده باشد، اکنون به‌فکر تربیت جوانانی بالاتر از آن جوانان هستیم.

وی خاطرنشان کرد: به‌دنبال تربیت پاسدارانی هستیم که رسالت بسترسازی، مقدمه‌چینی و آماده‌سازی حکومت جهانی حضرت مهدی(عج) و سرنگونی رژیم شاهنشاهی را در قدم اول و تشکیل جمهوری اسلامی را در قدم دوم می‌دانستند و برای گام‌های بعدی آماده باشند.

سردار محبی بیان کرد: طبق فرمایش مقام معظم رهبری، ما پنج مرحله در پیش داریم، مرحله نخست انقلاب و تشکیل نظام اسلامی بود که انجام شد، اما دومین مرحله دولت‌سازی اسلامی است که هنوز در تحقق آن موفق نشده‌ایم، مراحل بعدی امت‌سازی و تشکیل تمدن نوین اسلامی است.

معاون فرهنگی و تبلیغات نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه پاسداران ادامه داد: هدف تربیت پاسدارانی است که افق‌های دور را می‌بینند و آن تحول درونشان باعث شود بگویند علاوه بر اینکه حکومت اسلامی ما باید تثبیت شود و باید قوانین اسلام پیاده شود، باید در کل جهان این اتفاق بیفتد، طلیعه این پاسداران به ظهور رسیده است.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری گفتند دشمن در عرصه فرهنگی هم شکست خورد، چرا که از دل این نظام حججی‌ها بیرون آمدند.

سردار محبی در بیان چرایی تربیت انقلابی مطرح کرد: رسالتی که ما داریم نیاز به انسان دارد، نه سیاهی لشکر، می‌خواهیم فرهنگیاران استعدادهای پاسداران را به‌ظهور برسانند.

معاون فرهنگی و تبلیغات نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه پاسداران اضافه کرد: در چگونگی نیاز به‌مبانی‌شناسی داریم، یعنی نیاز به مبانی‌ هستی‌شناسی، انسان شناسی، معرفت شناختی، ارزش شناختی، دین شناختی و تاریخ شناسی داریم.

وی یادآور شد: ما باید تاریخ صدر اسلام را بشناسیم و بدانیم آن زمان چه چیز باعث نفوذ یهود تحت عنوان صحابه به‌بدنه حکومت اسلامی و در نتیجه باعث انحراف اسلام شد.

سردار محبی تاکید کرد: ما باید تاریخ صدر اسلام را بدانیم و با شرایط امروز تطبیق دهیم تا بفهمیم نفوذ چه کرد و امروز مواظب نفوذی‌ها باشیم.

انتهای پیام/