ابوالفضل ظهره‌وند در گفت‌و‌گو با خبرنگار صبح توس پیرامون بازداشت اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی در آلمان به اتهام واهی تلاش برای بمب‌گذاری اظهار کرد: دیپلمات‌ها از مصونیت برخوردار هستند، این در حالی است که بی‌اعتنایی آشکار کشورهای اروپایی به‌ویژه آلمان‌‌ها به مقررات سبب می‌شود که دیپلماتی را بازداشت کرده و یا در اختیار کشور دیگری قرار دهند.

سفیر اسبق ایران در ایتالیا با تاکید بر اینکه وزارت امور خارجه برای پاسخگوی عملکردش در این خصوص باشد افزود: وزارت امور خارجه و جمهوری اسلامی ایران باید این امر را پیگیری کند چراکه این اقدام برخلاف قواعد و قوانین بین‌المللی است.

کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: این اقدام برخلاف ادعای طرف اروپایی مبنی برداشتن روابط خوب با تهران است و باید از مسئولان وزارت امور خارجه در این مورد توضیح بخواهیم که پس از گذشت 3 ماه از دستگیری دیپلمات ایرانی چه کرده‌اند.

وی بیان کرد: درگذشته با اروپایی‌ها نیز در مواجه با اتهاماتی که امروز متوجه اسدالله اسدی شده، قرارگرفته بودیم؛ این دیپلمات در مأموریت خارجی قرار می‌گیرد و طرف مقابل اگر ملاحظه‌ای نسبت به امور داشته باشد باید از طریق مجاری رسمی دنبال کند و نیاز به این رفتارها نیست که نشان‌دهنده سناریویی از جانب آلمان‌ها است.

سفیر اسبق ایران در افغانستان افزود: برخی مأموریت‌ها نیاز به ارائه توضیح به‌طرف مقابل ندارند ولی این اقدام زیر سؤال بردن هنجارهای دیپلماتیک بوده و امیدواریم به‌زودی توسط مسئولین پیگیری شود‌.

انتهای پیام/